ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BALIKESİR OSB BÜYÜYOR

BALIKESİR OSB BÜYÜYOR
BALIKESİR OSB BÜYÜYOR
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir OSB’si Çin, Belçika, Danimarka gibi Avrupalı yatırımcılarında takibinde. Balıkesir OSB’de halen 100’ün çok üzerinde firmanın fabrikalarında 12-13 bin civarında kişinin çalışıyor. İnşaat çalışmaları süren 25 firmanın da üretime katılması ile çalışan sayısının 15-16 binlere ulaşacağı tahmin ediliyor. Yine otobanın bitmesiyle İstanbul, İzmir, Bursa gibi metropollere yakınlığı ve ulaşım kolaylığı nedeniyle cazibe merkezi olmaya namzet Balıkesir OSB.
Bu arada; Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi, yeni sanayi parselleri yaratmak için Sanayi Bakanlığına başvuru yapıldı. Bakanlık uzmanları ön incelemeyi yaptı. Bu başvuru kabul gördüğünde Balıkesir OSB 20 milyon metrekare daha büyüyecek.

 

OSB BÖLGENİN EN CAZİP YATIRIM MERKEZİ
Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Gökmen Zeytun, 570 hektar arazide faaliyet gösteren OSB’de 149 parselden sadece hiç boş yerin kalmadığını anlatan OSB Müdürü Gökmen Zeytun “Balıkesir OSB’de halen 100’ün çok üzerinde firmanın fabrikalarında 13-14 bin civarında kişi çalışmaktadır. Bu yılsonunda 25 yeni fabrika da devreye girdiğinde OSB’de çalışan sayısı 15-16 binlere ulaşacağı tahmin ediliyor. Balıkesir OSB yeni arsa istemlerinin kabulünden sonra herkesin gözde yatırım alanı olacaktır. Çünkü işte otoban hızla yapılıyor. Körfez Havaalanı, Balıkesir Merkez Havaalanı, duble yollar ve en önemlisi sanayicinin çok aradığı Lojistik Merkeze sahiptir. Bu ulaşım kolaylıklarından sonra Balıkesir dünya yatırımcısının da gözde yatırım alanı olacaktır” dedi.

LOJİSTİK MERKEZ
ÇOK BÜYÜK
İMKÂNLAR SUNUYOR

Balıkesir’in lojistik imkânlarının yatırımcı için çok ciddi avantajlar getirdiğini kaydeden OSB Müdürü Zeytun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de lojistik konum bakımından avantajlı sayılacak illerin başında Balıkesir gelir. Bugün, sanayi şirketlerinin en önemli maliyet kalemleri arasında nakliye giderleri var. Kentteki genel demiryolu çalışmalarının yanı sıra Balıkesir OSB olarak Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonları Projesi (BALO) içinde de yerimizi aldık. BALO projesinin ana hedefi denize kıyısı olmayan Avrupa ve Dünya ülkelerine demiryolu taşımacılığı yapmak. BALO projesi kapsamında deneme seferi yapılmış ve Manisa’dan hareket eden tren 4 gün içinde Almanya’ya ulaşmıştır. BALO projesinde 45’lik Konteynırlar ile daha büyük hacimde ve daha fazla ağırlıkta taşıma imkânı mevcut olacaktır. Karayolu ile bir TIR’da maksimum 25-30 ton yük taşınabiliyor iken, demiryolu ile aynı hacimde 55-60 tona kadar yük taşınabilir.”

PARSEL FİYATLARI KOMŞU
İLLERE ORANLA ÇOK UCUZ

Parsel fiyatlarının da yatırımcı için komşu illere göre çok ucuz olduğunu anlatan OSB Müdürü Gökmen Zeytun, “Balıkesir OSB’de arsa fiyatları metrekale olarak 50 dolar civarlarında iken Bursa’da 300 dolarlardan arsa satılıyor. Balıkesir OSB’deki arazi bedeli toplam yatırımın yaklaşık yüzde 10’una denk geliyor. Öte yandan; altyapı çalışmalarımız da tamamen sonuçlandırıldı. Su, arıtma, elektrik ve doğalgaz altyapısı tesislerin ihtiyacını karşılayacak durumdadır. Kendisine ait itfaiye birimi olan OSB’de fiber optik altyapı sistemi de kullanılır durumdadır” bilgisini aktardı.

OSB 20 MİLYON
METREKARE BÜYÜYECEK

Alan büyüklüğü olarak Türkiye’deki 275 OSB arasında 22. sırada yer alan Balıkesir OSB’nin artan yatırım taleplerini karşılamak amacıyla 20 milyon metrekare büyütmek amacıyla bakanlığa başvurunun yapıldığını dile getiren Müdür Zeytun “Alan büyütmek için Sanayi Bakanlığına başvuru yapıldı. Bakanlık uzmanları geldi ve alanda incelemelerini yaparak gitti. Birkaç ay içinde 20 milyon metrekarelik alan onaylanıp gelir. 5 milyon metrekarenin çok üstünde olan şu anki Balıkesir OSB yeni tahsis edilecek alan ile 4 kat büyüyecektir. Bu büyüme ile her yatırımcının isteğine cevap verilecektir” diye konuştu.

TEKNİK LİSESİ OLAN ENDER
OSB’LERDEN BİRİSİDİR BALIKESİR

Balıkesir OSB’de 450 öğrenci kapasiteli Teknik Endüstri Meslek Lisesi bulunduğunu bu ara eleman yetiştiren okullara sahip olan ender OSB’lerden birisine sahip olan Balıkesir’in cazip yatırım alanı olduğunu vurgulayan Müdür Gökmen Zeytun sözlerini şöyle tamamladı:“Balıkesir OSB tam bir cazibe merkezidir. Çünkü her fabrikanın ara eleman sıkıntısına cevap verecek eğitimler yapılıyor. Güneş Enerjisi, Rüzgâr Enerjisi gibi yenilenebilir enerji eğitimleri dahi veriliyor. Bu nedenle Balıkesir OSB her bakımdan çok avantajlı bir yatırım merkezidir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha