ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

UZUN YAŞAMIN SIRRI

UZUN YAŞAMIN SIRRI
UZUN YAŞAMIN SIRRI
Bu Habere Oy Verin!

Bağırsakları “ikinci beyin” olarak tanımlayan bilim insanları, sağlıklı bir ömür için yararlı bakterilere iyi bakılmasını öneriyor. Probiyotiklerin beslenmedeki önemine dikkat çekiliyor.

Bilim insanları bağırsakları “ikinci beyin” olarak tanımlıyor ve “bağırsaklarınızı düzeltin, beyniniz düzelsin” çağrısı yapıyor. Bağırsaklardaki yararlı bakterilere iyi bakılmasını öneriyor. Çünkü bilim insanlarına göre sindirim bölgesi vücudumuzun en önemli kısmı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, “Annenin sindirim sisteminde 1.5 kilo bakteri var. Annenedeki bakteriler doğumda bebeğe geçer. Anneden alınan ilk sütle bakteri alımı devam eder. Bu bakteriler bizi enfeksiyonlara karşı korur, sindirim sistemini korur. Yararlı bakterilerimize iyi bakarsak uzun ve sağlıklı bir ömür süreriz” dedi.

Vücudun, sindirim sisteminin dengesini kurmak ve korumak için Sandoz’un düzenlediği basın toplantısına uzmanların yararlı bakteriler içeren probiyotiklerle ilgili bilgileri damga vurdu. Sandoz Türkiye ve BDT Başkanı Dr. Altan Demirdere, “Antibiyotik kullanımı, stres ve kötü beslenme gibi etmenlere maruz kalma, günümüz koşullarında giderek arttığı için vücuttaki yararlı bakteri sayısı azalmakta ve beraberinde vücudumuzun dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Probiyotikler ise bağırsak mikroflorasında yararlı bakteriler olarak sindirim ve bağışıklık sisteminin desteklenmesinde önemli rol oynar” dedi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı da çocuklarda sağlıklı beslenme ve sindirim sistemi konusunda önemli konulara işaret etti. Yağcı, “Bakteriler 3.5 milyar yıldır bu dünyada var. Diğer canlıların sağlığını yönetip eko sistemde bir denge unsuru. Tabiat bizim sağlığımızın yönetiminden sorumlu olan bu bakterileri normal doğumda annemizden bize transfer etmekte. Bu sırada annemizin sindirim sisteminde 1.5 kilo bakteri vardır. Sonra da anne sütü ile onları çoğaltıp mikrobiyota denilen floramızı sağlıklı bir şekilde oluşturup canlıların sağlıklı ve kaliteli olarak yaşamasına çabalamaktadır. Bu kurgu aslında bir mesajdır. Normal yoldan doğur, anne sütüne 2-3 saatte kavuş. Bu arkası zincirleme gelişecek bir kurgudur. Bir bebeğin anne karnına düştüğü andan doğumunu da kapsayan ilk bin gün çok önemli. Bebek anne karnında yararlı bakterilerle tanışıyor. Normal doğum burada çok önemli. Çünkü normal doğumla bu yararlı bakteriler çocuğa geçiyor.Böylece çocuğun sindirim sistemi de savunma sistemi de daha güçlü oluyor. Sezaryen doğum bakterilerin çocuğa geçmesine engel oluyor. Sezaryenle doğan çocuklar bu yüzden daha çabuk hasta oluyor. Bağışıklık sistemleri düşük oluyor” diye konuştu.

‘ANTİBİYOTİKLER KATLİAM YAPIYOR’

Antibiyotik kullanımı ile yararlı bakterilere katliam yapıldığına dikkat çeken Yağcı, “Bağırsaklarımız ikinci beynimizdir. Bağırsaklarımıza ve buradaki iyi bakterilere iyi bakmamız gerekiyor ki sağlıklı yaşamın doğal dengesini yakalayalım. Doğal yiyeceklerle beslenelim ve takviye bağırsak mikroflorasını düzenleyen probiyotikler alalım” dedi. Sağlıklı Yaşam Uzmanı, Aromaterapist ve Oyuncu Ayşe Tolga da yararlı bakterileri içten gelen doğal denge olarak tanımlayarak, “Sindirim sistemimizin en önemli desteği bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakteriler. En önemli kaynağı ise mayalı yiyecekler. Yoğurt, ayran, kefir, ev yapımı turşular iyi probiyotik kaynakları” bilgisini verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha