ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

“EĞİTİM SORUNLU BAŞLADI”

“EĞİTİM SORUNLU BAŞLADI”

2015-2016 eğitim öğretim yılında yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmenin ders başı yaptı. 2015-2016 eğitim ve öğretim yılının sorunlu başladığının altını çizen Havutça “Dershanelerin kapatılması, okul müdürlerinin görevden alınması, öğretmenlere rotasyon uygulanması, 4+4+4 sistemi ve bunlara ek olarak ekonomik sıkıntılar ve terör eğitim sistemini içinde çıkılmaz bir duruma getirmiştir. Öğretmen ve öğrencileri sosyolojik ve psikolojik anlamda kıskaca alan bu yanlış uygulamalar ve sıkıntılar eğitim sistemini bir çözümsüzlük yumağına dönüştürmüştür” dedi.

-AKP eğitime zarar verdi

13 yıllık iktidar süresince AKP’nin eğitim sistemine büyük zararı olduğunu öne süren Havutça, “Okullarda öğrencilerin, öğretmenlerin ve diğer eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanmadığı, ülkenin bir bölümünde fiilen sıkıyönetim koşullarının yaşandığı bir ortamda, eğitim-öğretim hizmetinin ne kadar yapılabileceği ya da sürdürülebileceği ayrı bir tartışma konusudur. 15 Eylül’de yapılan öğretmen atamalarının yüzde 67’si bölge illerine yapılmış, yıllar sonra ataması yapılmış çok sayıda öğretmen arkadaşımız endişeli bir şekilde göreve başlamayı beklerken, çatışmaların sürmesi nedeniyle büyük bir tedirginlik yaşamaktadır” ifadesini kullandı.

-Eğitim sistemi çok kez değişti

Eğitim sisteminin 2002 yılından buyana birçok kez değiştirildiğini bunun da niteliğin düşmesine neden olduğunu öne süren Havutça “ MEB teşkilat yapısı, Teftiş Sistemi, Merkez Yönetim Kadrosu, Okul Yöneticileri değiştirilmiş ve siyasi bir yapı oluşturulmuştur. Terör, iktidar baskısı, ekonomik sorunlar, sürgün ve görevden almalar gibi uygulamalar öğretmen ve öğrencilerimizde sosyolojik ve psikolojik birçok sorunları beraberinde getirmektedir. Ülkemizde her alanda yaşanan adaletsizlik eğitim harcamalarına da yansımıştır. Türkiye’de her geçen gün artan gelir dağılımındaki adaletsizlik en fazla eğitim harcamalarında görüldüğü TÜİK verilerince de resmiyet kazanmıştır. Bu rakamlara bakıldığı zaman zenginler, yoksullara göre eğitime 50 kat fazla para harcamaktadır. Zenginlerle yoksullar arasındaki eğitim harcamalarındaki derin uçurum, eğitimde özel sektörün alabildiğine teşvik edildiğini ve Devlet okullarının bir köşeye itildiğini göstermektedir. Eğitimde uygulanan bu yanlış politikalar gelecek nesiller için büyük adaletsizliklere yol açacaktır. Sosyal devlet ilkesine tamamen aykırı olan bu politikaların doğurduğu sonuçlar AKP’nin eğitime ve dolayısıyla geleceğimiz olan gençlere vurduğu en büyük darbedir” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha