ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

HAZİNELER BURADA TOPLANACAK

HAZİNELER BURADA TOPLANACAK
HAZİNELER BURADA TOPLANACAK
Bu Habere Oy Verin!

Mutasarrıf Ömer Ali Bey Yazma Eserler Kütüphanesi’nden şu günlerde hummalı bir çalışma var. Yerel basının duyarlı yayınlarının ardından tabelası takılan, personel sorunu giderilmeye başlanan ve halen kısmi olarak hizmet veren kütüphane yeni yılla birlikte başlayacak 4 güvenlik görevlisinin ardından nakil edilecek el yazması eserler ve matbu eserleriyle tam anlamıyla hizmete girmiş olacak.

Balıkesir Ticaret Odasının 16 Nisan 2013 tarihinde yaptığı protokol ile kullanım hakkını 25 yıllığına Yazma Eserler Kütüphanesi olması için devrettiği ve Osmanlıca okuyabilen, öğrenciler ve araştırmacıların kullanacağı Yazma Eserler Kütüphanesinde sona yaklaşıldı.

Kısa süre önce Karesi Belediyesinden yapı kullanma izinleri alınan kütüphanede 9 bin 386 matbu, 2 bin 749 el yazması eser bulunuyor.

Güvenlik sorunu nedeniyle eserler halen İl Halk Kütüphanesi bünyesinden nakil edilemediği Mutasarrıf Ömer Ali Bey Yazma Eserler Kütüphanesi’nde dijital ortama taşınan eserler araştırmacıların kullanımına açık. moncler sale hat 2 Eserlerin hem sergilenmesi hem de nakil işlemleri personel ve güvenlik sorunun çözülmesi sonrası Ocak ayı başında taşınması planlanıyor.

Bir anlamda bölgedeki yazma eserlerin toplanacağı merkez olacak olan Yazma Eserler Kütüphanesi’ne yaklaşık 1,5 ay önce Çanakkale Müzesi ve Balıkesir Müzesinden matbu eserler geldiği öğrenildi. Kütüphanenin tam anlamıyla hizmet vermeye başladığı andan itibaren yine ilçe ve Çanakkale’de bulunan el yazması eserler hem sergilenmek hem de dijital ortamda kullanılmak amacıyla söz konusun kütüphaneye nakledilecek.

Balıkesir’in hayali olan kütüphanenin bugüne kadar gecikmesinin bir anlamda nedeni ise ağır işleyen bürokrasi olmuş. Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun tadilat projesinin onayı sadece 7 ay sürdüğü kütüphane daha sonra Balıkesir Valiliği Yatırım İzleme Daire Başkanlığının yatırım programına alınmış. İç restorasyonu tamamlanan tarihi Taş bina elektrik ve makine projeleri yanında, doğalgaz, telefon ve internet nakilleri uzun bir zaman almış.
Yerel basının kısa süre önceki duyarlı yayınları sonrası harekete geçen Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, güvenlik sorununu çözmek girişimlerini hızlandırdı. Bunun yanında tabelası takılan kütüphane, şimdilerde yapılan küçük rötuşların ardından el yazması eserlerine kavuşacağı zamanı bekliyor.

 

Yenihabergazetesi.net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha