ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

CAN PAZARI BİTMİYOR

CAN PAZARI BİTMİYOR
CAN PAZARI BİTMİYOR
Bu Habere Oy Verin!

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın son dört günde Ege Denizi’nde yaptığı 44 operasyonda bin 568 kaçak göçmen yakalandığı açıklandı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı‘nın son dört günde Ege Denizi‘nde yaptığı 44 operasyonda bin 568 kaçak göçmen yakalandığı açıklandı. Bu arada Yunan Sahil Güvenliği’nin artık denizde yakaladığı mülteci botlarını patlatıp, içindekileri kaderlerine terkettiği de ortaya çıktı.

İzmir Valiliği‘nden yapılan açıklamaya göre Sahil Güvenlik Komutanlığı Ege Denizi‘nden Yunan adalarına kaçak mülteci geçişlerini önlemek için 20-24 temmuz tarihleri arasında 44 operasyon yaptı. 44 arama kurtarma harekatında bin 568 kaçak göçmenin kurtarıldığı, 3 göçmen kaçakçısının yakalandığı duyuruldu. İzmir‘in KaraburunÇeşmeDikiliFoça,AliağaMenderes ve Seferihisar bölgelerinde yaşanan 13 olayda 554 göçmen, ÇanakkaleAyvacık bölgesinde yaşanan 10 olayda 484 göçmen, Muğla ili BodrumMarmaris veFethiye bölgelerinde yaşanan 14 olayda 303 göçmen kurtarıldı. Aydın‘ın Kuşadası veDidim bölgelerinde 5 olayda 182 göçmen ve Balıkesir ili Ayvalık bölgesinde yaşanan 2 olayda 45 göçmen kurtarılmıştır.

Yunanlılardan Sert Uygulama

Bu arada yakalanan kaçak göçmenlerin anlattıkları kan dondurdu. 21 Temmuz’da Dikiliilçesinde kurtarılan göçmenler, Yunan Sahil Güvenlik botunun kendi botlarına çarptığı, botlarının patladıldığı bu karmaşada 10-15 kişinin denize düştüğü daha sonra Türk Sahil Güvenlik botunun gelerek kendilerini kurtardığını anlattı. Ayvalık‘ta kurtarılan 32 mülteci de Midilli Adası‘na yaklaştıkları sırada yüzleri maskeli, Yunanca konuşan üç kişinin botla yanlarına yaklaştığı, kendilerini Türkiye tarafına doğru çektikleri daha sonra benzin bidonlarını alarak terkettikleri bilgisini verdi. 23 Temmuz’da Ayvacık ilçesinde kurtarılan 51 göçmen de lastik bot ile yanaşan, Yunanca konuşan üniformalı ve yüzlerinde maske bulunan üç kişinin motorlarını sökerek denize attığı, botlarının patlatıldığı yönünde ifade verdi. Sahil güvenlik bu mültecileri denizden toplayıp hayatlarını kurtardı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı‘nın 1 Ocak’tan bugüne kadar yakaladığı mülteci sayısı 20 bin 165’e ulaştı. Geçen yılın tamamında yakalanan mülteci sayısı 12 bin 884’te kalmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha