ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

İŞÇİ HAYATININ HİÇ DEĞERİ YOK!

İŞÇİ HAYATININ HİÇ DEĞERİ YOK!
İŞÇİ HAYATININ HİÇ DEĞERİ YOK!
Bu Habere Oy Verin!

MANİSA’NIN GÖLMARMARA İLÇESİNDE MEYDANA GELEN VE 15 TARIM İŞÇİSİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ TRAFİK KAZASIYLA İLGİLİ KESK İZMİR VE MANİSA ŞUBELERİ ÜYE VE YÖNETİCİLERİ SALİHLİ’NİN ÇÖKELEK MAHALLESİ’NDE YAŞAYAN AİLELERE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU.

 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, Türkiye’de tarım politikalarının köylüyü tamamen topraksızlaştıran ve ucuz işçi olmaya mahkum eden bir sisteme dönüşmüş durumda olduğunu iddia etti.

Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde meydana gelen ve 15 tarım işçisinin hayatını kaybettiği trafik kazasıyla ilgili KESK İzmir ve Manisa şubeleri üye ve yöneticileri Salihli’nin Çökelek Mahallesi’nde yaşayan ailelere taziye ziyaretinde bulundu.

Aileleri ziyaret sırasında duygusal anların yaşandığı görüldü. KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, yaptığı açıklamada, “Türkiye özellikle tarım alanında yaşanan iş cinayetlerinde Dünya’da nüfussal orantıya baktığınızda Dünya birincisi. Ölümleriyle ülkede nam salmış bir ülkede maalesef özellikle her yaz dönemlerinde mevsimlik tarım işçilerinin toplu ölümleri ile aynı acıyı bir kez daha yaşıyoruz. KESK olarak İzmir’den, Manisa’dan ve Genel Merkez’den gelen kadın arkadaşlarımızla birlikte hem aileleri ziyaret edip hem de bu süreçte yaşanan sıkıntıları bire bir ilk ağızdan duymak istedik. Aslında bu kazaların en temel noktası tarım politikaları. Köylüyü tamamen topraksızlaştıran ve ucuz işçi olmaya mahkum eden bir sisteme dönüşmüş durumda. Sermayeden yana köylünün geçimlik üretimini el koyan bir sistem üzerinden bir sistem geliştiriliyor. Bu sistem toplu ölümlere neden oluyor. Hem yoksulluğa neden oluyor hem de kentlere göçe neden oluyor. Bu ölümlerde daha çok kadınların olması aslında tesadüfi bir şey değil. Çünkü kadınlar daha ucuz işgücü olarak görülüyorlar. Bu insanların kamyon kasalarında gitmek zorunda kalmaları, kilosu 1.5 liradan yaprakları toplayıp para kazanmak istemeleri bu insanların ayıbı değil. KESK olarak artık bu toplu ölümlerin bir daha yaşanmasını istemiyoruz. Bu nedenle mevsimlik tarım işçilerinin de artık örgütlenmesini istiyoruz” dedi.

T

 

Akhisar – Salihli arasındaki yollarının uzun zamandır yapılamadığını belirten Çökelek Mahallesi Muhtarı Mevlüt Kılınç, “Normalde bölünmüş yol olması lazım. Allah bize bunu yazmış ancak bizim canımız yandı başkalarının canı yanmasın. Bir an önce yetkililer bu yolumuzu yapmalarını istiyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha