ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BALIKESİR’DEKİ GİZLİ HAZİNE!

BALIKESİR’DEKİ GİZLİ HAZİNE!
BALIKESİR’DEKİ GİZLİ HAZİNE!
Bu Habere Oy Verin!

Kentimizde öteden beri eksikliği hissedilen “Balıkesir Kent Arşivi” fikri, bazı yerel basın organlarında dile getirilmişse de, bu fikrin hayata geçmesi, Belediye Meclisi`nin 5 Eylül 2006 tarihinde aldığı kararla gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında, Kent Arşivi`nin kurulması hususunda Balıkesirlilerin iyi niyetli çabaları, şüphesiz ki kuruluşumuzu hızlandıran etkenlerden biri olmuştur.

Kuruluş aşamasında öncelikle, Balıkesir Belediyesi tarafından Kent Arşivi Danışmanlığı`na Yrd. Doç. Dr. Abdülmecit MUTAF getirilmiştir. 01.10. 2011 tarihinden itibaren ise Balıkesir Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şenol ÇELİK görevlendirilmiş olup, kendisi halen Kent Arşivi Akademik Danışmanı`dır.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan Devrim Erbil Çağdaş sanatlar müzesinde faaliyet gösteren Kent arşivin de Balıkesirli yazarların, fotoğrafçıların, kitapları,belgeleri, ve diğer eserlerini , Balıkesir’in coğrafi, fiziki, toplumsal yönleri ile aydınlatıcı belgeleri bulabilirsiniz. Balıkesirle ilgili öğrenmek istediğiniz bir çok konu hakkında aydınlatıcı bilgilere ulaşabilirsiniz. Mesela Aydın Ayhan Hoca’nın eserlerinde Balıkesir’in kozmopolit yapısı nasıl oluşmuş, köyler, kasabalar ve ilin analizini çıkarabilirsiniz. Yaşanmış gerçek hikayelere ulaşabilir, Kuva-i Milliye hareketlerinin doğuşu ve o süreçte neler yaşandığını öğrenebilirsiniz. Eski vekiller, reisler, ve şehrin önde gelen insanlarını tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Kısaca KENT ARŞİVİ gizli bir hazine konumunda sizleri bekliyor.

1980`li yıllarda Türkiye Elektrik Kurumu, 90`lı yılların sonuna kadar Belediye Su-Otobüs İşletmesi Müdürlüğü; 2004 yılında da restore edilerek Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi olarak hizmete sunulan binada, 3.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha