ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

CİNSEL İÇERİKLİ RÜYALAR

CİNSEL İÇERİKLİ RÜYALAR
CİNSEL İÇERİKLİ RÜYALAR
Bu Habere Oy Verin!

Cinsel içerikli rüyalarınızın anlamı Erkeklerin uyurken cinsel içerikli rüyaları daha sık gördüğü söylenir. Özellikle genç erkeklerin uykularında daha çok görülen penisin sertleşmesi ve boşalmasının birçok nedeni var aslında…

CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe cinsel içerikli rüyalar hakkında şu bilgileri veriyor:

Bilinçdışı ayıp, günah, yasak tanımaz!

”Rüyalar; çocukluğumuza kadar uzanan ve bilinçdışımıza ittiğimiz, bastırdığımız ve kökeninde cinsel ve saldırganlık dürtüleri barındıran, bilinçdışımızda saklı, düşünce, his, korku, kaygı ve arzuların, kısa bir süre için de olsa bilinç düzeyine çıkması. Yani bilinçdışımıza açılan kapılar. Bilinçdışı ayıp, günah, yasak tanımaz. Bu nedenle rüyalar kişinin kendi kendine bile itiraf etmediği arzuları barındırır.”

Rüyada görülen penisin anlamı

”Gizil anlamlı rüyalar; bilinçdışı ve altbeyin rüyalarıdır ve sembolik anlamlar taşırlar. Takıntılar sembollerle ifade edilirler ve takıntıların daha az oluşması için; iki yaşından sonra çocukların, kardeşleri, anne ve babaları ile aynı yatakta yatmamalarını öneriyoruz. Vajinismustan erken boşalmaya kadar cinsel terapide yaptığımız psikolojik yorumları bu rüyalar üzerinden yaparız. Örneğin penis rüyalarda bir yılan, uzun bir ağaç yada sivri uçlu kalem şeklinde sembolize edilebilir.

Erkeklerin ergenlik rüyaları

Özellikle genç erkeklerin uykuda boşalması durumlarının sık yaşandığına dikkat çeken Dr. Cem Keçe; “Çünkü ergenlik döneminde hormonların etkisi ile fazla meni birikir ve meni kanalında bir gerilim doğurur. Bu da penisin sertleşmesini sağlar ve meninin boşaltılmasını gerektirir. Bu tür boşalmalarda zaman zaman rüya da görülür ve genç erkek uyandığı zaman rüyayı anımsamayabilir. Hamamcı olduk, kayadan düştük veya rüyacı olduk deyimleri buradaki boşalmaya bağlı yıkanma gerekliliğinden isim almıştır. Bu gençlerde kendi kendinden nefret etme, uykusuzluk, sinir krizleri, suçluluk duygusu veya huzursuzluk görülebilir” diyor.

Rüyada cinsel organ sertleşmesinin kimyası

Cem Keçe rüyada ereksiyonun kimyasını ise şöyle açıklıyor: “Rüyaların görüldüğü REM uykusuna etkili moleküller arasında; asetilkolin, dopamin, karbolin, dimetiltriptamin ve seks hormonları olarak bilinen östrojen ve testosteron vardır. LH hormonu, erkeklerde testosteron sentezini artırır. Rüyaların cinsel içeriği ve erkeklerde görülen cinsel organ sertleşmesi bu mekanizma ile meydana gelir. Cinsel içerikli rüyalar, genellikle cinsel isteklerin uzun süreli karşılanamamasına bağlı görülebilir”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha