ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

SAVAŞTEPE BELEDİYE’Sİ İCRAYA DÜŞTÜ!

SAVAŞTEPE BELEDİYE’Sİ İCRAYA DÜŞTÜ!
SAVAŞTEPE BELEDİYE’Sİ İCRAYA DÜŞTÜ!
Bu Habere Oy Verin!

Kamulaştırılan yerleri için istimlak bedelini ödememekte direnen Savaştepe Belediyesi’ne icra ve haciz takibi başlatıldı. Ak partili Belediye Başkanının şimdi ne yapacağı merak ediliyor.

BALIKESİR Savaştepe’de arazileri istimlak edilen vatandaşlar, kesinleşen yargı kararına rağmen belediyenin parayı ödememesi üzerine, Savaştepe Belediyesi hakkında icra takibi başlattı.

Balıkesir’in Savaştepe İlçesinin AK Parti’li Belediye Başkanı Turhan Şimşek , bir vatandaş ile murislerinin ilçenin Pazar yerindeki istimlak edilerek kamulaşan 2893 metrekarelik arazisinin istimlak bedelinin ödenmemesi üzerine, belediyeyi zor durumda bıraktı Balıkesir merkezde yayınlanan Demokrat gazetesinin haberine göre, alacakları ödenmeyen vatandaşlar, belediyenin gelirleriyle mallarına ihtiyati terbir kararı aldırtarak haciz işlemi başlattı. Demokrat’ta yer alan haberde şu bilgiler aktarıldı: Belediye Başkanı Turhan Şimşek’in (resimde) mal sahibine iki mahkeme birden kaybetmesine ve davanın da yüksek mahkemede kesinleşmiş olmasına rağmen halâ “Avukatını aradan çıkar, gel anlaşalım” dediği ileri sürüldü. Ödenecek paranın ise yasal faizi hariç hariç 1,5 milyon liranın (eski parayla 1,5 trilyon) üzerinde olduğu bildirildi. İşin ucu ta 1992 yılına dayanıyor. Savaştepe’de Mustafa Kır ve varislerine ait Pazar yerindeki arazileri kamulaştırıldı. Ancak nedense bedeli ödenmedi! Bu nedenle belediyeye Savaştepe Asliye Hukuk Mahkemesi’nde karşı dava açıldı. 2013/52 Esas Sayılı dava dosyası mahkemede kazanıldı, belediye itiraz etti. Yüksek Mahkeme usulden bozdu. Yüksek Mahkeme’de bu kez esastan bozuldu ve dava kesinleşti. 1.7.2015 tarihinde mahkeme paranın yasal faizleri ile birlikte ödenmesine karar verdi. Buna rağmen belediye kamulaştırma parasını ödememekte direndi ve hala direniyor. Bunun üzerine Davacı İsmet Gündoğan ve arkadaşları Savaştepe İcra Müdürlüğü’ne haciz için başvurdu. 2015/150 ve 168 nolu dosya numaraları ile haciz işlemlerine başlandı. Kamulaştırılan arazinin değeri ise Savaştepe Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 2015/10 Esas sayılı dosyasına göre; bilirkişi incelemesi sonrasında dava konusu taşınmazın değeri keşif tarihi itibariyle 1 milyon 12 bin 550 TL., dava tarihi itibariyle ise 795 bin 575 TL. olduğu kanaatine varılarak değeri tesbit ve takdirle zabturapt altına alındı. Yasal faizleri ile birlikte ödenecek paranın 1,5 milyon lirayı aşacağı da öğrenildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha