ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

KÜÇÜKBAŞIN ETİ YÜKSELEN DEĞER

KÜÇÜKBAŞIN ETİ YÜKSELEN DEĞER
KÜÇÜKBAŞIN ETİ YÜKSELEN DEĞER
Bu Habere Oy Verin!

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek geçmişten günümüze uzun yıllardır sağlıklı olması, damak tadı ve lezzetiyle Türk mutfağının baş tacı olan oğlak ve keçi etine talebin yükseldiğine dikkati çekti.

Keçi-Koyun etinin kırmızı et kategorisine pek sokulmadığı için tüketiminin de az olmasından dolayı pek fazla koyun keçi etine talep olmuyor, olsa da az oluyordu. Oysa sağlık ve lezzetiyle geleneksel Türk mutfağının baş tacı olan oğlak ve keçi etine olan talep şimdi günden güne artıyor.

KARKAS ET 24 LİRAYA GERİLEDİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Keçi ve Koyun kesimini fazla tuttuğundan dolayı kırmızı et fiyatlarının regüle edildiği vurgulandı. 2014 yılında küçükbaş hayvan ürünlerinin bir önceki yıla göre yüzde 230 oranında artış gösterdiğini kaydeden Balıkesir Kırmızı et Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek “Koyun ve keçi etini kırmızı et kategorisine sokulmuyordu. Bakanlık büyük ihalelerle Et Süt Kurumu’na küçükbaş hayvan kesimini yaptırdı. Böylece fiyatlar karkas olarak 24 liraya kadar geriledi” dedi.

KURBANDA DA KÜÇÜKBAŞ
HAYVAN ETİ İKAMSİ KARARI

Kurban bayramının yaklaşmasıyla yaratılmak istenen kırmızı et krizinde; piyasaya ithalat müdahalesi yerine iç kaynaklardan küçükbaş hayvan eti ikamesinin daha doğru olacağına kararı verildiğine değinen Başkan Şimşek “2015 yılı birinci çeyreğinde 210 bin 475 ton olan kırmızı et üretimi, ikinci çeyrekte 261 bin 871 ton olarak gerçekleşmiştir. Üretim, bir önceki döneme göre %24,4, bir önceki yılın aynı dönemine göre %19, 9 oranında arttı. Aynı dönemde sığır eti üretimi 229 bin 549 ton, koyun eti üretimi 24 bin 653 ton, keçi eti üretimi 7.468 bin ton olarak tahmin edilmektedir. Koyun eti bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,1 oranında artmış, keçi etinde ise bu artış %53, 6

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha