ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

DÖNGEL-MUŞMULA

DÖNGEL-MUŞMULA
DÖNGEL-MUŞMULA
Bu Habere Oy Verin!

Diğer bir adı döngel yada yörelere göre töngel olan bu şifalı meyve, sarı erik, japon erik gibi isimlerde de adlandırılır. Ayrıca gelin boğan gibi çok ilginç bir ismi de vardır. Tarihte ilk olarak Japonya’da üretilmiştir. Hindistan, Ukrayna, Moldova ve dünyanın başka birçok ülkesine de adapte olmuştur. Ülkemizde de bazı bölgelerde yetiştirilebilir.

Ortalama 2-3 metre boylanabilen, çalı formunda bir ağaçtır. B1, B2 ve C vitaminlerini, pektin,organik asitler, karbonhidrat, karoten ve çeşitli mineraller içerir. Beyaz, pembe renklerde çiçekler açar. Meyveler hafif buruk bir tattadır. Ekim sonu, kasım ayı başları gibi hasadı başlar.   Birkaç ay hasadı sürer. Bu yüzden kış aylarında hasadı devam eder ve şifasından yararlanılabilir. Fakat birçok faydası bulunan bu meyve tam olgunlaşmadan yeşil haldeyken tüketilmemelidir. Hatta satın alındıktan sonra bir süre evinizde beklese bile biraz daha olgunlaşır ve yumuşar. Tadı da daha güzel olur.

Muşmulanın Faydaları Saymakla Bitmiyor

ERYDHFJ

Meyveler gibi yapraklarda şifa kaynağıdır. Kalsiyum, demir, fosfor, potasyum içermesinin yanı sıra askorbik asitte içermesi sebebiyle vücuda çok faydalıdır. Serinletici olması sayesinde vücuda ferahlık verir. Antioksidan özelliği sayesinde zararlı toksinleri yok eder. Muşmula yaprağı ekstresi bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuda güç verir. Diyabet yani şeker hastalığı olanlar da bu şifalı meyveyi tüketmelidir. Ayrıca muşmula yaprakları karaciğere de fayda sağlar. Karaciğeri zehirli maddelerden korur. Sakinleştirici etki sağlar, cilt kanserini önler. Depresyona iyi gelmesi demuşmula faydaları arasındadır. Kusma, mide bulantısını önler.

Hamile kadınlar da bu şifalı meyveyi bol bol tüketmelidir. Özellikle kış aylarında olduğumuz şu günlerde, bu meyvenin pazarlarda ve marketlerde bolca bulunması hamileler için oldukça büyük bir şanstır. Bu yararlı meyve düşük yapma riskini azaltır. Düşük yapma riski olan gebe kadınlar bu meyveyi tüketmelidir. Ayrıca bel ağrılarına çok iyi gelir. Ağrıları hafifletici özelliği vardır. Gut hastaları da bu faydalı meyveyi bolca tüketebilirler. Gut hastalığına da iyi gelir.

Susuzluğu azaltır. Kan dolaşımını düzenler. İshali keser. Dizanteriyi önler. Mideyi kuvvetlendirir. Çeşitli mide hastalıklarına karşı fayda sağlar, şifa verir. Muşmula çekirdekleri ve muşmula yaprakları da şifa bulmak için kullanılır. Bu şifalı meyvenin çekirdeği idrarı arttırır. Yaprakları ise diyabet yani şeker hastalığına iyi gelir. Bağırsakları uyarır ve sindirim sistemine fayda sağlar. Kolay sindirime yardımcı olur. Böbreklere yarar sağlar ve taş dökmeye yardım eder.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha