ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

YENİLENEBİLİR ENERJİYE TAM DESTEK

YENİLENEBİLİR ENERJİYE TAM DESTEK
YENİLENEBİLİR ENERJİYE TAM DESTEK
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir ve Çanakkale illerini kapsayan Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Genel Sekreteri Esra Kocabaş, Bakanlar Kurulu’nun Resmî Gazete ‘de yayımlanan bir kararıyla bu iki ilde sadece enerji değil, aynı zamanda rüzgar enerjisi için gerekli teknolojinin de üretilmesi için büyük bir avantaj sağlandığını söyledi.

Kocabaş, Türkiye’nin en iyi lojistik konumuna sahip Balıkesir ve Çanakkale’de, teknoloji yatırımlarının artacağını bildirdi. Söz konusu kararla 3. teşvik bölgesinde yer alan Balıkesir ve 2. teşvik bölgesindeki Çanakkale’de yapılacak türbin, jeneratör ve kanat imalatı yatırımları için 5. bölge teşviklerinin geçerli olacağını ifade etti.

Bakanlar Kurulu’nun bu kararının, yenilenebilir enerji yatırımlarını hızlandıracağını vurgulayan GMKA Genel Sekreteri Kocabaş, “Bu kararda asıl amaç, yenilenebilir enerji teknolojisinin millileştirilmesini hızlandırmaktır. Yapılan düzenlemeyle yenilenebilir enerji üretimi konusunda lider olan bölgemiz, makine ekipman üretimi yatırımlarında da avantajlı bir noktaya gelecek.” dedi. Hali hazırda Türkiye’de rüzgâr enerjisinden elektriğin yüzde 30’unun Balıkesir ve Çanakkale’de üretildiğini belirterek, “Bölgemizde yoğun bir yenilenebilir enerji üretimi yapılıyor. Ocak 2015 verilerine göre işletmede olan rüzgâr enerji santrallerinin (RES) kurulu güç bakımından dağılımına göre Güney Marmara Bölgesi, toplamda 1000 MW’a yaklaşan kurulu gücüyle Türkiye’deki en önemli rüzgar enerji üretim merkezi. Türkiye’deki her dört RES’ten biri, Balıkesir ve Çanakkale bölgesinde bulunuyor. Balıkesir ise enerji üretimi açısından Türkiye’de rüzgârdan üretilen enerjinin yüzde 21,75’ini üreterek birinci sırada yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla 1 milyon lira üzerindeki türbin, jeneratör ve kanat imalatı yatırımları, bütün Türkiye’de 5. bölge teşviklerinden faydalanabilecek. Yenilenebilir enerjide türbin, jeneratör, kanat gibi ekipmanları üreten yatırımcılar, Ekonomi Bakanlığı’nın teşvik sistemine göre 5. bölge desteklerini alabilecek. Buna göre yapılacak yatırımlarda KDV istisnasından gümrük vergisi muafiyetine, kurumlar vergisi indiriminden sigorta primi işveren hissesi desteğine, yatırım yeri tahsisinden kredi desteğine kadar birçok konuda yatırımcılara avantaj sağlanacağı bildirildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha