ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

“TÜRKMEN DAĞI DÜŞMESİN!”

“TÜRKMEN DAĞI DÜŞMESİN!”
“TÜRKMEN DAĞI DÜŞMESİN!”
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı Sinan Ergüven, Rusya ve İran’ın Suriye’deki Türkmen yerleşim yerlerine yönelik saldırılarını protesto etti. Ergüven, yaptığı açıklamada “Türkmen Dağı, Esat’ın mensubu olduğu ve Hatay’da bulanan Nusayriler ile birlikte büyük Nusayri Devleti kurulması hayalinin önündeki tek engeldir. Dolayısıyla bu engel kalkarsa Türkiye’nin bölünmesinde bir aşama daha hayata geçmiş olacaktır” dedi. İşte Ergüven’in açıklaması:

“Suriye’deki son Türkmen yurdu Bayırbucak bölgesi işgal ediliyor. Türkmen kardeşlerimiz bir haftadır Rusya’nın havadan ve denizden bombardımanına, Suriye rejim birlikleri ile Hizbullah milislerinin karadan saldırılarına maruz kalıyorlar.

Muhtelif noktalara helikopterlerle indirilen birliklerin de katılımı ile muharebelerin şiddeti her geçen zaman daha da artarak can kayıplarına ve onarılamaz büyük tahribata yol açıyor.
Saldırıya geçen güçlerin hedef gözetmeksizin vurdukları 27 Türkmen köyünün yer aldığı Türkmen Dağı civarında seksen binden fazla sivilin yaşamı tehdit altındadır.

Bir haftadır süren çatışmalarda çok sayıda şehit ve yaralının olduğu, 18 köyünü boşaltan Bayırbucak Türkmenleri, ellerindeki kısıtlı silah ve mühimmatla; kendilerine ağır silahlarla saldıran kuvvetlere karşı direniyor, Lazkiye’nin batısındaki Selme İlçesi ve özellikle stratejik öneme sahip Burcu’l Kasap Tepesini savunuyorlar.

Çok kısa zaman içinde masaya oturmaya hazırlanan Suriye, kendisini destekleyen Rusya ve İran’ın himaye ve desteğiyle müzakereler başlamadan önceki kısa sürede azami ölçüde bölgeyi ele geçirmeye çalışıyor.
Hükümetimizin Rusya’yı Büyükelçi marifeti ile uyararak başlattığı diplomasiyi; Birleşmiş Milletler’i olağanüstü toplantıya çağırarak Suriye ve İran’ı da kapsayacak şekilde daha etkili olarak sürdüreceğini umuyoruz.
En kısa zamanda uluslararası hukuk ve insani değerlerin devreye girerek, başta Türkmenler olmak üzere bölgedeki tüm sivil ve masum insanların can güvenliğinin temin edileceğine inanmak istiyoruz.

Türkiye’nin güvenliğini yakından tehdit eden bu tehlikeli gelişme karşısında ülkemiz kamuoyunun sessiz kalmamasını, yasal sınırlar içinde kalmak koşulu ile tepki gösterilerek devletimizin bu gelişmelere karşı ortaya koyduğu stratejilere istikamet ve dayanak teşkil etmesini bekliyoruz.
Suriye’deki Bayırbucak Türkmenlerini tehdit eden son gelişmeleri endişe ile takip ediyoruz.
Saldırıların yoğun olarak görüldüğü Türkmen Dağı, bölge açısından çok önemlidir.

Bunu 3 madde halinde sıralamak mümkündür:

1-PKK / PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde oluşturmak istediği yapının gerçekleştirilmesinde Türkmen Dağı, Çobanbey’den sonraki en son noktadır.
Bu iki bölge ortadan kaldırılırsa bu projenin gerçekleştirilmesinde herhangi bir engel kalmaz.

2-Türkmen Dağı, Esat’ın mensubu olduğu ve Hatay’da bulanan Nusayriler ile birlikte büyük Nusayri Devleti kurulması hayalinin önündeki tek engeldir. Dolayısıyla bu engel kalkarsa Türkiye’nin bölünmesinde bir aşama daha hayata geçmiş olacaktır.

3. Türkmen Dağı, Büyük Kürdistan’ın kurulmasında, Akdeniz’e ve dünyaya açılmasında tek kapıdır. Türkmen Dağı, biz Türkmenlerde kalırsa bu proje yaşamaz, Kuzey Suriye Projesi kendiliğinde yok olur gider. Aksi takdirde Türkmen Dağı engeli kalkarsa Kuzey Kürdistan’ın yaşaması garanti altına alınır.

4. Türkmen Dağı Suriye Türkmenlerinin elinde kalan (serbestçe dolaşılan) tek bölgedir. Rakka, Halep, Hama, Humus ve Golan daha önce düştü. Türkmen Dağının düşmesi, Türkmen halkına travmatik bir sarsıntı yaşatacaktır. Türkmen Dağı, Türkmenleri kaybetmenin eşiğine getirecektir.
Türkmen Dağı, Türkmenlerin başta Türkiye olmak üzere birçok Müslüman ve Türk devletlerine güvencinin ve inancının testi olacaktır.

1909-1919 yılları arasında Ortadoğu’da ve bölgemizde yürütülen Batılı emperyalist oyunlar bugün de değişik şekilde ama aynı amaca yönelik olarak devam ettirilmektedir.

Balıkesir Yörük Türkmen Federasyonu ve Balıkesir halkı olarak Suriye’deki soydaşlarımızın-Dindaşlarımızın yanında olduğumuzu, elimizden gelen her türlü desteği sağlayacağımızı saygıdeğer kamuoyuna beyan eder, Allah’tan Şehitlerimize rahmet Gazilerimize mücadele azmi ve gayret niyaz ediyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha