ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

“KÖRFEZİ DÜNYA MARKASI YAPACAĞIZ”

“KÖRFEZİ DÜNYA MARKASI YAPACAĞIZ”
“KÖRFEZİ DÜNYA MARKASI YAPACAĞIZ”
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Burhaniye´de muhtarlar bilgi sisteminin tanıtımıyla ilgili düzenlenen toplantıda Körfez bölgesindeki çalışmalar ve projeler hakkında bilgiler verdi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Burhaniye´de muhtarlar bilgi sisteminin tanıtımıyla ilgili düzenlenen toplantıda Körfez bölgesindeki çalışmalar ve projeler hakkında bilgiler verdi.

Balıkesir´in sahip olduğu yeraltı ve yerüstü kaynaklarıyla Türkiye´nin en zengin illeri arasında yer aldığını ve bu potansiyeli harekete geçirmek için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, bunun yolunun da iyi planlama yapmaktan geçtiğini vurguladı.

Körfez Bölgesi´nde yer alan Ayvalık-Gömeç-Burhaniye-Edremit ve Havran ilçelerinin toplam nüfusunun 315 bin olmasına rağmen bu beş ilçenin yaz ayında nüfusunun 1. 5 milyona kadar çıktığına dikkat çeken Başkan Uğur, bu nüfusun ihtiyaçlarına da karşılık vermek için gayret ettiklerini söyledi. Körfez Bölgesi´ni dünya markası yapma vizyonuyla hizmetler ve projeler ürettiklerini belirten Başkan Uğur, şöyle konuştu;

“Bu bölge içinde modern bir hava alanı var. Balıkesir´le olan bağlantı yolu bitti. Çanakkale Boğazı Köprüsü, Çanakkale-Balıkesir yolunun bitmesiyle bu bölge kolay ulaşılabilir bir yer olacak. Bizim talebimiz; Aliağa´ya kadar olan hızlı treni, Ayvalık´a kadar getirmek. Bölgemizi havadan, karadan, denizden ulaşılabilir bir yer olmasını sağlamak. Havadan varız; uçakla zeytin sineğiyle mücadele ediyoruz.

Çiftçimize daha fazla kazanç sağladık. Zeytin sineği bu yıl daha çıkmadı ama biz hazırız zeytin sineği olursa biz mücadelemizi yine yapacağız. Balıkesir Deniz Otobüsleri işletmesini kurduk. 22 tane adamız var. Marmara Adası, Avşa Adası, Ekinlik Adası gibi adalara ulaşım zor. İki tane deniz taksi koyduk. Buralara 15- 20 dakikada ulaşılıyor. Seneye Ayvalık- Altınoluk arasına deniz taksi koyacağız.

Trafiği denize indireceğiz. Cunda Adası´na giden yolu açacağız, Cunda Köprüsü´nün alternatiflerini halka sunacağız. İstiyoruz ki Cunda Adası temizlensin. Altı metre yüksekliğinde gemilerin geçeceği köprü,için çalışmalar yapılıyor. Ayvalık Körfezi, beş altı ay içerisinde bu alan temizlenecek. Bütün hedefimiz 2016 yılının Haziran ayında Cunda Köprüsü´nden geçeceğiz ve Altınoluk-Ayvalık arasına deniz taksi seferlerini koyacağız. Ayvalık´ta 40 yıllık su sorununu bitirdik. Artık su kesintisi olmuyor. Yarın Ayvalık´ın 10 bin tonluk su deposunun ihalesini yapıyoruz. Ayvalık´ın su sorununa kesin çözüm üretiyoruz
.
Edremit İlçemizde BASKİ 99 personel 32 iş makinesi, Burhaniye 73 personel 15 makine, Havran 26 personel, 9 makine, Gömeç 21 personel 11 makine, Ayvalık 84 personel 33 makineyle hizmet veriyor. Eski belediyelerin hizmetlerine baktığımızda personel ve makine sayısı bakımından bizim potansiyelimizin dörtte biri. Bu bölgeye BASKİ olarak; 40 milyon lira civarında yatırımımız var. Havran´ın arıtma tesisi yok. Havran´ın atık su arıtma tesisi ihalesi bir buçuk ay içerisinde oluyor. Edremit Körfez´inde Altınoluk- Narlı´da 50 bin nüfusa, Zeytinli´de ise 360 bin kişiye hizmet verecek arıtma tesisi yapılacak. Bu tesislerin maliyeti 150 milyon lira. Marmara´nın incisi Edremit Körfezi olsun. Nasıl Kaz Dağlarıyla havamız temizse denizimiz de temiz olmalı.

Bizim Çevre Koruma Daire Başkanlığımız; Bandırma´da denizin dibini temizliyor. Marmara ve Ege´deki sahillerde kumsalları temizledik. Denizlerin yüzey temizliğini yaptık. Kent Estetiği Daire Başkanlığımız çocuk oyun parkları, yeşil alanlar, spor sahaları yaptık. Sarımsaklı´ya kanalizasyon hattı döşedik. Kent Estetiği Daire Başkanlığımızın beş ilçede yaptığı hizmetlerin değeri 3.5 milyon lira. Fen İşleri Daire Başkanlığımız 50 km stabilize yollar yaptı. Kırsal Daire Başkanlığımız sera örtüsü, polen altlığı dağıttı. Burhaniye ilçemiz de üretim merkezi olacak” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha