ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

“SESSİZLİĞİN BİLE MÜZİĞİ VAR”

“SESSİZLİĞİN BİLE MÜZİĞİ VAR”
“SESSİZLİĞİN BİLE MÜZİĞİ VAR”
Bu Habere Oy Verin!

Sevgili Dilek Türkan.. Öncelikle Balıkesir’in okuyucularıyla sizi buluşturmaktan çok mutluyuz. Kendinizden biraz bahseder misiniz?

1978 yılında Balıkesir’de doğdum ve 1994 yılında İstanbul’a Konservatuar eğitimi için geldim. İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümüne girdim ve 1999 yılında bölüm ikincisi olarak mezun oldum. 1. Sınıfta iken TRT İstanbul Radyosunda İstisna Akitli ses sanatçısı olarak göreve başladım yaklaşık 10 yıl devam ettim ve akabinde Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun kadrosuna dahil oldum. Özel çalışmalarımla birlikte halen bu görevime devam ediyorum.

Ses sanatçılığınızın yanı sıra başka çalışmalarınız oldu mu?

İstanbul ve Ankara radyolarında, gerek televizyon, gerekse radyo programları olmak üzere çeşitli konserlerde solist ve korist olarak yer aldım.2003 yılından itibaren TRT’de sürdürdüğüm ses sanatçılığımın yanı sıra program yapımcılığı yaptım.

Sizce müzik nedir?

Kelime anlamını sanırım söylemeye gerek yok ama benim için ne ifade ettiğini soruyorsanız, hayatı anlama noktasında yön veren en önemli kavramlardan biri. Sessizliğin bile bir müziği olduğunu düşünürsek hayatın her anında müzik vardır.

Müziğe ilginiz nasıl başladı? Seni teşvik edenler var mıydı?

Ağabeyimin ilgi alanıydı ben de ondan etkilendim ve sonrasında bu etki bir tutkuya dönüştü. Ailem bu tutkuya her zaman destek oldu.

Şu ana kadar yurtiçi ve yurtdışında verdiğiniz konserler muhakkak çok fazla. > Yakın zamanda konserleriniz var mı?

Kudsi Erguner’in kurduğu “İstanbul Hanımları” grubu ile Hollanda, Belçika ve Fransa’da, “Yansımalar ve İncesaz Grubu” ile yurtiçinde çeşitli konserler verdim. Detaya girmek sanırım bu röportaja sığmayacaktır. Önümüzdeki hafta Belçika ve Hollanda’da Euro Palia kapsamında dört konser vereceğim. Bu Klasik Türk Müziği formatında bir konser olacak.

Cumhurbaşkanlığı Orkestrası’ndaki görevinizden bahseder misiniz?

Klasik Türk Müziği hayatımın en önemli yapı taşlarından biri. Farklı müzik türlerini de denemiş bir müzisyen olarak klasik ekol asla vazgeçemeyeceğim, kendimi en iyi ifade ettiğim bir türdür. Ve Cumhurbaşkanlığı Korosu’ndaki görevim bu anlamda benim için oldukça önem taşır.

Kargo Grubuyla yeni bir yola çıktınız. Biraraya gelme fikri nasıl oluştu?

Bu sadece bir dostluk buluşması. Güzel bir enerji birikiminden sonra ortaya çıkan bir çalışma. Onlardan gelen bu teklifle önce dost olduk, birlikte vakit geçirmeye ve müzik denemelerine başladık. Sonucunda “Mazi kalbimde” tangosunu birlikte yorumladık. Ve bu farklı çalışma ile güzel tepkiler aldık.

Daha önceki dönemlerde de, başka gruplarla müzik birlikteliğiniz oldu. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Dizi müzikleri ve Türk Müziği albümlerimin yanı sıra, Yarkın Ritim Grubu ile “Kervansaray”, İncesaz Grubu ile “Mazi Kalbimde Yaradır”, “Kalbimdeki Deniz”, “Yollar” ve Baki Duyarlar’ın “Kemenjazz” albümlerinde solist olarak yer aldım. 2011 yılında bir dönemin en sevilen tangolarından oluşan ilk solo albümüm “Aşk Mevsimi” ile müzikseverlerle buluştum.

Eşinizde müzisyen. Aynı mesleği paylaşmak nasıl bir duygu?

Birşeyi, bu her ne olursa olsun avantaja ve dezavantaja çevirmek insanın kendi elinde. Biz avantaja çevirdik ve birbirimizden her zaman destek aldık ve verdik.

İlerisi için müzik adına planlarınız var mıdır?

Bu soruya hayır demek sanırım imkansız. Tabiiki çok sayıda var.

Üyesi olduğunuz dernekler nelerdir?

Hiçbir derneğe üye değilim. Müziğe başlarken Hocam Sıtkı Sahil yönetimindeki Balıkesir Halk Eğitim Derneği, hayatımda üye olduğum ilk ve tek dernektir.

Balıkesir’in sizin gözünüzden duruşu nasıl?

Sıcak kanlı halkının olduğu, mütevazı bir şehir olarak gördüğüm Balıkesir benim için çocukluğumu ifade ediyor. Çok uzun zamandır görmemek , Türkiye’nin neredeyse her şehrinde konserler verdiğim ama Balıkesir’de bugüne kadar hiç solo konser vermemiş olmak beni oldukça etkiliyor.

Balıkesir’deki sanatı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye coğrafyasında oldukça kıymetli ve önemli bir konumda olan Balıkesir daha çok yaz aylarında kıyı kasabalarda sanat etkinliklerine ağırlık veriyor. Şehir merkezinde de daha fazla festival ve sanat etkinlikleri gerçekleştirilmesi gerektiğini, Balıkesirli sanatseverlerin buna iştirak edeceği kanaatindeyim.

 

Yenihabergazetesi. n

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha