ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

İŞTE BU ÇOCUKLAR…

İŞTE BU ÇOCUKLAR…
İŞTE BU ÇOCUKLAR…
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir’in Kepsut ilçesinde bulunan 125. Yıl Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencileri tarafından kurulan “Hayatın Ritmini Yakala” isimli ritm grubu “Yetenek Sizsiniz’ programında ekran başındakileri ve jüri’yi kendilerine hayran bıraktı. Jüriden 3 evet alan harika çocuklar bir üst tura çıktılar.YTESFGD

Bardaklarla ritim tuttukları için grubun adını “Hayatın Ritmini Yakala” olarak belirlediklerini anlatan müzik öğretmeni Nuri Dağdelen, daha sonra bardağı, kaşık, darbuka ve tefle birleştirdiklerini, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Sahnesi 7’nci Ulusal ve 8’inci Uluslararası Vurmalı Çalgılar Festivali’nde en iyi 12 grup arasına girdiklerini ifade etti.

Bugüne kadar 60’ın üzerinde konser verdiklerini, televizyon kanallarına çıktıklarını dile getiren Dağdelen, grup adına Güney Marmara Kalkınma Ajansına (GMKA) bir proje sunduklarını ve dünyada örnek olacak ahşap müzik atölyesi kurulmasının amaçlandığı bu çalışmanın kabul edildiğini kaydetti.

T4ERGFDV

Proje maliyetinin 212 bin lira olduğunu ve 190 bin lirasının GMKA tarafından karşılandığını belirten Dağdelen, “Ahşap atölyemiz açıldı. Bardakla başlamıştık şimdi ise projemiz sayesinde tef, org, gitar, bağlama, yan flüt, bateri, elektro gitar, bas gitar gibi 55 enstrümanımız var. Bu müzik aletlerini öğrenciler kullanacak, yeni müzisyenler yetişecek” dedi.

Küçük bir ilçenin köylerinden okumak için gelen yetenekli öğrenciler, daha öncede zorluklara rağmen uluslararası bir festivalde birinci oldu. Müzik öğretmeni Nuri Dağdelen, yaptığı açıklamada her türlü imkânsızlığa rağmen köy çocuklarıyla büyük işler başarıp insanların gönül tellerine dokunduklarını söyledi.

Ritm öğrencilerden Çilem Koçak, “Müziğin daha önceden şarkıdan ibaret olduğunu düşünüyordum. Nuri Hoca’mızı tanıyınca bu fikrim tamamen değişti. İlk olarak bardaklarla sadece ritm yapıyorduk. Şimdi enstrümanlarımız oldu. Gelecekte Güzel Sanatlar Lisesi’ne gitmek istiyorum” derken, bir diğer öğrenci Zeynep Aydoğan, “İlk zamanlarda kendine güvenemediğini ancak müzik öğretmeni sayesinde bunu aştığını söyledi.

Öte yandan, ritm öğrencilerini izleme fırsatı bulan Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Faruk Özçelik, sosyal paylaşım sitesinden çocuklarla beraber çektirdiği bir fotoğrafı paylaşarak ’Bu çocuklar bir harika’ yorumunda bulunmuştu.

Müzik grubu bugüne kadar birçok televizyon programında gösteri yaptı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Feshane Balıkesir Tanıtım Günleri, Ankara Gençlik Merkezi, TRT -1, İstiklal Caddesi,  TRT Haber, Show tv’de Gülben Ergen’in program konuğu oldu

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha