ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

KANSIZLIK (ANEMİ)

Op. Dr. Murat Dağ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 7 makalesi bulunuyor.
KANSIZLIK (ANEMİ)
Bu Habere Oy Verin!

Halk arasında soluk görülen insanlar genellikle çevreleri tarafından kansız olarak nitelendirilirler ve  doktora başvururlar. Kansızlık hem ülkemizde hem de dünyada hekime başvuruda ilk sıralarda yer almaktadır. Kansızlık kanımızı oluşturan elemanların yapım azlığına, fazla yıkılmasına veya kan kaybına bağlı olabilir. Bugünkü yazımızda sizlere, ülkemizde ve dünyada en sık rastlanan besinsel eksiklik olan demir eksikliğinden ve buna ikincil oluşan demir eksikliği anemisinden bahsedeceğim.

Demir elementi, biz daha anne karnındayken vücudumuzda birikmekte ve bizlerde bu depo demirimiz ile doğmaktayız. Her çocuk altıncı aya kadar hiç demir içeren besin almasa bile , ki ilk altı ay her bebek mümkün ise sadece anne sütü ile beslenmelidir, anne karnındaki demir deposu ile hayatını idame ettirebilir. Fakat sonrasında eksilen demir deposunun besinler ile yerine konması gerekmektedir. Dengesiz beslenme sonucunda vücut demir depoları doldurulamazsa hem çocuklarda hem de biz erişkinlerde yorgunluk, iştahsızlık, konsantrasyon kaybı, sinirli ruh hali, okul ve iş başarısında düşme gibi birçok hayatı olumsuz etkileyecek faktör ortaya çıkabilir.

Demir en çok kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler ve özellikle karaciğerde bulunur. Ekonomik şartlar elverdiği ölçüde kırmızı et ve ciğer tüketilmelidir. Ancak günümüzde hayat pahalılığı düşünülünce her eve et girmesi mümkün olmayabilir, bu durumda alternatif besinler olarak nispeten daha uygun fiyata alınan yumurta, baklagiller ve yenmesi eğlenceli olan kabak çekirdeği gibi demirden zengin gıdalar alışveriş torbamızda bulunabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada bir yaşın altındaki çocuklarda inek sütü verilmesidir. İnek sütünün içindeki proteinler bir yaş altında barsak hücrelerinde hasar yaratarak demir emilimini engelleyebilir. Aynı zamanda hem anne sütü hem de inek sütü demir açısından fakirdir ancak; anne sütündeki demirin yaklaşık % 49′ u emilirken inek sütünden sadece %10′ u emilmektedir. Bu nedenle bir yaş altı inek sütü verilmemeli, mümkün olduğunca anne sütü veya demir destekli mamalar ve ek gıdalar ile beslenme çizelgesi oluşturulmalıdır.

Bazı durumlarda demir içeren besinler yeteri kadar alınsa da, barsaklarda var olan ve emilimi bozan hastalıklarda demir eksikliği uygun beslenmeye rağmen oluşabilir. Bu nedenle öncelikle beslenmemize dikkat etmeliyiz fakat şikayetlerimiz oluşursa mutlaka hekime başvurmalıyız.

Diğer yazılarımızda kansızlığın diğer nedenleri olan B12 ve folik asit eksikliğini konuşmak üzere sağlık ve huzur dolu günler dilerim. .

YAZARIN SON YAZILARI
KANSIZLIK (ANEMİ) - 1 Eylül 2015
ORGAN VE DOKU BAĞIŞI - 24 Ağustos 2015
Göz Tümörü - 8 Ağustos 2015
SAĞLIKLI OMURGA - 16 Temmuz 2015
BOYUN FITIĞI HASTALIĞI - 6 Temmuz 2015
Baş Ağrısı - 30 Haziran 2015
Bel Fıtığı Hastalığı - 15 Haziran 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha