ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BUGÜN 10 KASIM

SMMM Mücahit Kaymakçı

Yazarın şu ana kadar yazılmış 7 makalesi bulunuyor.
BUGÜN 10 KASIM
Bu Habere Oy Verin!

Türk milletinin Anadolu topraklarındaki son devleti Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü.

Genç bir teğmen iken bile memleket meselelerine ilgi duyan yaşadığı dönemin düşünce akımlarından ciddi derecede etkilenmiş bir fikir Adamı, komutan, siyaset dehası halk önderi.

Büyük bir imparatorluğun bakiyesi olarak üst üste savaşlar ve yenilgiler üzerine perişan olmuş bir halkı yeniden hayata döndüren büyük devrimci.

Elbette insani zaafları, çevresinde çöreklenenlerin tesirleri, Osmanlı’ndan dönüşen yeni cumhuriyete giden yolda yapılan yanlışlar tartışılabilir.

Atatürk yıllarca bir tabu olarak kaldı bİrkaç nesil için. Belki hala tam olarak onu anlayabilmiş değiliz. Bu durum elbette onun suçu değil. Atatürk’ün önüne geçen Kemalizm ve Kemalistler yani seküler putperestler bu milletin, günahıyla sevabıyla artısı eksisi ile bu büyük asker ve siyaset adamının anlamasına engel oldular. Aynı şekilde yeni cumhuriyeti bir türlü içine sindiremeyen zamanın ruhunu ıskalamış sözde Osmanlıcalar da Atatürk’ün anlaşılmasına engel oldular. Maalesef toplum onu ” en büyük din düşmanı ” olarak görenler ile ” hiçbir sözü tartışılmaz, bize kabe yerine Anıtkabir yeter ” diyen meczupların arasında sıkışıp kaldı. Halbuki Atatürk ( kendi itikadını Allah bilir ) hiçbir zaman islam düşmanı olmadı. Belki din tüccarlarına olan nefretinde ölçüsüz olmuş olabilir. Ya Kuran yerine nutuk koymaya kalkan, kabe ile Anıtkabir’i kıyaslayan bir dönemin kayıp nesline ne demeli. Maalesef son demlerini yaşayan bu dinazorların tesiri hale toplumun bir kesiminde karşılık buluyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk öz be öz bu toprakların evladıdır. Bu topraklar için kanını canını ortaya koymuş bedenen ve ruhen çökmüş bir toplumu Ayağa kaldırmış çok önemli bir devlet adamdır. Allah taksiratını affetsin. Rabbim merhameti ile muamele Etsin.
Not :
“90 yıllık reklâm arası” zihniyetine en güzel cevabı Sultan Vahideddin’in kızı Sabiha Sultan bundan seneler önce vermişti: “İmparatorluk ayrı bir devirdi, fakat o da Türk’ün idi, bugünkü Cumhuriyet de Türk’ün malıdır.”

Osmanlı da bizimdir
Türkiye cumhuriyeti de

Rabbim birliğimizi bozmasın

YAZARIN SON YAZILARI
BUGÜN 10 KASIM - 13 Kasım 2015
Editörden - 9 Temmuz 2015
7 Renk Tek Yürek Olmak - 23 Haziran 2015
Editörden - 9 Haziran 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha