ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

HAYVANSAL YEM ÜRETİMİNDE LİDER BALIKESİR

HAYVANSAL YEM ÜRETİMİNDE LİDER BALIKESİR
HAYVANSAL YEM ÜRETİMİNDE LİDER BALIKESİR
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, “Balıkesir, 2014 yılında hayvanlara yem yapılması için üretilen 1,1 milyon ton silajlık mısır ve 316 bin ton yeşil buğday ile Türkiye 1’incisi” dedi.

Erdurmuş, basına yaptığı açıklamada, Balıkesir’de her türlü tarımsal ürünün üretilebildiğini belirterek, 2014’te tarımsal ve hayvansal üretimden 5,8 milyar lira gelir elde edildiğini belirtti.

Balıkesir’de tarımsal üretimini hayvancılığa dayalı gerçekleştiğini vurgulayan Erdurmuş, şunları kaydetti:
“Balıkesir, 2014 yılında hayvanlara yem yapılması için üretilen 1,1 milyon ton silajlık mısır ve 316 bin ton yeşil buğday ile Türkiye 1’incisi. Üretilen tarımsal ürünlerin büyük bir kısmı hayvancılığa yönelik üretilen yem bitkilerinden oluşmakta. Ürettiğimiz bu silajlık mısır ile de Türkiye’de en fazla silajlık mısır üreten şehir Balıkesir oldu. Ülke sıralamasında özellikle hayvansal üretimi çok olduğu için tarımda da bu eksende gidiyor. Hayvancılığa dayalı bir üretim ağırlıkta. Buğdayda özellikle yeşile biçme denilen bir uygulama var, hayvanlara yeşil gıda vermek için. Bunda da birinci sıradayız. Çavdar ve yeşil ot, mısır ve arpa, çeltik ve çavdar üretimleriyle ikinci sıradayız. Hedefimiz, Balıkesir’i daha ileri taşıyarak tarımsal hasıla sağlamak. İhracat yaparak daha fazla döviz sağlama hedeflerimiz de var.”

Erdurmuş, ayrıca Balıkesir’in büyükbaş hayvan sayısında dördüncü, süt üretiminde 790 bin ton ile üçüncü, merinos koyun, beyaz et ve yumurta üretiminde de Türkiye sıralamasında dördüncü olduğunu sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha