ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

AYVALIK’IN SU SORUNU ORTADAN KALKTI

AYVALIK’IN SU SORUNU ORTADAN KALKTI
AYVALIK’IN SU SORUNU ORTADAN KALKTI
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan BASKİ (Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi) tarafından Ayvalık’ta bir süreden beri yürütülen çalışmaların sonucunda dünyaca ünlü turizm beldesinin su sorunu kalıcı olarak çözüme kavuşturuldu. İlçede 13 farklı noktadan denize aktığı tespit edilen kanalizasyonlar BASKİ tarafından kapatıldığı, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bundan böyle turizm cenneti Ayvalık’ta denizin kirletilmesine izin verilmeyeceği bildirildi.

GÜNÜ KURTARAN DEĞİL, KALICI ÇÖZÜMLER

BASKİ Genel Müdürlüğü’nden Ayvalık ilçesindeki içme ve kullanma suyu sorununun ortadan kalkması, kanalizasyon gibi devam eden alt yapı çalışmalarında gelinen son durumla alakalı bir açıklama yayınlandı. BASKİ’nin Ayvalık’taki çalışmaları için 25 Milyon TL. yatırım yapıldığı belirtildi. BASKİ’nin Ayvalık’la ilgili açıklaması şöyle:

“Büyükşehir Belediye Başkanı ve BASKİ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Edip Uğur’un, Türkiye’nin turizm incisi Ayvalık İlçesinde yaşanan su sıkıntısı ve kanalizasyon problemlerine yönelik, yıllardır bölgede süregelen günü kurtaracak çözümler yerine kalıcı çözümler üretilmesi yönündeki talimatlarıyla, BASKİ çalışmalarına 2014 yılı içerisinde start verilmiştir. Ayvalık İlçemizin içme ve kullanma suyu ihtiyacı, Altınova bölgesinde bulunan derin kuyularından her biri 17.000 metre olan Ø 300 mm’lik AÇB, Ø 400 mm PE ve Ø 500 mm’lik Çelik+AÇB borudan oluşan üç ayrı terfi hattıyla sağlanmaktadır. Kuyulardan temin edilen su; AYVALIK Merkez, CUNDA, ŞİRİNKENT, ÇAMLIK, LAKA bölgelerine; Cennet Tepesi Mevkiinde bulunan 3.000 Tonluk depo üzerinden verilmektedir. Ancak, bahsi geçen yerleşim bölgelerinde su yetersizliği yanında, eski ve plansızca yapılan hatlarda ciddi arızalar ve yüklü işletme maliyetleri bulunmaktaydı. BASKİ Genel Müdürlüğü tarafından; öncelikle daha önce yapılmış olan ve sürekli arızalar nedeniyle de tam kapasiteyle çalışmayan Ø 400 mm PE boru güzergâhının gerekli teknik sıkıntıları tespit edilmiş, Sokol Kavşağı Mevkiine yeni bir ara terfi merkezi yapılarak sağlıklı bir şekilde tam kapasite ile çalışması sağlanmıştır.

Yine ekonomik ömrünü doldurmuş bulunan ve sürekli patlayan 17.000 metre uzunluğundaki Çelik+AÇB Terfi Hattı BASKİ Genel Müdürlüğünce yeniden projelendirilmiştir. Bu kapsamda 15 Milyon TL yatırım yapılarak, bu hattın Ø 500 mm’lik AÇB borudan oluşan 10.500 metrelik bölümü; Ø 630 mm. PE boru ile değiştirilerek; Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un talimatıyla BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram’ın 19.08.2015 tarihinde Ayvalık’ta düzenlediği basın açıklamasında da ifade ettiği üzere yeni Terfi Hattı 2015 Eylül ayında devreye alınmıştır.

BASKİ Genel Müdürlüğünce Ayvalık İlçemizde, 13 farklı noktadan denize verildiği tespit edilen kanalizasyon hatları kapatılmış, terfi istasyonlarının bakım ve onarımları da yapılarak tam kapasite ile çalışmaları sağlanmıştır. Ayrıca AYVALIK Merkez, CUNDA, ŞİRİNKENT, ÇAMLIK, LAKA bölgelerinde bulunan mevcut kanalizasyon hatlarının gece 24 ile sabah 07 saatleri arasında periyodik bakımları yapılarak bacalardaki taşmalar, hatlardaki tıkanıklıklar çözülmüş ve eski yıllarda yapılan yağmur suyuna bağlı deşarjlar iptal edilmiştir.

Cunda Adasının kanalizasyon, şebeke ve terfi hatlarının mevcut durumu BASKİ ekiplerince incelenerek, Cunda ilk boğaz köprüsü olarak adlandırılan bölgeden Ayvalık Merkez Atıksu terfi istasyonuna kadar toplam 3.200 mt. Ø 400 mm. Atıksu Terfi Hattı imalatı yenilenerek hizmete sunulmuştur.

Bu çalışmalarla birlikte; Cennet Tepesi Mevkiinde mevcut 3.000 m3’lük deponun yanında 10.000 m3’lük ilave yeni bir depo yapılacaktır. Söz konusu deponun yerine ait mülkiyet sorunları BASKİ tarafından çözülmüş olup, 8 Ekim 2015 tarihinde de yapım ihalesi yapılarak, kısa bir süre içerisinde hizmete sunulması planlanmıştır. Bütün bu çalışmalar sonucunda Ayvalık İlçemizin yıllardır süren içme suyu sorunu kalıcı olarak çözülmüş olacaktır.Ayrıca mevcut Ayvalık Kanalizasyon Terfi Hattı sık arızalar nedeniyle yeniden projelendirilmiş ve bu hattın yenilenmesine ait ihale hazırlıkları tamamlanmış olup, yıl içerisinde ihale edilerek yapım çalışmalarına başlanacaktır. Böylece Ayvalık İlçemize Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ Genel Müdürlüğünce bugüne kadar yapılan çalışmalar karşılığında 25 Milyon TL yatırım yapılmış bulunmaktadır.

Bu yatırımlar yanında, vatandaşlarımıza daha iyi hizmet sunabilmek bakımından, tüm su abonelerinin faturalarını ödeyebilmeleri ve akıllı sayaç abonelerinin su kredi yüklemelerinin yapılabilmesi için Altınova, Küçükköy (Sarımsaklı), Gömeç, Pelitköy, Burhaniye, Altınoluk, Edremit ve Havran olmak üzere 8 ayrı noktada 7/24 hizmet esasına dayalı akıllı vezneler devreye konulmuştur.

BASKİ Genel Müdürlüğünce; tüm Balıkesir’imizde olduğu gibi Ayvalık İlçemizde de; hizmet kalitesi yüksek, kesintisiz, geleceği düşünen ve suyun hayat olduğu ilkesiyle hareket eden bir kurum olarak çalışmalar aynı hızla sürdürülecektir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha