ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BÜYÜKLERİN KİRLETTİĞİNİ KÜÇÜKLER TEMİZLEDİ

BÜYÜKLERİN  KİRLETTİĞİNİ KÜÇÜKLER TEMİZLEDİ
BÜYÜKLERİN KİRLETTİĞİNİ KÜÇÜKLER TEMİZLEDİ
Bu Habere Oy Verin!

Adil Sosyal Tüm Engelli Dostları Grubu (ASTED) öncülüğünde, ilçedeki Nuri Zarplı İlkokulu’nun minik öğrencileri, büyüklerinin kirlettiği ormanlardaki çöpleri toplayarak, yetişkinlere anlamlı bir mesaj verdi.

Bu kapsamda; ASTED’in organize ettiği proje kapsamında, Türkiye’nin en büyük doğal
parkı olaraknitelendirilen Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda ağaç dipleri ve çalılıklar arasındaki evsel atıkları toplayanminik öğrenciler hem güzel bir gün geçirdi hem de doğaya bilinçli yada bilinçsiz olarak çöplerinigelişigüzel atan büyüklerine anlamlı bir yanıt verdi.

Tabiat Parkı içerisinde bulunan geniş arazide pet şişeler, bira şişeleri, kartonlar, kutu kola boşları,dondurma, cips ambalajları gibi yüzlerce çeşit çöpleri toplayan minikler gün sonunda yaklaşık 300 kilo çöpleri beraberinde  getirdikleri çöp poşetlerini Ayvalık Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin kolaylıkla  alabilecekleri  ana yol üzerine  bıraktı.

Ayvalık Belediyesi,  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Ayvalık İtfaiye Grup Amirliği’nin katkılarıyla ASTED tarafından düzenlenen organizasyona Alibey Adasında NuriZarplı İlkokulu’nun 3. ve 4. sınıflarından gönüllü gelen 35 öğrenci öğretmenleriyle katıldı.

Düzenledikleri organizasyonla ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan ASTED’in görme engelli Koordinatörü Namık Tuncel, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın ilçede yaşayan yetişkinlerin sıklıkla spor amaçlı geldikleri bir yaşam alanı olduğuna işaret ederek, “Ancak her hafta sonu yüzlerce doğa dostunun gelip yürüyüş yaptığı bu eşsiz doğal güzelliklere sahip parkın içi ne yazıkki çöplerle doluydu. Bilinçsizce ve doğayı katlerdecesine yetişkin insanların yedikleri yiyeceklerle, içtikleri içeceklerin boşlarını ulu orta ormanlık alanlara atması sonucnda doğanın kirlenmesine kayıtsız kalamadık. Bu amaçla Nuri Zarplı İlkokulu’nun çevre dostu minikleriyle birlikte bir temizlik kampanyası düzenledik” dedi.

Amaçlarının minikleri doğa ile buluşturup, çevrenin korunması açısından miniklere ders verebilmek olduğunu ifade eden Tuncel, “Çocuklarımıza; doğayı, hayvanları ve canlıları sevip, koruyabilmelerine yönelik gerçekleştirdiğimiz bu çalışmayla birçok katılımcı miniğin bizlere, ‘Yetişkin büyüklerimiz bu güzel doğayı kullanmış ve kirletip gitmişler. Bizde temizliyoruz. Ama en iyi temizlik kirletmemek değimlidir?’ diye sormalarına ne yazıkki bir yetişkin olarak cevap veremedik. O minik yüreklerin karşısında ne yazıkki utanç duyduk” şeklinde konuştu.

Bir boş pet su şişesinin doğada yeniden dönüşümünün yüzyıllarca yıllık bir sürece ihtiyaç duyduğunu belirten Namık Tuncel, “Bu tür gönüllü çalışmalarımız sürecektir. Hazırladığımız proje kapsamında sahil temizliği, çevre temizliği, okul temizliği ve oturduğumuz semt ve evlerin temizliğine yönelik çeşitli etkinliklerimize daha olacaktır” ifadelerini kullanarak, düzenledikleri projeye destek veren kişi ve kurumlara da teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha