ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

ESKİ SEKA ÇÖZÜLEMİYOR

ESKİ SEKA ÇÖZÜLEMİYOR
ESKİ SEKA ÇÖZÜLEMİYOR
Bu Habere Oy Verin!

Albayraklar Grubu’na bağlı Varaka Kağıt Sanayi A.Ş tarafından Balıkesir’de eski SEKA Kağıt Fabrikası içinde Dumanca Mevkii’nde kurmak istediği “Kağıt Üretim Tesisi ve Enerji Santrali” projesi mahkemelik oldu.

Balıkesir Barosu, Tabip Odası, Mimarlar Odası, Tüketiciyi Koruma Derneği(TÜKODER), Balıkesir Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası(BSMMMO), Elektrik Mühendisleri Odası, Paşaköy ve Büyükbostancı kırsal mahallelerinde yaşayan vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tesisle ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu için “olumlu” kararı vermesinin ardından Balıkesir İdare Mahkemesi’ne başvurarak, ÇED kararının öncelikle yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini istedi.

TÜKODER Balıkesir Şube Başkanı Av. Necdet Bayhan dava ile ilgili şu bilgileri verdi:

” Kömürle çalışacağı açıklanan enerji santrali uzun süredir Balıkesir’in gündeminde yer alıyor. Kömürle çalışacağı açıklanan bu tesis yerleşim alanlarına, hastanelere, üniversite yerleşkesine, içme suyu kaynaklarına yakınlığı nedeniyle insan sağlığı açısından, tarım ve hayvancılık açısından tehditler içeriyor. Şirket tüm tepkilere karşın kömürle çalışacağı açıklanan santralden vazgeçmedi. Biz öncelikle ÇED raporunun iptali için başvuruda bulunduk. Ancak bu başvuru reddedildi ve ÇED raporu onaylandı. Bizde raporun Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü web sitesinde yayınlanmasının ardından dava açtık. Anayasa’nın 56’ncı maddesine göre, herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Hukuka aykırı olan bu işlemin uygulanması halinde doğada ve insan yaşamında yaratacağı zararların giderilmesi olanaksızdır. Bu nedenle öncelikle ÇED olumlu kararının yürütmesinin durdurulmasına, yargılamasının duruşmalı yapılmasına, yargılama sonunda hukuka aykırı işlemin iptaline karar verilmesini arz ve talep ediyoruz”

ÇED RAPORU EKSİK, MÜLKİYET SORUNLU

Bakanlığın onayında ÇED olumlu kararına esas olan gerekçelerin ne olduğuna yer verilmediğini vurgulayan Bayhan, “İlan metninde halkın görüş ve önerilerinin ÇED raporu içerisinde yer alıp almadığına dair herhangi bir bilgi de bulunmamaktadır. Mahkemenin en kısa zamanda yürütmeyi durdurma yönünde karar vermesini umut ediyoruz” dedi.

Projenin kurulması planlanan alanın ÇED raporuna da eklendiğini anımsatan Bayhan, “Tapu fotokopilerine göre mülkiyet Albayraklar’a ait görünse de dava sürecinde sunacağımız geçmiş tarihli mahkeme kararlarına göre söz konusu şirketin mülkiyet hakkı da tartışmalıdır.” diye konuştu.

UÇAKLAR İÇİN DE TEHLİKELİ

Enerji santralinin kurulacağı alanın 9. Ana Jet Üssü’ne de yakın olduğuna dikkat çeken Bayhan, “ÇED raponuda bu konuya da hiç değinilmemiştir. Tesisin baca yüksekliği, bacadan çıkacak duman üsse inecek veya üsten kalkacak uçaklar için büyük tehlike yaratabilecektir” dedi.

TESİSE KARŞI 9373 İMZA

Enerji santralinin kurulmaması için gerçekleştirilen imza kampanyaları sonucu 9 bin 373 imza toplandığını ve bu imzaları da mahkemeye sunduklarını belirten Bayhan şunları söyledi:

” Bu imzaların genelde şehir merkezinden toplandığı şeklinde dedikodular var. Ancak durum bundan ibaret değil. Fabrikanın etkileyeceği kırsal mahallelerde bu santrali istemiyor. Kampanyaya Paşaköy’den 900, Büyükbostancı’dan 200, Atköy’den 350, Ovaköy’den ve çevre köylerden de 50 civarında vatandaşımız katılıp, imza verdi. Kurulacak enerji santralinin çevresindeki kırsal mahallelerde yaşayan insanlarımız bunu istemediklerini açıkça söylüyor. İmzalarıyla da söylediklerinin arkasında duruyorlar. TÜKODER, Balıkesir Barosu, Balıkesir Tabip Odası, Mimarlar Odası, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası, Elektrik Mühendisleri Odası ile birlikte Paşaköy ve Büyükbostancı’da yaşayan 6 vatandaşımız davaya müdahil oldu. Dava dilekçesinde kurum ve kişilerin avukatları yanında ayrıca 21 avukatın vekaleti var ”

 

Coşkun YAMAN Facebook sayfası

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha