ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

Türküler On’da Can Buluyor

Türküler On’da Can Buluyor
Türküler On’da Can Buluyor
Bu Habere Oy Verin!

Ali Çakar, Balıkesir den çıkan enden ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı.Balıkesir Türkülerine can veren, tanıtımını sağlayan TRT sanatçısı. Edremit’in gelini türküsünü en iyi yorumlayan o.

Edremit’te doğdu. İlk Öğrenimini Akçay ilkokulunda bitirdi. Ortaokul ve Liseyi İzmir İnönü Lisesinde tamamladı. Ortaokula başladığında bağlama kursu aldı ve altı ayda bağlama çalmayı öğrendi. Çocuk sanatçılar döneminde dört adet albüm çalışması yaptı. Liseyi bitirdikten sonra Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarını üçüncülükle kazandı ve üçüncülükle bitirdi.Üniversite yıllarında solo ve koro olmak üzere birçok konser verdi. Üniversiteyle katıldığı Türk Halk Oyunlarında iki dünya, üç Türkiye birinciliği aldı.
Konservatuarı bitirdikten sonra yüksek lisansını tamamladı ve aynı okulda kadrolu öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Türk Halk Müziği Repertuar, Solfej Nazariyat ve Bağlama derslerine girdi. TRT nin açmış olduğu akitli ses sanatçısı sınavını kazandı. 2004 yılında TRT İzmir Radyosunda kadrolu olarak göreve başladı. Halen görevini sürdürmekte olan sanatçı, TRT Ankara Televizyonu tarafından hazırlanan “Tatlı Dile Güler Yüze”, TRT İzmir Televizyonu tarafından hazırlanan “Yaşamın Sesi Türküler” programlarını sundu. Ankara Televizyonu tarafından hazırlanan “Türkülerle Süper Gece” programında ses sanatçısı olarak görev aldı. TRT İzmir Radyosu THM sanatçıları konserlerini ve TRT İzmir Radyosunda 26 hafta boyunca canlı olarak yayınlanan “Gençlerle Türk Halk Müziği” programını yaptı ve yönetti. Şu an TRT Avaz kanalında her hafta cuma günleri 20:30 – 22:30 arası Türkü Söylemek Lazım programının sunuculuğunu ve solistliğini yapmaktadır.
Son zamanlarda Bir başka Balıkesirli sanatçı İsmail Özkan la TRT Müzikte “Ege akşamları” programında sık sık bir araya gelip muhteşem program çıkarıyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha