ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

KÖRFEZ ÖLÜYORMU?

KÖRFEZ ÖLÜYORMU?
KÖRFEZ ÖLÜYORMU?
Bu Habere Oy Verin!

Özellikle yerli ve yabancı turistler stres atmak ve doğayla baş başa kalmak için buraya, Edremit Körfezi’ne geliyorlar. Taş ocaklarının yaptığı tahribatı görmek için gelmiyorlar. Taş ocakları ile turizm potan-siyeline de büyük zarar veriliyor.

Eşsiz doğasıyla insanları kendine hayran bırakan Körfezimizde son yıllarda bölgenin akciğerleri olan ormanlık ve zeytinlik alanlarda faaliyet gösteren taş ocakları doğayı tahrip ediyor. Ağaçlık alanların ileriki yıllarda çorak arazilere dönmesi büyük ihtimal. Var olan yeşil alanlar ve zeytinlikler ise taş ocaklarından çıkan toz nedeniyle griye bürünüyor.

Mevcut taş ocaklarının doğaya verdiği bu tahribat zamanla onarılamayacak türden olabilir. Yıllarca bu bölgedeki büyük tahribat gözle görülüyor ve kaldırılmazlarsa tahribat artmaya devam edecek.
Bunun yanında Kazdağları’ndaki endemik bitkiler çok önemli. Çünkü sadece buraya ait. Ayrıca bölgenin tarihi bir dokusu var. Bunlar mutlaka zarar görecektir. Taş ocaklarının köylüye, üreticiye verdiği zararlar da kaçınılmaz. Köylüler taş ocaklarına gidip gelen kamyonların belli belirsiz saatlerde çalışmalarından rahatsız. İnsanlar, kamyonlar nedeniyle yolda yürümeye korkuyor. Taş ocaklarından çıkan tozdan meyve ve sebze yetiştiricileri mağdur. Tarımsal ürünlerin zarar gördüğünün isyanı var üreten köylüde.

TARIMA, ORMANCILIĞA,HAYVANCILIĞA DA ZARARLI

Bölge halkı da taş ocaklarından dertli mi dertli. Önceki yıl yapılmak istenen taş ocağı tesisine şiddetle karşı çıkan dereli Köyü halkı ayağa kalkmış ve tepkilerini şöyle dile getirmişlerdi:

“Kaz Dağlarımızı, zeytinlerimizi, tarımımızı, hayvancılığımızı, toprağımızı, turizmimizi, sağlıklı yaşam hakkımızı, huzurumuzu, güvenliğimizi korumaya kararlıyız. Bu konuda her türlü yasal ve siyasal haklarımızı kullanarak mücadelemizi veriyoruz, verdik ve vermeye de devam edeceğiz. Kaz Dağları’ndan gelen Edremit’in içme suyu hattı, taş ocağına sıfır noktadan geçmekte. Söz konusu boru hattı sözde taş ocağı nakliye yolu boyunca 10 Km. ilerleyerek Edremit’e ulaşmakta. Boru hattı boyunca bulunan dinlendirme ve havalandırma havuzları vasıtası ile tozlanan su burada bulunan taşocağının etksiyle artık temiz akmayacak. Ağır tonajdaki araçların bu önemli yatırımın isale hattını bozarak zarara uğratacak ve kirleteceği ise aşikardır. Taş ocaklarının kırma eleme tesislerinde bol miktarda suya ihtiyaç vardır. Bu su nereden karşılanacaktır? Hangi köyün içme suyu gasp edilecek ve kirletilecektir? Bütün yaz içme suyu sıkıntısı ile boğuşan Tepe Oba Köyü örneği varken bunu köylülerimize kim, nasıl izah edebilir? Taş ocağına sıfır noktadaki Zambaklı deresi, Tuğlu dere ve Dereli çayı aynı zamanda köyümüzün içme ve sulama suyunun da tedarik edildiği kaynaklardır. Bu kaynakların taş ocağının verdiği zararlar neticesinde kirlenmesi kaçınılmaz bir durumdur. Bu dereler aynı zamanda Edremit çayını oluşturan kaynaklardır. Bu çayların bembeyaz çamur akmasına ve tüm canlılığın yok olmasına kim razı olabilir? Dereli köyü halkının hiçbir ferdi bu taş ocağını istememektedir. Bu anlamda daha önce de imza toplamış, miting düzenlemiş ve muhtarlığımız aracılığı ile her türlü yasal ve siyasal mücadeleyi vermişlerdir. Dereli Köyü halkının haklı isteğini göz ardı ederek sosyal sorunlara sebep olmaya hiçbir kişi ve kurumun hakkı yoktur. Köylümüzün taş ocağından gelecek hiçbir maddi menfaate asla ihtiyacı bulunmamaktadır. Köy halkı buna tenezzül etmeyi yaşadıkları toprağa ihanet olarak görmektedir. Bilinçli köylü vatandaşlarımız, toprağımızın üstünün altından binlerce kez daha değerli olduğunu bilmekte ve buna inanmaktadırlar.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha