ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

ALAÇAM DAĞI

ALAÇAM DAĞI
ALAÇAM DAĞI
Bu Habere Oy Verin!

Ege Bölgesi’nin İç Batı Anadolu Bölümü’nde dağdır..

Yüksekliği 1.615 m. Balıkesir’in Dursunbey İlçesi’nin 20km güneyinde yer alır. Zengin ormanlarla kaplıdır. Kuzeyden İbrikören ve Sincan, güneyden Simav, güneybatıdan Ulus, güneydoğudan Akdağ, doğudan Eğrigöz dağlarıyla çevrilidir. Yer aldığı dağ kütlesi, 40 km uzunluğunda ve 30 km genişliğinde kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanır. Üzerinde değişik yüksekliklerde, geniş düzlükler bulunur. Bu düzlükler yer yer dikleşen basamaklar biçiminde, 1.100-1.200 m’deki alçak düzlüklere iner. Eteklerinde vadi tabanının 40-100 m yükseğinde eğimli düzlükler görülür. Ayrıca, yüzlerce metre derinliği olan, dar vadilerle yanlı dağın, vadi tabanlarında, eğim nedeniyle çok sayıda hızlı akışlı dere ve çay vardır.

Yerkabuğunun başkalaşmasıyla oluşan bu derin yarılma ve parçalanmalar, bölge halkının dağın doğal zenginliklerinden yararlanmasını engellemiş, böylece Alaçam Dağı’nın zengin ormanları günümüze kadar korunmuştur. Dağın kaya yapısını billursu şist oluşturur. Ayrıca volkan kökenli kaya damarları da bulunmaktadır. Volkanlı kaya kütleleri dağın kuzey bölümlerinde yeryüzeyine çıkmıştır. Alaçam Dağı 500-600 m yükseklikteki ekim alanları dışında, çınar, söğüt, kızağaç, kayın, meşe, gürgen ve karaağaç, kümeleriyle kaplıdır. 1.100 m yükseklikte kızılçam ağaçları da görülür. Sonraki yüksekliklerde karaçam ormanları, bütün ağaçların % 80’ini oluşturan bir yaygınlıktadır. Ekonomik açıdan çok değerli olan karaçam ağaçlarının ortalama yaşı 100-150 yıldır. Alaçam Dağı’nın zengin ormanları 1938’den sonra işletmeye açıldı, işletme merkezi olan Dursunbey kasabasıyla orman alanları arasında bir dekovil hattı kuruldu.

KONAKLAMA

Bildiğimiz kadarıyla Dursunbey orman İşletmesinin; Alaçam Yaylası, Candere, Gölcük, Değirmenek gibi dinlenme tesisleri olan yayla evlerinde ve düğüncüler hamamı gibi yerlerde de 10- 15 er kişilik gurupların kalabileceği tesisler bulunuyor.

Aslında temiz ve düzenli tutulabilse; eskiden beri olduğu gibi, her köy odası bir konaklama yeri olarak kullanılmaya devam edilebilir. Muhtarlar isterse; böyle temiz kalınabilir misafir haneler inşa ederek, gezi ve turistik amaçlarla ilçemize ve köylerimize gelecek olan yerli ve yabancı turistlere bu imkânı belirli bir ücret karşılığında sunarak köy sandığına gelir de sağlanabilir.

Eğer konaklamaya da para harcamayalım. Otel veya konaklama tesisine para vermeyelim, zaten paramız kısıtlı diyorsanız; ormanda kamp çadırı kurmanızı önerebiliriz. Alaçam yaylası, Candere, Gölcük, Değirmenek, Hacıkerim, Erecek yaylası, Delice köyü Yaylası, Karyağmaz Köyü Yağdan Yaylası gibi pek çok yer kamp kurmaya müsait bulunuyor. İlçemizin hele bahar ve yaz aylarında her havadar yeri ve akar durumdaki çeşmenin önü yeşillikler içinde bir piknik yeridir. Tabiî birde burası; ormanlık alanda bir yayla ise tertemiz hava da gönül rahatlığıyla kampınızı kurabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha