ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

DÜNYADA İLK KEZ !

DÜNYADA İLK KEZ !
DÜNYADA İLK KEZ !
Bu Habere Oy Verin!

Zeytin posasından ‘Zeytin Salçası’ üretilerek Türk mutfağına yeni bir ürün katıldı.

Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, Edremit Körfezi’ndeki bir Ar-Ge firması ile yaptığı ortak çalışmalar neticesinde, Türk mutfağına ‘Zeytin Salçası’ ürününü kattı. Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülendam Tümen, “Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü ile Ar-Ge firması yetkilisi Faruk Durukan’ın, son 15 yıldır devam eden çalışmalarının bir parçası olan, Edremit Körfezi’ndeki zeytinlerden farklı kalitede bir zeytinyağının elde edilmesi ve aynı zamanda yağ dışındaki atıkların en verimli bir şekilde faydalanması için yapılan çalışmalar sonunda yeni bir metot geliştirildi. Zeytinler, çekirdekten çıktıktan sonra kalan posa, güzel bir gıda maddesi haline getirildi. Çünkü, zeytinin posasında da, hala çekirdeği çıktıktan sonra bile yüzde 7 zeytinyağı bulunuyor. Bundan da değişik ürünler elde edilebiliyor. Bu ürünlerden bir tanesi sade olarak kullanılabiliyor. Yeni bunu bir ekmeğin üzerine sürün. İçerisine değişik şeyler koyun ve kahvaltılarınızda kullanabilirsiniz. Ve bu ürün, konserve şeklinde üretildiği için 1 yıl saklanabilecek durumdadır. Bir diğer ürün ise, ‘Zeytin Salçası’. İçerisinde biber ve diğer aromalandırılmış maddeler bulunan (sarımsak gibi) bu zeytin salçasını, kahvaltıda, yemeklerde ve istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Bu taze zeytin meyvesini (zeytin salçası) zeytin ezmesinden ayıran en önemli özellik, aynı zamanda tuzunun bulunmaması. Çünkü bu ürün, tamamen konserve biçiminde paketlendiği için asla içerisine tuz ilave edilmiyor. Onun için, tansiyonu yüksek olanlar, tuz yiyemeyenler, yiyeceklerinde tuz kullanamayanlar için süper bir gıda. Aynı zamanda, zeytin ezmesinde bulunan ve boğazı yakan özelliği de bu üründe bulamıyorsunuz” diye konuşarak, kamera karşısında, şu ana kadar numune olarak üretimi yapılan ezmesinin tadına baktı.

“Ülke ekonomisine en ez 500 milyon dolar kar getirebilecek bir proje”

Projeyi pratikte hayata geçiren Edremit ilçesindeki ‘Kale Natürel’ isimli Ar-Ge firmasının yetkilisi Faruk Durukan da, konuyla ilgili açıklama yaptı. Durukan, yeni zeytinyağı elde etme metodu projesi sayesinde ülke ekonomisine yılda yaklaşık 500 milyon dolar katkı sağlanabileceğini iddia ederek, “Bir ürünü nereye kadar işlerseniz o ürün bizimdir. İşleyemediğimiz kısım bizim değildir. Bu güne kadar dünyada İtalya ve İspanyol zeytin üretme metotları kullanılıyordu. Bir yenilik yaparak, hem daha kaliteli bir zeytinyağı elde etmeyi başardık ve hem de daha iyi kullanılabilen yan ürünler elde ettik. Üretilen yan ürünleri, ister Halk Ekmek fabrikaları ekmeğe katar ve fakir fukara yavan emek yerine zeytinli ekmek yemiş olur. Bunlar, ülke ekonomisine önemli katkı sağlayabilecek ürünlerdir. Benim hesaplamalarıma göre, yılda yaklaşık olarak ülke ekonomisine en ez 500 milyon dolar kar getirebilecek bir projedir bu. Ülkemize hayırlı olsun. Biz Türkler yıllardır, Osmanlı’dan bu yana dünyaya teknoloji verdik. Bundan sonra da yeni teknolojileri vermeye devam edeceğiz. Bu çalışmamız bir Ar-Ge çalışmasıdır. Ama sanayi boyutunda da üretmeyi başardık. Bu projede emeği geçen tüm bilim adamlarına ve ekibimize teşekkür ediyorum” dedi.

Soğuk sıkım ile farkı bir metot kullanılarak elde edilen zeytinyağının Olea europaea, Omega-3 ve diğer faydalı bileşenler bakımından çok zengin olduğu açıklanırken,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha