ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

Adaçayı Umut Oldu

Adaçayı Umut Oldu
Adaçayı Umut Oldu
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir’in İvrindi ilçesinde, 3 yıl önce ekimi yapılan ada çayı üretiminden olumlu sonuç alınırken, ürünün yöre çiftçileri için umut haline geldiği açıklandı.

İlçeye bağlı kırsal Haydar mahallesinde yapılan ekimi yerinde inceleyen İlçe Müdürü Dursun Okur, çiftçilere iyi tarım uygulamaları, organik tarım ve teşvikler konusunda bilgi verdi.Haydar mahallesinde vatandaşlarla bir araya gelen, İvrindi Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur, organik tarım Balıkesir İl Koordinatörü Ziraat Mühendisi Yavuz Ökten, Haydar Mahallesi Targel Projesi Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi İlkay Sevinç ile İlçe müdürlüğü teknik elemanları çiftçileri, iyi tarım uygulamaları ve organik tarım konusunda bilgilendirdi. Vatandaşların talebi olan adaçayı hasat makinesi konusunda nerelere başvurulması gerektiği anlatıldı. Bu konuda tarımsal kooperatif aracılığıyla veya bireysel müracaatın Güney Marmara Kalkınma Ajansı(GMKA), Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK)’n dan %50 Hibeli, yeni uygulama ile Tarım Kredi Kooperatifi(TKK) ve Ziraat Bankasından sıfır faizli kredi ile faydalanabilecekleri anlatıldı. Ada çayının yöre çiftçisine büyük gelir olacağını anlatan İlçe Müdürü Dursun Okur,” Verimli bir toplantı oldu. İyi tarım uygulamaları ve organik tarım konusunda bilinçlenmeleri sağlanmış oldu.
Halen mahallede 100 dekar alanda 18 çiftçi ekiliş yapmaktadır. Temmuz 15 ile Ağustos 15 tarihleri arasında hasat yapılmaktadır. Bölgemizde alternatif ürün olma yolunda çalışmalar devam etmekte olup,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha