ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

KİTAPLARINI ONBİNLER OKUYOR !

KİTAPLARINI ONBİNLER OKUYOR !
KİTAPLARINI ONBİNLER OKUYOR !
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesirli Yazar Metin Savaş’ın yazdığı romanlar Türkiye de çok okunuyor. Romanların da genellikle Balıkesir ve Balıkesir’li konularını ele alan yazarın 2005 yılında yazdığı “Zemheri Kuyusu” romanı Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “yılın en iyi romanı” ödülünü aldı.

1965 yılında Balıkesir’de kalabalık bir taşra ailesinin içinde doğdu. Beş yaşındayken İstanbul’a yerleşti. Çocukluğu ve gençliği Fatih ilçesinin Çarşamba semtinde geçti. Kadın yazarlarımızdan Sâmiha Ayverdi, aktör ve milletvekili Berhan Şimşek, işadamı Enver Ören gibi şahsiyetlerle Fatih muhitinde komşuluk etti. Fatih İlkokulu’nda, Çavuşoğlu Koleji’nde, Gelenbevi Ortaokulu’nda okuduktan sonra Vefa Lisesi’nde bir yıl tahsil görüp eğitim hayatına son vererek Lâleli semtindeki bir turistik otelde komi ve garson olarak çalışmaya başladı. Babasının iş hayatında karşılaştığı güçlükler nedeniyle doğduğu yer olan Balıkesir’e ailesiyle birlikte geri döndü. O dönemden beri hayatını mahalle bakkallığı yaparak kazanmaktadır.

ygj

Tembel bir öğrenci olmasına rağmen ortaokul ikinci sınıftan itibaren kitap okuma alışkanlığı edinmiş olan Metin Savaş yirmili yaşlarında ilk yazılarını yazmaya başladı. Bu yazılar birtakım iddiasız hikâyeler ve denemelerdir. 1995 yılında Türk Edebiyatı Vakfı’nın düzenlediği Gönen Ömer Seyfettin Hikâye Yarışmasında Ninemin Türküleri adlı kısa öyküsüyle mansiyon ödülüne lâyık görüldü. Türk Edebiyatı Dergisi ile Dergâh Dergisinde başladığı yazarlık hayatının ilerleyen safhalarında Orkun Dergisinin makale yarışmasına katıldı ve ikincilik ödülünü aldı. Bu dönemden sonra ilk roman denemelerini yaparak 1999 yılında İstanbul Tuzla Belediyesinin açmış olduğu roman yarışmasında Efendi Dayının Kozalakları isimli romanıyla birinciliği Ahmet Kekeç’le paylaştı. Üçüncü romanı olan Zemheri Kuyusu ise 2005’te Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yılın en iyi romanı ödülüne değer bulundu. Kargalar Derneği, Melengicin Gölgesinde, Kuvayı Milliye’nin Hazinesi gibi romanları da bulunan yazarın Erlik adlı romanına 2012 senesinde ESKADER roman armağanı verildi. Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından iki yılda bir verilen Ayvaz Gökdemir Edebiyat Ödülü ise “Türk romanına yaptığı katkılar” gerekçesiyle 2013 yılında Metin Savaş’a verilmiştir. Hiç evlenmemiş olan yazarımız geçen yıl bakkallık mesleğinden emekliye çıkınca kendisini sadece okumaya ve yazmaya adamıştır. Doğduğu ve çok sevdiği Balıkesir şehrinde yaşamaya devam etmekte olup birtakım edebiyat ve fikir dergilerinde yazmayı sürdürmektedir.

 

Metin Savaş’ın başlıca Eserleri Şunlardır;

  • eyrtıo
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha