ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BU HAYVANLAR BİNLERCE EURO KAZANDIRIYOR

BU HAYVANLAR BİNLERCE EURO KAZANDIRIYOR
BU HAYVANLAR BİNLERCE EURO KAZANDIRIYOR
Bu Habere Oy Verin!

Alışılmış hayvancılık olan küçükbaş ve Büyükbaş hayvanla değil Türkiye de ender sektörlerden birini kurdu. Şirket ürettiği hayvanların tamamını yurtdışına ihraç ediyor. Bir zamanalar Bülent Ersoy da bu hayvanların derisinden yapılan kürk ile gündeme gelmişti.

Balıkesir’de 19 yıldan beri faaliyet gösteren bir firma, 500 yakın aileye çinçilla yetiştiriciliği yaptırarak hem onlara kazanç sağlıyor,hem de döviz girdisi elde ederek ülke ekonomisine katkıda bulunuyor.

Fiyatı 60-65 avro olan çinçillanın 70-75 avrodan işlem gören postundan üretilen kürk mantoların Avrupa ülkelerindeki fiyatı 10 bin avrodan başlayıp 300 bin avroya kadar çıkıyor. Çinçillalar, petshop hayvanı olarak da kullanılıyor.

Firmanın sahibi Cihan Demirci, basına yaptığı açıklamada, Güney Amerika tavşanı olarak da bilinen çinçillanın ekonomik değerinden, astsubay iken Balıkesir 9’uncu Ana Jet Üssü’nde görevli Amerika Birleşik Devletleri askerlerinin getirdiği dergiler sayesinde haberdar olduğunu söyledi.

İzmir’de 1994’te şirket kurarak başladıkları yetiştiriciliğe 1996’dan bu yana Balıkesir’de devam ettiklerini belirtti. Şu anda 500e yakın üretici ile çalıştıklarını bu üreticilerde 25000 civarında cincilla bulunduğunu genellikle Almanya ve Finlandiya ya ihraç ettiklerini söyledi. Hem ülke ekonomisine hemde üreticilere iş imkanı sağladıklarını bildiren Demirci bu hayvanların kürkünün çok değerli olduğunu faka bunun yanında petshop larda da satıldığını bildirdi.
Demirci, canlı olarak 65-70 avrodan satılan çinçillanın postundan üretilen kürk mantoların fiyatlarının Avrupa’da 10 bin ila 300 bin avro olduğunu belirtti.

Dünya çapında yetiştirilen çinçillaların sadece yüzde 40’ından kürk üretiminde yararlanıldığını aktaran Demirci, kalanının ise pet hayvanı olarak kullanıldığını bildirdi.

Demirci, çinçillayı doğurganlığı yüksek, pisliği, kokusu ve gürültüsü olmayan bir hayvan diye nitelendirerek, bakımı ve üretimigayet kolay bir hayvan olduğunu belirrti.

Çinçilla postunun önceki çağlarda da çok değerli bir malzeme olduğunu dile getiren Demirci, İnka medeniyetinde kralların taç giyme merasimlerinde bu kürkleri giydiğini, Osmanlı döneminde de bazı yabancı konuklar tarafından padişahlara hediye edildiğini sözlerine ekledi.

Yaklaşık 250 çinç,illa derisinden bir kürk meydana geldiği biliniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha