ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

HER 12 KADINDAN 1’İ RİSK TAŞIYOR

HER 12 KADINDAN 1’İ RİSK TAŞIYOR
HER 12 KADINDAN 1’İ RİSK TAŞIYOR
Bu Habere Oy Verin!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü “Dünya Meme Sağlığı Haftası ” dolayısıyla özel bir bilinçlendirme semineri düzenledi.

İBB Cem Karaca Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminere İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Prof. Dr. Nurhan İnce, İBB Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürü Dr. Güllişah Mola ve Dr. Cem Yılmaz konuşmacı olarak katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kadın sağlığı ile meme kanserinin tedavisi için gerçekleştirilen hizmetlerin tanıtıldığı seminerde; meme kanserine karşı alınabilecek önlemler hakkında bilgiler aktaran Prof. Dr. Nurhan İnce; “Diyet, beden kitle endeksi, egzersiz, hormon düzeni, alkol-sigara tüketimi ve sosyal koşullar gibi faktörlerin doğru bir şekilde yönetimi ile meme kanseri riskinin azaltılabileceğini bildirdi.

Meme Cerrahisi Uzman Doktoru ve Avrupa Meme Merkezleri Direktörü Dr. Cem Yılmaz da seminerde;  kendi kendine meme muayenesi, klinik muayene ve mamografi üzerine bir konuşma gerçekleştirdi.40 yaş üzerindeki kadınların iki yılda bir mamografi çektirmesi gerektiğine değinen Dr. Cem Yılmaz; Türkiye’de meme kanseri riski 12,4’dür. Bu da her 12 kadından 1’inin meme kanseri riski taşıdığı anlamına gelir, dedi. Erken evre meme kanseri tümör ameliyatlarının ortalama 24 dakikada gerçekleştirildiğini ifade eden Yılmaz; her kadının şüpheli durumlarda hastanelere, sağlık merkezlerine gitmesini önererek erken tedavinin hayat kurtardığının altını çizdi.
Meme Kanseri Erken Tanıda, 2 Bin 218 Birey Şüpheli Tanı ile Uzman Doktorlara Yönlendirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü tarafından önleyici sağlık hizmetleri kapsamında erken tanı ile tespiti ve tedavisi mümkün olan kanser türlerine yönelik koruyucu sağlık hizmetleri yürütülüyor. Günümüze kadar 961 Bin 122 bireye kendi kendine meme muayenesi eğitiminin verildiği İBB Sağlık ve Hıfzıssıhha merkezlerinde; meme kanserine erken müdahale için 372 Bin 143 mamografi çekildi, 2 Bin 218 birey şüpheli tanı ile uzman doktorlara yönlendirildi.

Yaklaşık 200 kişinin takip ettiği seminerin sonunda İBB Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürü Dr. Güllişah Molla tarafından Meme Kanseri üzerine yapmış olduğu çalışmalar dolayısıyla İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Prof. Dr. Nurhan İnce ile Dr. Cem Yılmaz’a plaket ve çiçek takdim edildi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha