ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

SİNEĞİN YAĞI DEĞİL AMA YAĞININ YAĞI !

SİNEĞİN YAĞI DEĞİL AMA YAĞININ YAĞI !
SİNEĞİN YAĞI DEĞİL AMA YAĞININ YAĞI !
Bu Habere Oy Verin!

Zeytin çekirdeği ve posasından elde edilen pirina yağı ihracatı, bu yılın kasım ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 236 artarak 100 tonu aştı.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği verilerine göre, 1 Kasım 2014’te başlayan Türkiye zeytinyağı ihracat sezonu, 31 Ekim 2015’te sona erdi. Geride kalan sezonda zeytinyağı ihracatı yüzde 44 azalarak 14 bin 856 tona geriledi. Aynı dönemde pirina yağı ihracatı ise yüzde 26 azalarak bin 187 ton oldu. Bu yıl 1 Kasım’da başlayan yeni ihracat sezonunun ilk ayında zeytinyağının dış satımındaki düşüş devam etti ve geçen yılın kasım ayına göre yüzde 35 azalma yaşandı.

Buna karşın pirina yağı ihracatı, bu yıl kasım ayında, geçen yılın kasım ayına göre yüzde 236 artışla 100 ton 980 kilogram olarak gerçekleşti. Bu dış satımdan 311 bin dolarlık gelir elde edildi.

Pirina yağına en fazla talep 35 tonla Pakistan ve 24 tonla Irak’tan geldi. Bu ülkeleri 11,5 tonla Sudan, 7’şer tonla İran ve Türkmenistan izledi.
İhracat sezonunun ilk ayında pirina yağı dış satımı geçen döneme göre yüzde 100 artan ülkeler, Sudan, Pakistan, Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, İran, Kazakistan ve Türkmenistan oldu.

Zeytinin sıkıldıktan sonra yağ bakımından zenginliğini yitirmeyen posası olan “pirina”, bin dereceye ulaşan fırınlarda tekrar işleme tabi tutularak içinde kalan yağ da çıkarılıyor. Pirina yağı, 100 kilogram üründen 2,5-3 kilogram elde ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha