ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

AYVALIK’TA SANCILI SÜREÇ BİTİYOR

AYVALIK’TA SANCILI SÜREÇ BİTİYOR
AYVALIK’TA SANCILI SÜREÇ BİTİYOR
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir’in Büyükşehir statüsüne geçmesiyle birlikte il genelinde değişen ulaşım sistemine entegre edilen Ayvalık toplu taşımada geçiş sürecinin sancıları devam ediyor.

Turist sayısının 600 binlerle ifade edildiği yaz sezonunda yapılan geçişteki aksamaların sona ermek üzere olduğunu belirten Ayvalık Toplu Taşıma A.Ş Başkanı Hakan Giriş ve yönetim kurulu, yeni sistemin avantajlarını da anlatarak sorunların kendilerine iletilmesini, Ayvalık halkına hizmet için çalıştıklarını söyledi.

yrdhtfm

Ayvalık Toplu Taşıma A.Ş, Sarımsaklı Birlik Toplu Taşıma A.Ş, Altınova Birlik ve Ayvalık Birlik Kooperatifi tarafından sürdürülen Ayvalık toplu taşımasında değişim sıkıntıları yaşanırken, Ayvalık Toplu Taşıma A.Ş Başkanı Hakan Giriş, yönetim kurulu üyeleri Turgut Baygın, Bora Umay ve Hüseyin Dönmez, yeni sistemde geçiş döneminde yaşanan sıkıntıların büyük ölçüde azaldığını sistemin rayına girdiğini belirtti.  Başkan Hakan Giriş, “Ayvalık içinde toplu taşıma işini yapan Ayvalık Toplu Taşıma A.Ş’dir. Bize AB standartlarına uygun yönetmelik sunuldu. Bu yönetmelikte belirtilenleri karşılayan tek araç buydu. 2 dolmuş taksi plakası birleşti. Tek minibüs olarak devreye girdi. 72 taksi dolmuş piyasadan kalktı. Araç sayısı kalktı, trafik rahatladı. Şu anda 25 minibüs çalışıyor. Balıkesir Toplu Taşıma ortağımız, Balıkesir Büyükşehir Ulaştırma Koordine Merkezi de tek yetkilisi. Bizim saatlerimizi, güzergahlarımızı belirleyen UKOME.  Çalışıyoruz. Allah’a şükür ters giden bir şey yok. Memnuniyetimiz var ama Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Toplu Taşımanın  (BTT) bizi desteklemesi ile daha iyi olacağını düşünüyoruz. Onlar da bu konuda duyarlılık gösteriyorlar” dedi.

43terdgfn

“GELSİNLER BİZE SORSUNLAR, ÇÖZÜMÜ BERABER ARAYALIM”

Kent Konseyinin açıkladığı bir ulaşım raporunun yanlış olduğunu belirten Ayvalık Toplu Taşıma A.Ş  yönetimi, “ Ciddi yanlışlarla dolu ve bazı eksik bilgiler olduğunu gördük.  Bunlara karşı bir güncelleme yapmak istedik. Gelsinler sorsunlar bize, öneride bulunsun. Biz açığız. Çözümü beraber ararız. Önerileri, eleştirileri önemsiyoruz. Balıkesir’e sorunları iletmede aracı olabiliriz. Tabii bunu sadece Ayvalık için söyleyebilirim. Önemli olan insanlarla anlaşmak, zıtlık değil. Önemli olan memlekete hizmet etmek” dedi.

AYVALIK TOPLU TAŞIMADA TEK FİYAT; 2 LİRA

Rapordaki hatalara değinen Ayvalık Toplu Taşıma A.Ş yönetimi, “Öğrenci bileti 1.40 lira değil, 1 Eylül tarihinden bu yana 1 lira. Ayrıca yakında paso olarak kullanılacak bir kart hazırlanıyor. Ayvalık sınırları içinde her yer 2.25 kuruş değil 2lira. Altınova’ya 3 lira, Sarımsaklıya 2.50 kuruş” dedi.

BAZI GÜZERGÂHLARDA SEFER SAYISI SIKLAŞTI

Yeni sistemdeki avantajlar konusunda bilgi veren Ayvalık Toplu Taşıma A.Ş yönetimi,  “Çamlık, Laka’ya önceden yarım saatte bir otobüs gidiyordu. Şimdi 4 araç çalışıyor ve 15 dakikada bir sefer var. Çamlık güzergahı çalışan araç, Armutçuk son durak, Adliye ve okullar bölgesine gidiyor. Bu bir artı. Cunda eski yolda eskiden saatte 1 araç çalışıyordu. Şimdi saatte 2 araç sefer yapılıyor.  Bazı hatlarımız 41 evlerden başlıyor.  41 Evlerden direk,  tek araçla Yeni Hastane, yeni garaj, Sanayi ve Cunda’ ya gidilebiliyor. Önceden iki araçla gidilebiliyordu. Şimdi tek araçla gidiliyor. Ayvalık merkeze inip araç beklemesinler bu noktalardan binebilirler. Eski çalışma sisteminde 4 kişilik bir araçla Cunda’ya gitmek isteyen bir kişi, araçlar dolu olduğu için binemiyor, bekliyordu. Şimdi bir araç 15 dakikada bir kalkıyor. İnsanları bekletmeden alıyor.  Android telefonu olanlar Asis Akıllı Bilet diye bir uygulama var. Mobil ulaşım rehberini indirip otobüsün nerede olduğunu, kendisine ne kadar yakın olduğunu görebilir bu çok güzel, rahat bir kullanım” dedi.

“CUNDA’DAKİ OKULLARA GİDERİZ “

Araçların Cunda’daki okullara gitmemesi konusunda vatandaşın haklı tepkisinin olduğunu belirten Turgut Baygın, “Biz bir önceki dönemde Hasan Bülent Türközen başkanken taksi dolmuş hattı olarak dilekçemizi verdik. Belediye istemedi, izin vermedi. Ki bizim cebimize girecek bir şey yok.  Bu işin sorulusu izin vermemişti. Biz, Denizcilik Lisesi ile geçtiğimiz haftalarda konuştuk. Biz oraya gideriz, dilekçemizi yazar iznini isteriz. Sorumlusu artık UKOME. Bu haklı bir istek bunu ileteceğiz” dedi.

“AŞTİ’DE BİR ARACIMIZ GECEYARISINDAN SABAH SAATLERİNE KADAR HİZMET VERECEK

AŞTİ’de servisler kalktıktan hemen sonra Ayvalık Toplu Taşıma A.Ş tarafından bir midibüs gece yarısından sabah saatlerine kadar çalışmak üzere yeni garajdaki yerini aldığını belirten Başkan Hakan Giriş, “Hizmet yükümlülüğümüzü yerine getirmiş olduk. Gerçekten hizmet için yapıldı. Taşıdığı yolcu rakamları çok düşük ama bir kişi bile olsa biz burada varız” dedi.

“YAKINDA PARA KULLANIMI KALKACAK, VATANDAŞLARIMIZ BALKART’LARINI BİR AN ÖNCE ALMALI”

Tarih vermemekle birlikte çok yakın bir zamanda sadece kartla binileceğini, paranın geçmeyeceğini belirten Hüseyin Dönmez,“Ricamız, vatandaşlarımız süratli bir şekilde Balkart’larını temin etmeli” dedi.

65 YAŞ ARTIK ÖZEL ARAÇLARLA TAŞINACAK

Balkart alma zorunluluğundan kartların dağıtımına kadar sıkıntılı süreci en az vatandaşlar kadar yaşayan Ayvalık Toplu Taşıma A.Ş, “Yaz döneminden itibaren ayda en az 90-95 bin kişiyi ücretsiz olarak taşıdık. Biz ne belediye ne de devlet kurumuyuz. Özel bir şirketiz. Kanun bir yolcu kapasitesi veriyor. 15+1 bu devlet desteğinden yararlanamıyor. 65 yaş ve üzerine ücretsiz taşıma zorunluluğu da yok. Biz buna rağmen tamamen inisiyatif kullanarak ve kullanmaya devam ederek taşımaya devam ediyoruz insanları.  Alınan bir karar var; 65 yaş üstü vatandaşlarımız için henüz sayısı belli olmamakla birlikte araç ayarlanacak. Bu araçlar, sadece 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ulaşım hizmetlerinde kullanılacak” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha