ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

İstanbul’da Öğrenci Olmak

Mehmet Fatih Önsöz

Yazarın şu ana kadar yazılmış 1 makalesi bulunuyor.
İstanbul’da Öğrenci Olmak
Bu Habere Oy Verin!

Doğup büyüdüğün şehirden ayrılmak memleketinden kopmak değildir asla. Güzel bir gelecek, mutlu bir yaşam hayalleri ile şekil alan eğitim hayatımızın en temel, en önemli kısmı çoğu arkadaşımın olduğu gibi benim de evimden, ailemden ayrı başka bir şehirde eskilerin tabiriyle “gurbette” devam edecekti. İlköğretim ve lise hayatını Balıkesir’de geçirmiş biri olarak üniversite eğitimi için çok sevdiğim Balıkesirden ayrılıyordum. İstanbul gibi bir şehirde tek başına kurmaya çalıştığın bir hayat, senin gibi ailesinden ve şehrinden ayrılan eski dostların ve hayatına giren memleketin dört bir yanından gelmiş yeni insanlar…

Zorluklar okul kaydı ile başlıyor. Yurt problemleri, ailelerin güvenip evlatlarını emanet etmek isteyeceği insan arayışları… Elbette bizler gibi bir sürü arkadaşımız bu süreçten geçiyor ve bu süreç herkes için aynı derecede kolaylıkta olmuyor. Bugün İstanbul gibi bir metropolde yaşamak gerçekten zor ve külfetli.

Balıkesir gibi orta ölçekli bir şehirde trafik, stres, hırsızlık, kavga, terör gibi bir sürü insan ruh ve beden sağlığını etkileyecek tehlikeden uzak gerçekten refah içinde yaşadığımızı İstanbul’a adım atar atmaz anlamıştım. Artık İstanbul’daydık ve hayatımız ona göre şekillenmeliydi. Bizler yine de bir grup arkadaş içimizdeki Balıkesir sevgisiyle İstanbul’a ayak uydurup Balıkesir’i de asla ikinci plana atmamayı kendimize görev edinmiştik. En başta Balıkesirspor’un yükselişi ile başlayan heyecan aramıza yeni arkadaşların da katılmasına vesile oldu. Balıkesirli gençler olarak artık üniversite hayatımızın bir bölümünde birlikte vakit geçirip şehrimizle ve takımımızla ilgili muhabbet eder olmuştuk.

Bizler arkadaş ortamımızda kendi yaşantılarımız okullarımız dostluklarımız ve Balıkesirimiz hakkında sohbet ederken bu şehirde yaşayan Balıkesirlilerin sadece bizlerden oluşmadığının da farkındaydık. Sosyal medya üzerinden derneğimizle iletişim çabası içerisine girdik ancak sonuçsuz kalınca kısmen de olsa umutlarımız kırıldı. Yine de ulaşabileceğimiz irtibatta kalabileceğimiz büyükler, yeni dostlar edindik. Salih Sağıroğlu da bu dostlukların samimiyetin başında geliyor. Dernek faaliyetleri anlamında gazetelerden ve sosyal medyadan gördüğümüz bir yüz olarak İstanbul Balıkesirliler Derneği kurucu başkanı Salih Sağıroğlu görevi bırakmasına rağmen içinde memleket aşkı olan biz gençlere samimi ve içten yaklaşarak kimsenin bizlere göstermediği ilgiyi gösterdi. Bu yazı aracılığı ile de kendisine teşekkür etmek istiyorum.

Biz gençlerin sizlerden beklentileri var. Hayalleri büyük vatanına milletine dinine memleketine hizmet etmek isteyen onlarca genciz. Burada İstanbul’da yaşayan Balıkesirli gençler olarak küslükler kavgalar kırgınlıklar bitsin istiyoruz. Daha aktif daha samimi buluşmalar İstanbul’a üniversite için gelecek arkadaşlar üzerine projeler, gelen arkadaşların buradaki sorunları üzerine çözüm girişimleri bizleri mutlu edecek. Bugün sizlerin bizlere yaptığı davranışlar bize örnek olup yarın bu şehirde hayata atıldığımızda bizlerin dışında hemşerilerimizin olduğunu ve Balıkesir için bir şeyler yapmanın gençler adına ne kadar önemli olduğunu hissedeceğiz.

Var olsun memleketi için atan kalpler; Sağ olsun memleketi için çalışan insanlar

Mehmet Fatih Önsöz
İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha