ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

DOMATES’İ HASTALIK VURDU!

DOMATES’İ HASTALIK VURDU!
DOMATES’İ HASTALIK VURDU!
Bu Habere Oy Verin!

Domatesin baş belası olarak bilinen tuta hastalığı bu yıl üreticinin canını yaktı. Tonlarca domates tarlası tutanın kurbanı oldu. Özellikle ekili alanların kenarlarında başlayan hastalık, hem üreticinin canını sıktı, hem de tüketicinin pahalı domates almasına neden oldu. Önümüzdeki günlerde bazı sebze ve meyvelerde fiyat artışı beklediklerini belirten üreticiler, vatandaşın sofrasının olmazsa olmazı domatesi bu yıl tuta hastalığının vurduğunu dile getirdi.
Merkeze bağlı Balıklı Mahallesi’nden üretici Tufan Haşmetli, hastalık yüzünden rekoltede önemli oranda düşüş olduğunu belirterek “Bu düşüşle domatesin kilosu 5 liraya çıkabilecek. Şu an itibarıyla domatesin kilosu 1 lira 50 kuruştan satılıyor. Önümüzdeki aylarda bu fiyat 5 liraya kadar yükselebilir” dedi.

Kapalı veya açık domates yetiştirilen alanlarda zararın yüksek olduğunu ifade Tufan Haşmetli, tarım uzmanları ile birlikte çalışarak hastalığın önüne almaya çalıştıklarını ifade etti.

Meyvelerin henüz oluşmaya başlarken saldırıya uğradığını belirten bir tarım uzmanı da “Tuta absoluta bitkinin toprak üstünde kalan tüm kısımları üzerinde zarar verir, beslenir ve gelişir. Yapraklarda, larva epidermal katmanlar arasında beslenerek düzensiz oyuk oluşturur ve ardından bitki çürüme sürecine girebilir. İçerilerinde oluşturulan galeriler meyvenin çürümesine neden olan ikincil patojenler tarafından enfekte olabilir. Bu zarar domatesin büyüme aşamasında, hale sevk edilirken ve işlendiği sürecin tamamında gerçekleşir. Zarar potansiyeli herhangi bir mücadele yöntemi olmadan yüzde 100’ü bulabilir” diye dert yanarak yakınmalarını dile getirdi.
Tuta ile mücadelenin hayli zor olduğuna vurgu yapan tarım uzmanları şu bilgileri aktardılar: “Tuta absoluta, artık önceleri etkili olarak bilinen kimyasal ilaçlara karşı duyarlılığı azalarak direnç geliştirmiştir. Güney Amerika’dan gelen raporlar sentetik böcek ilaçlarının başarısız kaldıklarını göstermektedir. Ayrıca, açtıkları oyuklar larvaları kontakt etkili ilaçlardan da korumaktadır. Bir yandan da, kimyasal ilaçların doğal yırtıcıları ve parazitoitleri öldürmesi, sağlık ve çevre riskleri oluşturmaları Akdeniz bölgesindeki ihracata yönelik çalışan domates üreticilerine ciddi sınırlama getirmektedir. Bu nedenle, bu zararlının mücadelesinde alternatif yöntemlere acilen ihtiyaç duyulmaktadır. Çözümlerden biri sürdürülebilir, çevre dostu ve etkili mücadele yöntemi olan feromon kullanımıdır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha