ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

VASİYETİ İLE GÜNDEME GELDİ !

VASİYETİ İLE GÜNDEME GELDİ !
VASİYETİ İLE GÜNDEME GELDİ !
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesirli bir ailenin kızı olarak İstanbul’da dünyaya gelen Türk Sanat Müziği’nin sevilen ismi Müşerref Akay çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Özel bit tv programında hayatıyla ilgili bilinmeyenlerini paylaşan Müşerref Akay sevilen şarkısı Alagöz’ü bulma öyküsünü de anlattı. ” Bu şarkının çok güzel bir hikayesi var. İnsanın hayatında bazen şans gelir insan bu şansı daha sonra algılayabilir ya, ben Türki Cumhuriyetlerde devamlı konserler verdim 9 yıl, Azerbaycan başta olmak üzere. Azerbaycan’da bir konser veriyordum 3 saat konser sürdü, odama geldim. Kapı çaldı 7-8 kişi kapıda. Bizim düğünümüz var dediler. Gelinle damadın annesi babası yoktur ikisi yetim öksüz onlara sürpriz yapalım istedik onun için sizi rahatsız ettik dediler. O kadar yorgundum ki anlatamam ama düşündüm “tamam” dedim kalktım gittim düğüne. Gelinle damadı tebrik ettik, küçük bir hediye verdik. Esmer uzun hoş bir bayan sahneye çıktı “Ala Gözlüm” dedi ben şarkıyı dinledim kaldım. Bir kez daha söyler misin? dedim. Bir kez daha söyledi. Ben bu şarkıyı istiyorum, Türkiye’de okuyacağım dedim. Kapınıza gelen kimseyi geri çevirmeyeceksiniz. Yaradan da hediye veriyor. En çok satan kasetlerimden bir tanesidir. Azerbaycan’da çok kızın ismi Müşerref. Azeri kızı Günel söyledi bana.” dedi.

“ANNEM MESLEĞİMİ CİDDİYE ALMADI”

İpek Tuzcuoğlu İle Yüzleşme’de ailesinden de bahseden Müşerref Akay “Annem vefat edeli 17 yıl babam da 19 yıl oldu yaşadılar benle ama daha çok görmelerini isterdim. Çok genç gittiler. Çok gurur duydular. Annem hiçbir zaman mesleğimi çok ciddiye almadı ev hanımıydı. Zaman zamanda bana kızardı. Doğru dürüst bir koca bulup çocuğunu büyütsen daha iyi değil mi derdi. Annemi babamı çok ilgilendirmedi benim hayatım, sanatçı olmam. Çerkez kökenliyiz ben çok mutlu bir çocuktum. İki erkek kardeşim var, belli bir ciddiyet vardır aramızda. Esnaf kızıyım babam ne kazanırsa onu yerdik. Çok mutluyduk. Güler şakalaşırdık yazlık sinemalara giderdik.” diyerek anlattı.

SELAMİ ŞAHİN CAN DOSTUM”

Sahnelerle tanışma hikayesini anlatan Müşerref Akay Selami Şahin’le de o yıllarda tanışmış”14 yaşında Hürriyet gazetesinin açtığı ses yarışmasına katıldım. O dönem Zeki Müren’in de fotoroman çekimleri olacaktı babama gelip sormuşlar. Renkli gözlü bir kız istiyorum demiş. 18 gibi görünüyordum. Babam fotoromanın ne olduğunu bile bilmiyordu. Babam istemem zaten çok istedi diye getirdim inşallah kazanmaz dedi. Yarışmaya Selami Şahin’le beraber katıldık. O benim can arkadaşım çocukluğumuz beraber geçti. Selami de hayatın çok acılarıyla gelmiş bir insandır can arkadaşımdır beni hiç kırmaz karısını da çok severim.” diyerek paylaştı.

“EŞİM OLAN MENAJERİM BENİ İLK EŞİNE BENZETMEK İSTEDİ”

Albümlerine titizlikle hazırlandığını anlatan Müşerref Akay “Albüm çıkana kadar çok inceliyorum. İlk dönemlerimde çocuklarımın babası menajerim ve prodüktörümdü. O ne isterse onu yapmak durumundaydım. O zaman da onun ilk eşi de sanatçıydı farkında olmadan onun tesirinde kalıp beni de ona benzetmeye çalışıyordu. Ben de bunu hissettim ve kavgalar ettik. Ben böyle türkü ve şarkılar istemiyorum söyleyemiyorum dedim. O da ben mi bileceğim sen mi bileceksin dedi. Benim Türk müziğine geçişim epey zor oldu çok mücadele ettim. İlk eşi de çok tanınan biriydi ismini söylememe gerek yok. İnsan kendi istediğini çok iyi bilir. Zeki Müren beni ilk dinlediğinde yeni solist olmuştum gazinoya geldiğimde Yörük semavi ile çıktım. “Zeki Bey sen bu şarkıyı ne zaman öğrendin dedi, on beş günde dedim. Yalan söyleme bu on beş günde öğrenilecek bir şarkı değil dedi. İçimde istek coşku vardı.” diyerek anlattı.

“SİNEMA ÇOK ZOR BİR İŞ”

Sinema filmlerini de anlatan Müşerref Akay 22 filmde rol almış. “İlk filmimi 18 yaşımda Cüneyt Arkın’la yaptım, ikinci filmim Yılmaz Güney’le “Baba’ydı. 22 film çektim. Yılmaz Güney de söylemişti, Allah sana ne kadar güzel bir yüz vermiş sen neden sinemaya sıcak bakmıyorsun diye. Sinema çok zor bir iş. Benim yapabilecek ikinci bir işim vardı, o olmasaydı sinemada şansımı denerdim. Bir yılda iki filmim Altın Koza kazandı. ” diyerek anlattı.

“ORHAN GENCEBAY DÜNÜRCÜBAŞI’MDI”

Orhan Gencebay’la ilgili de anılarını anlatan Müşerref Akay “Orhan Gencebay ile ilk tanıştığımızda dünürcübaşı olarak beni anne babamdan isteyen Orhan Gencebay’dır. Ben hatırlamıyordum Orhan bey kendi anlattı televizyonda. Çocuklarımın babası Orhan Gencebay’ın da yakınıydı. Evlendiğimizde Orhan Bey’in bir şarkısını da okumuştum. Arif Sağ’la ikisi gelip öğretmişti.” diyerek paylaştı.

“ÇOK VATANSEVERİM”

Bir döneme damgasını vuran “Türkiye’m” parçasının kendisi için çok önemli olduğunu anlatan Müşerref Akay “Türkiye bence 10 yılda bir dönem yaşadı, her dönemin içinde vardım benim hoşuma giden bu. 1980’de yaptım sözü ve müziği bana ait bir kuplesini çocuklarımın babası yazmıştır. Bu şarkı benden ötedir. Türkiye için yapılan ve söylenen ilk ve tek şarkıdır. Türkiye’m yapıldığımda çok seven ve hiç sevmeyen kesimde oldu. Herkes sevdi bayıldı diyemem açık sözlüyüm. Türkiye aşığı bir kadınım bütün Dünya’yı gezdim, vatanım dedim. Çok vatanseverim. Eleştirilere uğradım mı, uğradım kırıldım. Belki kendimi ifade etmekte zorlandım, yanlış anlaşıldım. Beni çok seven insanlarda var, herkesin sevmesi gerek diye bir şey yok. ” dedi.

“AY YILDIZLI ELBİSEYLE GÖMÜLMEK VASİYETİM”

Sorulan bir soru üzerine ” Bir vasiyetiniz varmış” sözü üzerine Türkiye’m şarkısında giydiği ünlü Ay Yıldızlı elbisesinin tabutunun üstünde olmasını istediğini anlatan Müşerref Akay “Vasiyetim var. Tabutumun üstüne bu elbiseyi örtsünler. Annemin üzerine gömülmek istiyorum, babamda orada yatıyor. Onlarla olmak istiyorum, ölmekten korkmuyorum. Vatanımdan, çocuklarımdan ayrı ölmekten korkarım. ” diyerek cevap verdi.

“MÜZEYYEN SENAR KENDİYLE BARIŞIK BİRİYDİ”

Müzeyyen Senar’la ilgili bir anısını da paylaşan Müşerref Akay “Çok sarıldığımız, konuştuğumuz günler oldu. Kendiyle barışık biriydi. Bir anım vardır, bir gazetenin gecesi stadyumda yapılıyordu. Ben yeni assolist olmuştum. Müzeyyen Hanım’la yan yana odalardaydık. Müzeyyen Senar bigudilerini sarmıştı, hazırlanıyordu. Çocuklarımın babası “sen solist çıkmalısın” dedi. Ben “burada tek solist var o da Müzeyyen Senar” dedim. Duymuş, geldi. Ben çıkarım sen hep solist olacaksın” dedi. “Ben hayır asla çıkmam” dedim. Çok kendinle barışıktı, umurunda değildi dünya. Kompleks yok insanlar sevsin sevmesin parası olsun olmasın umurunda değildi. ” sözleriyle anlattı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha