ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

CEVİZ FİDANLARINI YURT DIŞINA SATIYOR

CEVİZ FİDANLARINI YURT DIŞINA SATIYOR
CEVİZ FİDANLARINI YURT DIŞINA SATIYOR
Bu Habere Oy Verin!

Bandırma Sahil Yenice Köyü Muhtarı Nuri Varlık gazetecilere yaptığı açıklamada, mahallerinde yılda yaklaşık olarak 4,5 milyon adet ceviz fidanı üretiminin yapıldığını bunun 1 milyon 300 bin adedinin Bulgaristan, Gürcistan, Ukrayna, Moldova, Azerbaycan, Kıbrıs ve Kırgızistan’a ihraç edilirken geriye kalan 3 milyon 200 bin adedinin ise ülke içinde satışının yapıldığını söyledi.

Mahallerinin en önemli gelirinin balıkçılık, hayvancılık ve ceviz fidanı yetiştiriciliği olduğunu dile getiren Varlık, son yıllarda yurt içi ve dışından yoğun talepler almaları üzerine mahalle sakinlerinin tamamının ceviz fidanı yetiştiriciliğine yöneldiğini açıkladı.

Yaklaşık 3 bin dekar alan üzerinde ceviz fidanı yetiştiriciliğinin yapıldığını kaydeden Varlık, ceviz fidanlarının adet fiyatlarının 10 ila 18 lira arasında değiştiğini söyledi.

Ceviz fidanı yetiştiriciliğinin kasım ayında başlayıp nisan ayında sona erdiğini dile getiren Varlık, bu aylar arasında Bandırma merkez ve değişik yerleşim yerlerinden 400 yakın kişinin ceviz fidanı üretiminde çalıştıklarını açıkladı.
Varlık, bayan işçilere günde 50 erkek işçilere ise 100 TL günlük yevmiye ödendiğini sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha