ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

AYVALIK’TA ŞENLİKTE BULUŞTULAR

AYVALIK’TA ŞENLİKTE BULUŞTULAR
AYVALIK’TA ŞENLİKTE BULUŞTULAR
Bu Habere Oy Verin!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu ve Ayvalık Belediyesi tarafından düzenlenen 23’üncü Ayvalık Engelliler Şenliği, kortej yürüyüşü ile başladı.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı Yusuf Çelebi,CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, AyvalıkBelediye Başkanı CHP’li Rahmi Gençer, CHP Ayvalık İlçe Başkanı Ahmet Toker ve aileleriyle birlikte gelen engellilerin katıldığı şenliğin açılışında konuşan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı görme engelli Yusuf Çelebi, Ortadoğu’da yaşanan kargaşa ve bu büyük coğrafyadaki çatışmalar nedeniyle her geçen gün dünyadaki engellilere yenilerinin katıldığını söyledi. Türkiye’de yaşanan terör olaylarına bağlı olarak engelli sayısının da arttığını hatırlatan Çelebi, Türkiye’de engellilerin sorunlarının çözümünde yasaların ve koşulların müsait olduğunu ancak tek sorununun farkındalık olduğunu savundu.

wre

Törende konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise engellilerin 23 yıldır Ayvalık’ta halkın büyük bir memnuniyeti ve sevecenliğiyle konuk edildiğini belirtti. Başkan Gençer, “Türkiye’de 12 milyonun üzerinde engelli var. Engellilerin sadece yüzde 15’i genetik bozukluklardan dolayı engelli kalırken, bu sayının artmasında ne yazık insanoğlunun çıkardığı savaşlar ve şiddet etkili” diye konuştu.
‘ENGELLİLER BİRİNCİ SINIF VATANDAŞI OLMAYI HAK EDİYOR’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Üst Kurul Üyesi Yakup Akaya ise, şenliğe CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılmayı planladığını ancak yurt dışında olduğu için gelemediğini hatırlattı. Akkaya, “Mecliste sizin için çalışıyoruz. Engellilerin sorunları sadece kendilerinin yada ailelerinin değil, hepimizin sorunu, insanlığın bir sorunudur. Bu yüzden de engellilik sorununun bir siyaset malzemesi yapılmaması gerekir.TBMM’yi temsil eden tüm partiler engelliler için işbirliği yapmalıdır. Biz CHP olarak bunu yapıyoruz ve 26’ıncı dönemde de bunu yapmayı sürdüreceğiz. Türkiye’de bu sorunun çözümlenmesinde yasalar ne yazıkki yeterli değildir. Avrupa’nın çok gerisindeyiz. Oysa engelli vatandaşlarımız bu ülkede birinci sınıf vatandaş olmayı hak ediyor” diye konuştu.

4 Ekim Pazar gününe kadar sürecek olan şenlik programı Cuma günü 9:30-12:00 arası Vilayetler Kampında Engelsiz Kent, Engelsiz Turizm konulu panel, 14:00-17:00 saatleri arasında Engelli Haklarının Dünü ve Bugünü, Erişebilirlik konulu panel, 3 Ekim 2015 Cumartesi 10:00-12:00 kültür etkinlikleri, 14.30-18.30 yat turu ve 20:00-23:00 müzik etkinlikleriyle sona erecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha