ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

HEDEF DÖRT MEVSİM CANLI İL

HEDEF DÖRT MEVSİM CANLI İL
HEDEF DÖRT MEVSİM CANLI İL
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir için büyük düşündüklerini, büyük projeler yaptıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur sürekli proje ürettiklerini ve Balıkesir’i marka şehir haline getirmek için çalıştıklarını ifade etti.

Başkan Uğur, en büyük hedeflerinin Balıkesir’i Dünya’nın dört bir tarafında konuşulan bir şehir haline getirmek olduğunun altını çizdi. Uğur, “Gelişmiş ülkelerde yapılan uygulamalar gibi; biz Balıkesir’i büyükşehre yakışır bir marka kent yapmak için çalışıyoruz. Ulaşımıyla, parkıyla, yeşil alanı ve kent estetiğiyle, mimarisiyle, her şeyiyle bir marka kent yapmanın çabası içindeyiz” dedi.

2023 VİZYONUNA ÇAĞDAŞ BİR KENT İLE GİRİLECEK

Programda; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin vizyonerliğiyle hazırlanan ‘2015-2023 Stratejik Eylem Planı’nda yer alan “10’un Yıldızı” adıyla 10 başlık altında toplanan yıldız projeler olduğuna vurgu yapan Başkan Uğur “Yeraltı zenginliği, tarım, turizm, yeşil engelsiz yaşam, sağlık, kentsel, ulaşım, kültür, ekonomi, teknoloji, ekolojik çalışmalar, sosyal çalışmalar aralıksız yapılacak. İstanbul’dan Marmara-Ege hattına baktığınızda Marmara ve Ege Bölgesi Türkiye nüfusunun yüzde 40’ının yaşadığı bir bölgedir. Balıkesir bu bölgenin tam ortasındadır. İzmir’e 1 saat, Bursa’ya 1 saat, İstanbul’a 2 saat. Çünkü şimdi İstanbul’dan gelen bir otoyol var. İzmit körfez geçişi tamamlandığında Bursa’dan Balıkesir, İzmir’e devam edecek, Balıkesir – İstanbul’u 2 saate indirecek bir yol. Çanakkale köprüsü ile beraber Balıkesir – Çanakkale otoyolu. Bu yol da çok önemli, çünkü Karayolu mastır planında Avrupa’dan gelen trafiği İstanbul ve Bursa trafiğine uğratmadan Çanakkale Köprüsü üzerinden Çanakkale-Balıkesir Otoyolu ki bu yol İstanbul-İzmir otoyolu ile Balıkesir’de birleşecek. Araç Ege Bölgesine gidecekse otoyol üzerinden İzmir istikametine gidecek Ege’ye inecek. İç Anadolu’ya, Kütahya, Afyon, Konya, Antalya’ya gidecekse yine Balıkesir-Dursunbey bölünmüş yoluyla gidebilecek. Yani Balıkesir otoyolların tam kavşağında sütün yolların Balıkesir’e çıktığı bir merkez olacaktır. Aynı şekilde Yüksek Hızlı Tren de Bursa’dan sonra Balıkesir üzerinden İzmir’e gidecek. Balıkesir demiryollarının, karayollarının, havayollarının kavşağı konumunda bir il. Balıkesir 3 havaalanı olan nadir illerden bir tanesi. Balıkesir’de, Bandırma’da ve Edremit’te toplam 3 havaalanımız var. Edremit uluslararası havaalanı olarak uçak seferleri başladı. Balıkesir merkez havaalanı terminali de önümüzdeki günlerde ihalesi yapılarak başlayacak. Balıkesir tüketim bölgelerinin merkezindedir. Üretilen malı tüketim bölgesine en seri şekilde ulaştırmanız çok önemli. Balıkesir’de tarım var, hayvancılık var, termal var. Zeytinimiz var, Kaz Dağlarımız var. Madenler var, 37 çeşit madenin olduğu bir İl. Bu zenginliklerimizi insanlarımızla buluşturalım, dünya ile buluşturalım, Balıkesir’i marka yapalım. Tabi birçok projemiz var. Mesela körfez bölgemizde, Ayvalık Sarımsaklı plajları var, 240 bin metrekare bir alan. Çok kontrolsüz, denetimsiz, bakımsız bir yer. Oraya güzel bir proje yapalım, burası gerçekten bir marka olsun. Turizme 2 ay değil, 12 ay hitap eden yerler olsun. Termal sularımız var, Sındırgı, Bigadiç, Gönen. Hem Marmara, hem Ege’de termal sularımız var. Ama tesis olmadığı için maalesef marka yapılamıyor. Bunlarla ilgili birçok projemiz var” diye konuştu.

TERMAL TURİZM GELİŞECEK

Balıkesir’de Gönen, Güre, Sındırgı, Bigadiç Hisarköy, Susurluk Kepekler gibi çok büyük termal turizm kapasitesi bulunduğuna değinen Başkan Uğur “Sındırgı’da Obam, Laguna, Güre’de Hattuşa, Bigadiç’te Hera Turizm tesisleri gibi Balıkesir’in tüm termal turizm alanlarında büyük yatırımlar yapılmasını teşvik edilecek. Balıkesir’i yaz-kış turizmin yoğunluğunun yaşandığı bir yer olması için çeşitli projelerimiz var. Balıkesir için planlanan bu projelerimiz gerçekleştiğinde çok büyük ekonomik girdi sağlanmış olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha