ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

ATIL DURUMDA BULUNDU !

ATIL DURUMDA BULUNDU !
ATIL DURUMDA BULUNDU !
Bu Habere Oy Verin!

Sındırgı ilçesinde tarihi bir caminin restorasyonu sırasında yaklaşık 300 yıllık olduğu belirtilen Yağcıbedir halısı bulundu.

Kendisi de Yağcıbedir uzmanı olan Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, yaptığı açıklamada, Yağcıbedir halısının yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, bu halının, ilçelerinin en önemli kültür hazineleri arasında yer aldığını anlattı.

Çeyizlere konulan, dokuma tekniği anneden kıza geçen bu halıyı gelecek nesillere aktarma adına mücadele verdiklerini dile getiren Yavaş, Yağcıbedir halısının üzerindeki motiflerine göre farklı anlamlar taşıdığını kaydetti.

İlçelerinde halıların camiye bağışlanmasıyla ilgili eskiye dayanan bir gelenek olduğunu belirten Yavaş, şöyle konuştu:

“Her camimizde vatandaşların bağışladığı Yağcıbedir halıları bulunur. Değerlidir ve bir o kadar da özeldir. Bu yıl ilçemizdeki yaklaşık 200 yıllık Şerif Paşa Camii’nde restorasyon çalışmaları yapıldı. Bu caminin tadilatı sırasında işçiler bir halı buluyor. Çok eski göründüğü için beni aradılar ve ‘Başkanım burada bir halı bulduk ne yapalım, çöpe atılsın mı diye size soralım dedik’ şeklinde. Ben hemen camiye gittim ve halıyı alıp incelettik. Şöyle söyleyeyim bizim için hazine çıktı desek yeridir. Bulunan bu halı yaklaşık 300 yıllık.”

Yağcıbedir halısının ince kalınlıkta dokunan nadir bir örneğine ulaştıklarını vurgulayan Yavaş, “Türk düğümü ile örüldüğü için halı yok olmamış. Halı astarının üzerinde 1 milim diyebileceğimiz ilmekler bulunuyor. Günümüzde şu anda bu halıyı bu incelikte dokuyacak kimse yok. Çünkü tekniğini bilen yok. Ayrıca renklere baktığınız zaman uzun süre geçmesine rağmen fazla bozulmamış. 300 yıl önce dokunduğu rengi kaybetmemiş. Sındırgı’da 1884’te Rum ustalar tarafından yapılmış eski bir kışlamız var. Şu anda bu yer Sındırgı Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülüyor. Burada da bu tarihi halımızı sergileyeceğiz” dedi.

“Paha biçilemiyor”

Yavaş, buldukları bu halıyla, Yağcıbedir halısının yüzlerce yıllık tarihi geçmişi bulunduğunu da kanıtlamış olduklarını söyledi.

Bu tarihi hazineyi müzede herkesin görebileceğine dikkati çeken Yavaş, “Bu halıyla beraber Yağcıbedir halısının özüne, aslına yani babasına ulaşmış olduk. Bu, Yağcıbedir geçmişinin bir ifadesi, tapusu oluyor. Yağcıbedir’in Sındırgı’da yapıldığı, geçmişle bağlantısı olduğu 300 yıl önce yapılmış bir işin hala korunabilir olduğunu ispatlıyoruz. Ayrıca bu ebattaki Yağcıbedir halısı ortalama bin lira ancak bu 300 yıllık halımıza fiyat biçemiyoruz” diye konuştu.
Yağcıbedir halısının sadece Sındırgı’nın belirli mahallelerinde dokunduğunu ve orijinalini sahtesinden ayırmak için birçok özelliği olduğunu vurgulayan Yavaş, diğer il ve ilçelerde dokunan halıların Yağcıbedir olmadığını söyledi.

Yağcıbedir halısındaki kırmızı rengin cesareti, kahverenginin ölümü,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha