ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BALIKESİR’DEN 3 İLÇE VAR

BALIKESİR’DEN 3 İLÇE VAR
BALIKESİR’DEN 3 İLÇE VAR
Bu Habere Oy Verin!

Şehir Hayatından Bunalanların Kaçıp Gitmek İsteyeceği Kendi Halinde 20 Şirin Ege İlçesi

Şöyle bir düşünün; taşıt gürültüsü yok, her yerden çıkan zehirli gazlar yok, kalabalıktan uzaksınız, etrafınızda gri betonlar yerine yemyeşil bir alan var, bunaltıcı hava yerine denizden esen ılık rüzgar yüzünüze vuruyor, yüzleri asık insanlar yerine daima gülümseyen insanlar görüyorsunuz…

Evet, böyle yerler mümkün. Hem de bu ülkede. Sakinliği ve doğasıyla büyüleyen, oralara yerleşip bir daha dönmek istemeyeceğimiz şirin mi şirin Ege ilçelerinde olmak vardı şimdi.

Belirtmeden geçmek olmaz: Çeşme, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kuşadası gibi ilçeler istila edildiği için listede yer alması tabii ki düşünülemezdi.

⦁ Seferihisar / İzmir “Cittaslow’un belirlediği en sakin kentler arasına katılan ilk Türk kenti”

sgddfsgdsfhgsdfg

Cittaslow’un belirlediği en sakin kentler arasına katılan ilk Türk kenti olmasıyla dünyada da epey üne kavuşmuş bir ilçedir. Karakterini ve doğasını şimdilik korumayı başarmış nadir yerlerden biri. İşini bilenler Çeşme’yi değil Seferihisar’ı tercih eder.

⦁ Datça / Muğla “Tanrı, yarattığı kulun uzun ömürlü olmasını isterse Datça Yarımadasına bırakır.” demiş tarihçi Strabon.

wersgtdfsgtgh

235 km’lik sahil şeridi ve 52 koyuyla denizden vazgeçemeyenler için ideal bir rota olacaktır. Oksijen zenginliğinde dünyanın en zengin ikinci bölgesi olması insanları  kendine çekmeye yeterli.

⦁ Selçuk / İzmir “Kıyametin kıyamadığı şirinlikteki Şirince’nin bulunduğu güzel ilçe”

fdhfdgjhyfngbg

İzmir’in turistik şehirlerinden Selçuk, yerel ve modern motifleri en iyi taşıyan ilçelerden biri. Üstelik Efes Antik Kenti de bu şirin ilçede bulunuyor. Şaraplarıyla ve kıyametin dokunamayacağı köy olmasıyla bilinen Şirince Köyü de gitmişken görülmelidir. Hristiyan turistlerin hacı olabildiği Meryem Ana Türbesi’ni de görebilirsiniz.

⦁ Bozcaada / Çanakkale “Hayata mola vermiş gibi hissedebilirsiniz.”

asdfdfgxcvg

Nüfusu kafa dinlemek için ideal, anakaradan da uzak olunca hayata mola vermiş gibi hissedebilirsiniz. Üzümüyle, balığıyla, temiz havasıyla Ege’nin en güzel tatil yörelerinden biri.

⦁ Ortaca / Muğla “Turizmin henüz pahalılaştırıp bozamadığı ender yörelerden biri”

tydfghjh

Dünyaca ünlü Dalyan, Ortaca sınırları içindedir. Tam anlamıyla bir doğa harikası. Turizmin henüz pahalılaştırıp bozamadığı ender yörelerden biriyken gidip tadını çıkarmak gerekir.

⦁ Yenipazar / Aydın “Sakinlik konusunda en başta gelen, çok bilinmeyen şirin bir ilçe. Pidesine diyecek söz yok.”

adrgdfhyhg

Aydın’ın pidesiyle ünlü, çok bilinmeyen şirin ilçelerinden biri. Doğal güzellikleri, arkeolojisi ve tarihi evleriyle ön plana çıkıyor. Sakinlik konusunda en başta gelen ilçeler arasındadır.

⦁ Edremit / Balıkesir “Dillere destan Kaz Dağları ile yeşilin maviyle harmanlandığı güzel mi güzel ilçe”

ertdfgygh

Ege’ye kıyısı olan ve dillere destan Kaz Dağları ile yeşilin maviyle harmanlandığı güzel mi güzel bir ilçe Edremit. Altın rengi zeytinyağı ile de bilinir, Edremit’e yolunuz düşmediyse bile zeytinleri sofranıza düşmüştür. Kamp yapmak için de Türkiye’nin en ideal rotalarına sahip.

⦁ Dikili / İzmir “Kafasına göre takılan bir görünüm çizen Çandarlı”

ertdhyyfjghuhj

İzmir’in kuzey ilçelerinden Dikili, metropole uzak olduğu için sakin kalabilen ilçelerden biri. Özellikle de Dikile’ye 22 km uzaklıktaki Çandarlı tam anlamıyla kafasına göre takılan bir görünüm çiziyor.

⦁ Didim / Aydın “Kafa dinleyebilmek için ideal bir yer olmaya devam ediyor.”

Sakin olmak için kalabalık bir nüfusu olmasına rağmen kafa dinleyebilmek için ideal bir yer olmaya devam ediyor. Antik dönemden kalma eserleri ve deniz turizmiyle yabancı turistlerin de akın ettiği bir ilçe.

10. Urla / İzmir “Köyleri tiyatro ve sera çiçekçiliği sayesinde önemli miktarda turist çekiyor.”

Urla bembeyaz evleriyle ve dünyanın en eski limanlarından birine sahip olmasıyla biliniyor. Köyleri de tiyatro ve sera çiçekçiliği sayesinde önemli miktarda turist çekiyor. Kavak Yelleri dizisi de burada çekilmiştir.

11. Ayvalık / Balıkesir “İmbatı ve meltemi meşhurdur.”

wresgdrtfhgg

Ayvalık çok fazla yerli turist çekmesine rağmen bozulmadan kalabilen nadir ilçelerden biri. Takımadaları eşsiz bir manzara sunuyor. İmbatı ve meltemi meşhurdur. Cunda Adası’na uğramadan dönmemeniz gerekir.

12. Ödemiş / İzmir “Yolunuz düşerse köftesini yemeden dönmek olmaz.”

Nüfus bakımından yoğun olsa da sakin kasabaları ve köyleriyle şehir hayatından kaçmak isteyenleri bekler konumda. İzmirlilerin hafta sonları sık sık ziyaret ettiği Gölcük, Birgi, Bozdağ gibi yerleri mevcut. Yolunuz düşerse köftesini yemeden dönmek olmaz.

13. Köyceğiz / Muğla “Bol denizli, bol yağmurlu!”

Hem denize gireyim hem de bol yağmuru olsun diyorsanız Türkiye’de bu konuda Köyceğiz’in alternatifi yok. Rize’den sonra en fazla yağış alan ikinci kent olma özelliği var, yağmur olmadığındaysa denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

14. Gökçeada / Çanakkale “Türkiye’de Güneş’in en son battığı yer”

Her ne kadar Ege Bölgesi’nde yer almasa da Ege Denizi’nde bulunduğu için listeye almamak olmazdı. İnsana sessizliği ne kadar özlediğini farkettiren Gökçeada, organik tarımı ve zeytinyağıyla da ünlü.

15. Foça / İzmir “Yelken Kayalıkları ve fokları ile ünlü bir sahil ilçesi”

Foklarıyla ünlü Foça’nın adı da bu foklardan geliyor. İyon döneminde foklardan dolayı Phokaia ismini alır ve günümüze kadar Foça olarak gelir. Fotoğraftaki kayalıklarıyla da ünlü olan bir sahil ilçesidir.

16. Dalaman / Muğla “Herkesten uzak koylarıyla gündemden uzaklaşmak”

Sıcak iklim tutkunuysanız Türkiye’deki en sıcak havalardan birine sahip yerleşim yerleri arasında Dalaman da var. Önemli koyları bulunuyor, bu herkesten uzak koylarda bronzlaşmanın üst noktalarına ulaşmak isteyenler için ziyaretçilerini beklemeye hazır.

17. Burhaniye / Balıkesir “Kuzey Ege’nin henüz keşfedilmemiş ilçelerinden olduğu için kültürel kimliğini korumaya başaran bir ilçe”

w4trefrsdgv

Kuzey Ege’nin henüz keşfedilmemiş ilçelerinden olduğu için kültürel kimliğini korumaya başarmış. Yükseklerde gözünüz yoksa sahilleriyle ve iki dağ arasındaki konumuyla tam da istediğiniz yer olabilir.

18. Ula / Muğla “Yoğun şehir hayatına bir daha dönmek istemeyeceğiniz kesin.”

Bodrum, Marmaris, Fethiye’ye yakın olsa da sizin aradığınız daha sakin bir yerse Ula tam da kafa dinlenilecek bir ilçe. Gökova ve Akyaka’ya gittiğinizde ise o yoğun şehir hayatına bir daha dönmek istemeyeceğiniz kesin. Aynı zamanda Dondurmam Gaymak filminin çekildiği ilçedir.

19. Karaburun / İzmir “İzmir’in en küçük ilçesi”

Denize kıyısı olsun, sahil suyu da tertemiz olmalı diyenlerdenseniz Karaburun doğru adres. Yanı başındaki yağmalanmış Çeşme yerine Karaburun’da olmak daha doğru tercih olacaktır. Fotoğrafta ilçenin en güzel köylerinden Mimoza Köyü’nü görüyorsunuz.

20. Tire / İzmir “İnsanına yabancılık çekmek mümkün değil.”

İzmir’e 80 km uzaklıktaki Tire, yeşile hasret kalanlar için ideal bir yer. İnsanına yabancılık çekmek mümkün değil, Tire’deki ilk gününüzde yöre insanlarını yıllardır tanıyormuş hissine kapılmanız olası. Dünyanın en büyük açık pazarlarından birini ziyaret etmek istiyorsanız salı günleri uğrayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha