ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BALIKESİRLİ BAŞKAN AÇIKLADI

BALIKESİRLİ BAŞKAN AÇIKLADI
BALIKESİRLİ BAŞKAN AÇIKLADI
Bu Habere Oy Verin!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 11 Eylül itibarı ile 56 milyon 971 bin 736 kayıtlı seçmenin bulunduğunu açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 11 Eylül itibarı ile 56 milyon 971 bin 736 kayıtlı seçmenin bulunduğunu açıkladı. Seçimin her aşamasında siyasi partilerin yer aldığını belirten Güven, “Siyasi partiler sandıklara sahip çıkmalıdır, partili üyelerini eğitip göndermelidir.” dedi.

1 Kasım’da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Seçiminde siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerleri belli oldu. Kura çekimi öncesi YSK Başkanı Sadi Güven seçimler hakkında bilgi verdi. 26. Dönem Milletvekili Seçimine 29 siyasi partinin katılma yeterliliğine sahip olduğunu hatırlatan Güven, “Söz konusu 29 siyasi partiden Demokratik Gelişim Partisi, EMEK ile Özgürlük ve Dayanışma Partisi seçime katılamayacaklarını bildirmişlerdir. Demokratik Gelişim Partisi’nin seçime katılmama kararı parti tüzüğü uyarınca yetkili organları tarafından alınmadığından bu partiye kura çekiminde yer verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

“SİYASİ PARTİLER SANDIKLARA SAHİP ÇIKMALIDIR, PARTİLİ ÜYELERİNİ EĞİTİP GÖNDERMELİDİR”

7 Haziran’da kullanılan ‘evet’ mühürleri hakkında da bilgi veren Güven şöyle devam etti: “25. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde kullanılan ‘evet’ mühürlerinin kullanımındaki olumsuzluklarla bu dönemde karşılaşılmaması bakımından yeni ‘evet’ mührü yaptırılarak kullanılacaktır. Yurt dışında üretilen filigranlı oy pusulası kâğıdı üretimi seçimi yetecek miktarda tamamlanmış ve getirilmiştir. Bu seçimde bağımsız adaylar birleşik oy pusulasının en sağ tarafında yer alacaktır. Seçimler siyasi parti eli ile şeffaf olarak yapılmaktadır. Oyların kullanıldığı sandığın oluşumunda, oyların sayım ve dökümünde, ilçe seçim kuruluna ulaşmasında oradan il ve YSK sürecinde zincirin tüm halkalarında siyasi partiler bulunmaktadır. Siyasi partiler sandıklara sahip çıkmalıdır, partili üyelerini eğitip göndermelidir.”

SEÇMEN SAYISI

11 Eylül 2015 tarihi itibarı ile yurt içinde 54 milyon 75 bin 851, yurt dışında 2 milyon 895 bin 885 seçmen olduğu bilgisini veren Başkan Güven, “Yurt içinde tahmini sandık sayısı 173 bin 672’dır. Yurt dışında 54 ülke ve 113 temsilcilikte sandık kurulacaktır. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımız 30 gümrük kapısında oy kullanabileceklerdir. Gümrüklerde ve yurt dışı bazı temsilciliklerimizde oy kullanma 8 Ekim 2015 günü başlayacaktır. Yurt dışında birden fazla günde oy kullanılacak temsilciliklerde vatandaşlarımızın oylarını kullanmalarını son güne bırakmamaları yığılmamaların yaşanması acısından büyük önem arz etmektedir.” şeklinde konuştu.

Güven açıklamasını şöyle tamamladı: “Bugüne kadar siyasi partilerden veya başka bir şekilde mükerrer seçmen olduğuna dair hiçbir somut itiraz gelmemiştir. Mükerrer seçmen kaydı da mümkün değildir. Vatandaşlarımız seçime yönelik tüm bilgileri YSK’nın internet sitesinden öğrenebilirler. Ayrıca seçmenlerimiz yurt içi ve yurt dışından 444 9 975’i arayarak çağrı merkezimizden destek alabileceklerdir. 22 Eylül’den itibaren de nerede oy kullanacaklarını öğrenebilirler.”

Güven’in konuşmasının ardından kura çekim törenine geçildi. Kura sonucu, pusuladaki parti sıralaması şu şekilde oldu:

1 – Millet Partisi
2 – Vatan Partisi
3- Genç Parti
4 – Cumhuriyet Halk Partisi
5 – Hak ve Adalet Partisi
6 – Merkez Parti
7 – Halk ve Özgürlükler Partisi
8 – Saadet Partisi
9 – Demokratik Sol Parti
10 – Demokrat Parti
11 – Bağımsız Türkiye Partisi
12 – Anadolu Partisi
13 – Milliyetçi Hareket Partisi
14 – Halkın Yükselişi Partisi
15 – Halkın Kurtuluş Partisi
16 – Liberal Demokrat Parti
17 – Halkların Demokratik Partisi
18 – Muhafazakâr Yükseliş Partisi
19 – Büyük Birlik Partisi
20 – Adalet ve Kalkınma Partisi
21 – Türkiye Komünist Partisi
22 – Komünist Parti
23 – Demokratik Gelişim Partisi
24 – İlk Parti
25 – Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi
26 – Doğru Yol Partisi
27 – Millet ve Adalet Partisi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha