ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BU KÖY ÜVEY EVLAT MI?

BU KÖY ÜVEY EVLAT MI?
BU KÖY ÜVEY EVLAT MI?
Bu Habere Oy Verin!

Köy Balıkesir’e 18 km, uzatırsan! 23 km, bağlı olduğu Bigadiç’e 25 km, Balıkesir Üniversitesi kampüsüne ve Hastaneye 4 km uzaklıkta olan İnsanlarının hepsinin resmi işlemler hariç Balıkesir’e gidip geldiği tarım, hayvancılık ve ticaretle uğraşılan yeni ve genç ormana sahip mükemmel bir köy. .Köyde 3 cami ve 3 mahalle var. Adı Esenli, eski adı Okuf. ( Vakıf kelimesinden zamanla aşınarak okuf halini almış. ) Rivayetlere göre Karesi beyliğinin vakıf değirmenlerinin merkezi. 20-25 yıl öncesine kadar 4-5 tane değirmeni varmış.

Bu köy ve yolu içinden Geçen güvemçetmi köyü son yıllarda hizmet alamamaktan, unutulmaktan şikayetçi. Yeni yapılan Balıkesir- Bigadiç yolundan köylere ve Bigadiç e dönüş yok. Yollarında bırakın araba sürmeyi, traktör kullanmak bile mesele olmuş. 7-8 tane 180 dereceye varan virajlar, iki aracın yanyana çok zor geçebildiği dar yollar ve bu dar yolların virajlarında görüşü kapatan çalılıklar. Yol boyunca köylülerin çaresizlikten traktörlerle döktükleri çöp yığınları. Asfalt denilemeyecek derecede ve patlamış köstebek yuvası haline gelmiş , çukurlara girmemek için ralli yapar hale geldğiniz bozuk yollar.Köyün tam ortasından, insanların en çok yoğun olduğu köy meydanı ve camilerin dibinden geçen üstü açık mikrop, hastalık ve pis koku saçan kanalizasyon.

ss

Bu köy Bigadiç Belediyesine bağlı fakat Balıkesir’e daha yakın. Büyükşehir Yasası ile mahalle statüsü kazanan köy bir buçuk yıl geçmesine rağmen eskisinden daha kötü durumda. “Mahalle”ye sadece birkaç çöp konteyner i verilmiş onlarda yetersiz, köylüler çöplerini mecburen yol kenarlarına, derelere döküyor.

ss

Köylülerin Balıkesir’e daha kısa yoldan gidebilme imkanları var! 5-8 km daha az mesafe olan bu yolun 2.5 km si asfalt yapılmamış. Daha önceleri asfalt olan bu yol Bigadiç ve Balıkesir, şimdiki Altıeylül ilçelerinin sınırlarının ayrıldığı noktada olduğu için iki tarafın yetkilileri “bizim sorumluluk alanımızda değil” diyerek talepleri geri çevirmişler.Alt yapısı hala sağlam ama onlarca köye ve Balıkesir’e ulaşımı kısaltan yol kullanılamaz durumda! Altıeylül Belediyesine bağlı olan komşu köylerin yolları mükemmel olmasına rağmen Bigadiç Belediyesine bağlı olan Esenlinin yolları 1960’lardaki halinde kalmış.

ss

Sulama kooperatifi birliği üyesi Mücahit S. köyün bol su kaynağına sahip olduğunu, daha önce yapılan testlerde yeraltı derelerinin köyün altından geçtiğini, Çömlekçi,Çağış, Güvemçetmi ve Esenli arasındaki bölgeye gölet yapılması için müracat ettiklerini, yetkililerin yerin çok uygun olduğunu fakat etkili bir torpil bulunamazsa işin olmayacağını, torpil bulunduğu takdirde tüm şartların uyduğu yere gölet yapılabileceğini söylediklerini bildirdi. Gölet yapılması durumunda sulu tarima geçeceklerini kıraç olan topraklarının daha verimli olacağını çevre köylerinde bundan faydalanabileceğini bildirdi.Köylüler kendilerinin hangi ilçeye bağlı,hangi memleketin köyü olduklarını sorguluyor. “Biz üvey evlatmıyız” diyorlar.

Köyün çoğu sokağı simetrik olmasada parke taşları ile döşenmiş, ama bazı sokakları çamurdan ve taşlıktan girilemez durumda.

Bigadiç Belediyesi ve Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur’a seslenen köylüler bu dertlerinin çözülmesini istiyor ve bu konuda en çok A.Edip Uğur’a güveniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha