ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

SEKTÖRÜN KAYBI 40 MİLYON

SEKTÖRÜN KAYBI 40 MİLYON
SEKTÖRÜN KAYBI 40 MİLYON
Bu Habere Oy Verin!

İl genelinde tavuk besicileri Balıkesir ekonomisine ayda 20 milyon lira para girdisi sağlıyor. Ancak son iki aydır çok sayıda civciv alamayınca çiftlikler boş kaldı. Bu nedenle de Balıkesir’de tavukçuluk sektörünün kaybının 40 milyon lirayı buldu.

Balıkesir için 2015 yılının tavukçuluk açısından kayıp yıl oldu. Tavukçuluk sektörü kuş gribi ve doğal afetler yüzünden sekteye uğradı, deftere büyük zarar yazdı.
Hatırlanacağı üzere; 31 Aralık 2014 tarihinde yağan yoğun kar nedeniyle tavukhanelerin çatıları çökmüş, 50 binin üzerinde tavuk telef olmuştu. Ardından gelen kuş gribi belasıyla broyler (etlik) tavukçuluk büyük zarara uğramıştı.

ÇÖKEN ÇATI PARALARININ DAĞITIMINDA BÜYÜK ADALETSİZLİK OLDU!

Balıkesir Tavukçular Odası Başkanı Mehmet Duran, DEMOKRAT’a yaptığı özel açıklamada kredilerle yapılan tavuk çiftliklerinin borçlarının ertelenmesi gerektiğine önemle dikkat çekerek “Tavukçuluk açısından 2015 yılı bizde kayıp yıl olarak tarihe geçecektir. Bilindiği üzere kar yağışları sonucu çöken tavuk hane çatıları konusunu sık sık kamuoyunda dile getirdik. Doğal afet kapsamına alındı ve 6 milyon lira para geldi. 15 tavuk çiftliğinin çatısı çökmüştü. Gelen 6 milyon liranın %80’ini Bigadiç ilçesine verdiler. Geri kalan %20’sinide diğer ilçelere verdiler. Bu anlamda da çok büyük adaletsizlik oldu” dedi.

KUŞ GRİBİ HASTALIĞININGÖÇMEN KUŞLAR TAŞIDI

Balıkesir İli’nde dünyaca ünlü Kuşcenneti’nin olmasından gurur duyduklarını ifade eden Başkan Mehmet Duran “Her yılın bahar ve sonbahar aylarında göç eden milyonlarca kuş konaklamak için Manyas Kuşcenneti’ne geliyor. Hastalıkları taşıyan, ancak kendilerine taşıdıkları hastalığın zararı olmayan göçmen kuşlar bıraktıkları atıklarıyla kuş gribi hastalığını getiriyorlar. Kuş gribinin hortlamasından sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerinin aldıkları etkili önlemler neticesinde artık kuş gribi tamamen söndü. Kışın çiftlikleri kardan çökenler, hastalıktan zarar görüp tekrar çiftliğine civciv almayan tavukçular son iki ay içinde Balıkesir ekonomisi 40 milyon lira kaybetmiş oldu” değerlendirmesinde bulundu.

2015’DE 500 BİN TON BEYAZ ET İHRACATI YAPILACAKTI

Tavuk üreticileri olarak bu yıl 500 bin ton beyaz eti üretip Suriye, Libya, Irak, İran, Suudi Arabistan gibi ülkelere ihracat yapmayı hedeflerken, üreticilerin büyük zarara uğradıklarının altını çizen Duran “Tavukçu üretemedi. Kredi ile çiftlik kuranlar da son zamanlarda taksitlerini ödeyemez duruma geldiler. Halen boş olan çiftlikler var. Bahsettiğimiz olumsuzluklar olmasaydı. 2015 yılında 500 bin ton beyaz etin Balıkesir’den Arap ülkelerine ihracatı yapılacaktı. Balıkesir ekonomisine 120 milyon lira katılacakken, 40 milyon lira kayba uğradı. Şimdi bizler 2016 yılında büyük hedefler koyarak ülkemize döviz girdisi sağlamayı hedefliyoruz. İnşallah Allah bir keder vermezse bu gerçekleşecek” temennisinde bulundu.

TAVUKÇUNUN BELİNİ HASTALIK BÜKÜYOR

Hastalık ve doğal afetlerin tavuk üreticisinin belini büktüğüne söyleyen Duran “Bu yılın yaz aylarında bir yandan ihracatımızla, diğer yanda iç piyasanın arz ve talebiyle iyi bir gelir sağlarız düşüncemiz maalesef sadece hayalde kaldı. Üretim tüketimi karşılayamadı.
Üretimi arttırma çabamız düşük kalıyor. Doğal afetler ve kuş gribi yüzünden Balıkesir ekonomisi beyaz etten bu yıl 40 milyonu kaybetmiş oldu” diye görüş belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha