ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

AYVALIK UNESCO DÜNYA MİRASI YOLUNDA

AYVALIK UNESCO DÜNYA MİRASI YOLUNDA
AYVALIK UNESCO DÜNYA MİRASI YOLUNDA
Bu Habere Oy Verin!

 

Ayvalık Belediye Meclisi’nde alınan bir karar ile  “UNESCO Dünya Mirası” yolunda Ayvalık’ta dört bir koldan çalışmalar sürdürülüyor.  Kültürel ve tarihi değerleriyle adeta bir açık hava müzesi konumunda olan  Ayvalık’ın Unesco Dünya Mirası olarak değerlendirilmesine yönelik çalışmalar Ayvalık  Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in talimatı ile Ayvalık Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler  Müdürlüğü “UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi” tarafından yürütülüyor. AYVALIK, UNESCO YOLUNDA EMİN ADIMLAR ATIYOR UNESCO çalışmaları kapsamında toplantılar, paneller yoluyla halk bilgilendiriyor.  Sivil Toplum Örgütleri ve gönüllülerle çalışmalar devam ediyor 4-5-6 Aralık tarihlerinde  “UNESCO Dünya Mirası Yolunda Ayvalık” konulu bir çalıştayın hazırlıkları aralıksız  olarak sürdürülüyor.

rtıuygohlbvkhjgf

GENÇER, “AYVALIK, ZEYTİNYAĞI VE SABUN KÜLTÜRÜNÜN GETİRDİĞİ ENDİSTÜRİYEL KENT KİMLİĞİYLE DÜNYA MİRASINA ADAY”

UNESCO çalışmaları hakkında bilgi veren Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren UNESCO ile ilgili başladığımız çalışmalarımız kapsamlı bir şekilde sürdürülüyor. Öncelikle belediye meclisinden UNESCO için yetki aldık, daha sonra Ayvalık Kent Konseyi başta olmak üzere STÖ’ler, gönüllüler ve konusunda uzman kişilerle Ayvalık Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü koordinasyonunda bir birim oluşturduk. Yapılan toplantı ve panellerle Ayvalık’ın endüstriyel kent mirasını korumakla ilgili Ayvalık’ın dünya mirası listesine girmesi öngörülüyor. Önümüzdeki çalıştayda da bu konular kapsamlı olarak irdelenecek. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden hocalarımızın desteğiyle ve deneyimli uzmanlarımızla başvuru dosyamızı hazırlayacağız. İlk günden itibaren bize destek veren tüm öğretim görevlilerine, uzmanlara ve tüm UNESCO birimimize teşekkür ederim. Bizim için en önemli olan konu Ayvalık halkının bu mirasını koruması için bize verdiği destek. Çalıştayımıza çevre dostları, zeytin dostları, sivil toplum örgütleri ve tüm halkımız davetlidir” diye konuştu.

GENÇER, “KENTİN VAR OLMA SEBEBİNİ ZEYTİN VE ZEYTİNE DAYALI ENDÜSTRİ OLUŞTURMAKTADIR”.

Ayvalık’ın ilçe sınırları içerisinde Ayvalık Kentsel SİT Alanı başta olmak üzere toplam 5 adet kentsel SİT alanı, SİT alanları içerisinde yer alan 2 bini aşkın korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli yapısı, kentsel SİT alanları etrafında yer alan doğal SİT niteliğinde zeytinlik alanları, Lale Adası ve Alibey Adasında yer alan arkeolojik SİT alanları ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkı ile bir bütünlük oluşturduğu bilgisini de veren başkan Gençer şunları söyledi;
“Kentin var olma sebebini zeytin ve zeytine dayalı endüstri oluşturmaktadır. SİT alanları içerisinde 19. yüzyıla ait, kentin siluetini oluşturan bacaları ile birlikte nitelikli endüstriyel yapılar bulunmaktadır. Zeytin ile başlayan süreçlere sahip bir endüstri kenti olarak kurulmuştur, Ayvalık. Ayvalık zeytinyağının kalitesi, Osmanlı döneminden beri bilinmekte ve günümüze kadar süregelmektedir. Bu da 19. yüzyıldan itibaren Ayvalık’ta yaşanan üretimin dışında, büyük ve uluslararası bir ticaretin varlığını bize göstermektedir.”

TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN AKADEMİSYENLERİNİN KATILACAĞI ÇALIŞTAY DÜZENLENİYOR

Bu nedenle Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alması, zeytinlikleri, doğal alanları ve endüstri mirasını korumak, kentsel alanları bilinçli bir şekilde fonksiyonlaştırmak, turizmin bu doğrultuda kontrollü ve bilinçli bir şekilde geliştirerek dört mevsime yaymak adına çalışmalara başladıklarını da kaydeden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer;

“Türkiye’nin ileri gelen birçok üniversitesinin akademisyenleri tarafından bugüne kadar Ayvalık hakkında yapılan çalışmaların toplandığı “UNESCO Dünya Mirası Listesi Yolunda Ayvalık” Çalıştayımızı 4 – 5 – 6 Aralık tarihlerinde İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceğiz. Çalıştay moderatörlüğü UNESCO Milli Komisyonu Yönetim Kurulu üyesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi iletişim Fakültesi öğretim görevlisi Sn.Serhan Ada tarafından yapılacaktır. Bu çalıştaydan çıkacak sonuçlar ile birlikte hazırlanacak geçici adaylık dosyamızı 2016 yılında Ocak ayı içerisinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürülüğü, Dünya Miras Alanları Şube’sine ileteceğiz. Geçici adaylığımız onaylandığı taktirde 15 Nisan 2016 günü Paris merkezden açıklama yapılacak.” ifadelerini kullandı.

“Çalıştayımıza katılım ne kadar çok olur ve verimli sonuçlar alınır ise, dosyamız da o kadar güçlü olacaktır. Bu sebeple Ayvalık halkımızı, ilçemiz STÖ’lerini ve Ayvalık meraklılarını çalıştayımıza bekliyoruz” diyen Gençer, bu yolda herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini söyledi.

ÇALIŞTAYDA KİMLER KONUŞMACI?

UNESCO Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Ada Moderatörlüğündeki çalıştaya panelist olarak katılan isimler şöyle; Yrd. Doç. Dr. Faruk Doğan Kırklareli Üniversitesi, Doç. Dr. Serap Taşdemir İnönü Üniversitesi, Zeynep Kürşat Ayvalık Ticaret Odası, Doç. Dr. T. Gül Köksal Kocaeli Üniversitesi, Gürem Özbayar, Yrd. Doç. Dr. Figen Erdoğdu, Ayvalık Meslek Yüksekokulu, Stratıs Balaskas, Ayşegül Özer, Arıstotle Unıversıty Of Thessalonıka, Doç. Dr. Bedriye Asımgil Balıkesir Üniversitesi, Cihat Teker, Prof. Dr. Neriman Şahin Güçhan ODTÜ, Gülşah Yetgin Ayvalık Meslek Yüksek Okulu, Cengiz Bektaş Ayvalık Mimarlar Odası, Stratıs Frantzeskos, Esra Başak Dessane, Doç. Dr. Harun Güçlüsoy Dokuz Eylül Üniversitesi, Ioanna Vallını Unıversıty Of The Aegean, Sılena Laskarı, Arıstotle Unıversıty Of Thessalonıka, Doç. Dr. Turgay Kerem Koramaz İTÜ, Prof. Dr. Gülşen Özaydın Mimar Sinan Üniversitesi, Doç. Dr. M. Rıfat Akbulut Mimar Sinan Üniversitesi, Yrd. Doç. Dr. Seher Başlık Mimar Sinan Üniversitesi, Yrd. Doç. Dr. Levent Özaydın Mimar Sinan Üniversitesi, Yaşagül Ekinci Trakya Üniversitesi, Yalın Tüzmen Ayvalık Belediyesi, Şenay Karabulut Ayvalık Belediyesi, Koray Karabulut Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve İlknur Karabulut Balıkesir Büyükşehir Belediyesi

AYVALIK ZEYTİN HASAT GÜNLERİNİN MİMARI

Bundan 11 yıl önce Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı iken ilçenin başlıca geçim kaynağı olan ve 19. Yüzyıldan bu yana dünyanın en kaliteli zeytinyağlarının üretildiği Ayvalık’ın günümüzde de ürettiği zeytin ve zeytinyağlarının hem Türkiye’de hem de dünyada pazar payını arttırmak için “Ayvalık Zeytin Hasat Günleri”ni başlatan Rahmi Gençer, bu çalışmalarını Ayvalık Belediye Başkanlığı döneminde de sürdürerek Ayvalık’ı zeytinyağı ve sabun kültürü ile UNESCO Dünya Mirası Listesine sokmak için kolları sıvadı.

AYVALIK ZEYTİNYAĞLARINA COĞRAFİ İŞARET ALMIŞTI

Ayvalık Ticaret Odası Başkanlığı yaptığı yıllarda dünyanın en kaliteli yağlarının üretildi Ayvalık’ta yetişen zeytinlerden elde edilen zeytinyağları için “Coğrafi Menşei İşareti”ni de alan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in zeytin sektörüne ve ilçe ekonomisine sağladığı katkılar küçümsenemeyecek boyutlarda.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha