ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

“35 BİN ÇALIŞAN HEDEFLİYORUZ”

“35 BİN ÇALIŞAN HEDEFLİYORUZ”
“35 BİN ÇALIŞAN HEDEFLİYORUZ”
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir’de yayın yapan Politika gazetesinin yaptığı habere göre Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nin hedefleri büyük. OSB Müdürü Eski Altıeylül Belediye Başkan yardımcısı Mesut Eray hedefleri hakkında önemli açıklamalar yaptı.

570 hektar alanda kurulu Balıkesir OSB’nin 500 hektar daha büyümesinin hedeflendiğini söyleyen OSB Müdürü Mesut Eray, uzun vadede Balıkesir nüfusunun yüzde 10’unun Organize Sanayi’de çalışması için çabaladıklarını kaydetti. Politika’nın sorularını yanıtlayan Eray, Lojistik Köy ve İstanbul – İzmir otoyolu ile Balıkesir’in avantaj kazanacağını vurguladı.

Yaklaşık iki ay önce Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğüne ataması yapılan Mesut Eray, görevi süresince yaptıkları ve yapacaklarını anlattı. Organize Sanayi Bölgesi’nin Balıkesir’in lokomotifi olduğunu belirten Eray bölgedeki çalışan sayısını uzun vadede 35 bin kişiye çıkaracaklarını belirtti.

570 hektarlık alanda 85 firmada 5 binkişinin çalıştığını belirten OSB Müdürü Mesut Eray, 500 hektarlık genişleme ile birlikte çalışan sayısını nüfusun yüzde 10’una kadar çıkaracaklarını hedeflediklerini bildirdi.

OSB’nin genişleme sürecinin başladığına da dikkat çeken Mesut Eray, yerel yönetimlerle birlikte Sanayi Odası, Ticaret Odası’nın da işbirliği ile kalkınmaya devam edeceklerini ifade etti.

KALİTELİ FİRMA GETİRMEK ÖNCELİĞİMİZ

Önceliklerinin Balıkesir’e kaliteli firmaları getirmek olduğunu belirten OSB Müdürü Mesut Eray şunları söyledi:
“Organize Sanayi Bölgesi’nde görev almak öncelikle manevi bir sorumluluk. Yani bırakın burada makam, mevkii, liyakatli olmayı bir kenara bırakın, burada görev yapmak manevi sorumluluk, Balıkesir’e karşı bir sorumluluk. Burada atacağımız her doğru adım Balıkesirli gençlerin işe girmesi demek. Balıkesir’de bir harçlık ekonomisi var.

Balıkesir’de ayın 15’inde memur kesimi maaşını alır üç gün piyasada para dolaşır. Piyasada dolaşan para miktarını artırabilmek için, Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırım yapan firma sayısını artırmak ve firmaların da kalitesini artırmak lazım. Bizim buraya geliş amaçlarımızdan birincisi budur. Bizim birinci önceliğimiz kaliteli firmaları Balıkesir’e getirmek ve kaliteli yatırımların yapılmasını sağlamak. Ancak burada Balıkesir’e düşen bir görev de var. Sadece firmaları buraya getirmekle olmuyor. Firmalar buraya geldiği zaman ‘biz ara elemanı bulmakta zorlanıyoruz, bize bunu sağlayacak mısınız?’ diyorlar.”

YATIRIM YAPILACAK YER KALMADI

Sağlıklı gelişme adına iyi planlamanın yapılması gerektiğini belirten Mesut Eray şunları kaydetti:

“Balıkesir’de Organize Sanayi Bölgesi 570 hektar alanda kurulmuş, yaklaşık 85 tane firmada 5 bin kişinin çalıştığı bir yer. Organize Sanayi Bölgesi’ni biz böyle teslim aldık. Bizim birinci önceliğimiz; Organize Sanayi Bölgesi’nde sağlıklı gelişmeyi sağlamak. Çünkü Organize Sanayi Bölgesi’nde şu anda yatırım yapacağımız bir alan kalmadı. Bizim Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yatırım yapılabilecek dört tane parselimiz kaldı. Onun dışında herhangi bir parsel yok. Kalan parseller de hafriyatı fazla olan yerler. Balıkesir’in burada Büyükşehir Belediye Başkanımızın sayesinde bir cazibe merkezi haline gelmesi ve üç yıl içinde bunun da tahakkuk edecek olması yatırımcıların bütün ilgisini buraya çevirmesine yol açtı.”

PRESTİJ PROJELER BEYAZ YAKALILARI BALIKESİR’E ÇEKECEK

Şehirde yapılan projelerin Balıkesir’e kaliteli yöneticileri getireceğini belirten Mesut Eray şunları ifade etti:

“Ben iki ay önce göreve başladım. Göreve başladıktan sonra yaşlı bir sanayicimiz beni ziyarete geldi. Dedi ki; “Ben oğlumla birlikte işlerimizi idare ediyordum. Biraz daha kurumsal olayım diye Ankara’dan bir CEO getirdim. Adliye’nin karşısında ona bir ev tuttum. CEO mutlu. Bizi kurumsal olarak büyütecek, daha çok ihracata yönelik firma haline getirecek bizi. CEO evimden çıkıyorum 10 dakika sonra işyerimdeyim, İstanbul’da öyle miydi? diye bize söyledi. Ankara’dan gelen CEO 1 hafta mutlu oldu. Ama sonra aradan bir ay geçtikten sonra istifa dilekçesini verdi. Şaşırdık. Sebebini sorduğumuzda ise Balıkesir’de a-sosyal olduğunu bize iletti.” Biz burada kaliteli yatırımcıyı istiyorsak, nitelikli yöneticiyi de buraya getirmenin çaresini aramak zorundayız. Onlara okul, ev ve sosyal hayat vermemiz gerekiyor. Burada yerel yöneticileri çok büyük sorumluluk düşüyor. Yani Balıkesir’de bir Çamlık Projesi bizi heyecanlandırıyor, Çay Deresi projesi bize prestij katacak. Ama Balıkesir’i de bir merkez olarak düşünmemek gerekiyor. Ayvalık’a, Edremit’e 1 saatte git ve gel. Buraya gelen yöneticiler eğlenmek için Körfeze gidebilirler. İnsanın 1 saat uzağa gitmesi o kişinin psikolojisini değiştiriyor. İnsanlar İstanbul’daki o heyecana, dinamizme alışmış. Bizim buradaki Organize Sanayi Bölgesi’nde hafta sonu kaçan yöneticilerimizin, beyaz yakalıların olmaması gerekiyor.”

SANAYİCİ NE İSTİYOR?

Yapımı devam eden otoyolun Balıkesir’den geçecek olmasının büyük avantaj olduğuna vurgu yapan Mesut Eray şunları belirtti:

“Niçin genişlemek istiyoruz? Körfez-Gebze-Bursa otobanının Balıkesir’den geçecek olması bizim için büyük avantaj olacak. Balıkesir’de yatırım yapacak İstanbul’da yaşayan birisi ‘ben Balıkesir’de yatırım yaptığım zaman 2 saat sonra fabrikamı denetleyip geriye dönecek pozisyonda olmak zorundayım’ diyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden sonra Çanakkale Boğazı’na köprü yapılacak olması; o köprü marifetiyle Manisa üzerinden Balıkesir; Balıkesir üzerinden de Kütahya üzerinden İç Anadolu’ya açılıyor. Yani Avrupa ve Trakya’nın Balıkesir üzerinden İç Ege’ye bağlanacak olması, Hızlı Tren hattının yine buradan geçecek olması Balıkesir’i ulaşımda kavşak noktası haline getiriyor. Bir yatırımcı bir yerde yatırım yapmak için üç şeye bakıyor. Birincisi arazi ucuz ve uygun mu? İkincisi sağlıklı bir enerji var mı? Üçüncüsü ulaşım kolay mı?”

LOJİSTİK KÖY BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Limanların tamamlanmasıyla birlikte aktif hale gelecek Lojistik Köy’ün OSB isim önemine işaret eden Mesut Eray şunları kaydetti:

“Balıkesir hem hammadde kaynaklarına yakın hem de ulaşımın kolaylığı sayesinde pazara da yakın olacak inşallah. Yani Bandırma Limanı resmen bir nev’i deniz lojistik üssü olacak. Yani gemiler Kocaeli yada İstanbul’a gitmeden daha yakın yerde yüklerini boşaltıp hemen dönecekler. Bandırma Limanı’nın hareketlenmesi bizim Gökköy’deki Lojistik Köyü hareketlendirecek. Lojistik Köy çok önemli. Organize Sanayi Bölgesi’ne çok büyük değer katan bir argüman. Bitti gibi ama Tekirdağ veya Bandırma Limanı’nın harekete geçmesi lazım ki buradan gümrükleme yaptıktan hemen sonra yurtdışına gidilebilecek. Bandırma ve Tekirdağ Limanları yapıldıktan sonra inşallah Lojistik Köy de daha ergonomik kullanılacak.”

MARANGOZLAR DA OSB’YE GELİYOR

OSB’deki firmaların inşaatlarına hız verdiğini kaydeden OSB Müdürü Mesut Eray Marangozlar Sitesi’nin de bünyelerine dahil olacağını ifade etti. Eray şunları söyledi:

GENÇ PATRONLAR ZİRVEDEYDİ

“Şu anda 18 tane firma Organize Sanayi Bölgesi’nde inşaatına hız vermiş durumda. Bizim şu anda birinci ve ikinci derecede gündemimizde olan ki önemli husus var. Bunların birincisi marangozların buraya taşınması. 2016 yılı yatırım programına alındı, her türlü anlaşmalar yapıldı. Biz Balıkesir olarak üzerimize düşen görevi yaptık, şu anda bakanlıkta projelendirme kısmı başladı. İnşallah düzgün bir şekilde projelendirildikten sonra ki örnek bazı projeleri bakanlıkta gördük. Eğer o projeler hayata geçerse Balıkesir çok güzel 250 tane marangozhaneye sahip olacak. 50-100 metrekarelerde iş yapan yerlerden 250 ila 2 bin 800 metrekarelere varan işyerlerine sahip olacaklar. Yani bir fabrika sisteminde ve sağlıklı bir ortamda çalışacaklar.”

35 BİN ÇALIŞANI HEDEFLİYORUZ

OSB’nin 500 hektar daha büyümesi için çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Mesut Eray şunları söyledi:

“İkinci önemli konumuz genişleme. Genişleme ile ilgili 570 hektar alana kurulu olan Organize Sanayi Bölgesi ilk etapta 500 hektar daha büyüyecek. Bu genişlemeyi öncelikle güney bölgemize doğru Kesirven-Kabaklı istikametine doğru yapacağız. Biz burasını 5 ila 8 yıl içerisinde doldurabileceğimizi düşünüyoruz. Yaptığımız planlamada kısa orta ve uzun vadede düşüncelerimiz var. Kısa vadede yani 3 yıl içerisinde 5 bin çalışanı 10 bin kişiye çıkarmayı hedefliyoruz. Orta vadede 15 bin kişi, uzun vadede de bu sayısı 25 bin kişiye çıkarmayı düşünüyoruz. Manisa’da 40 bin kişi çalışıyor. Manisa’nın nüfusu 400 bin ise; yani onda biri orada çalışıyor. Balıkesir nüfusu merkez köylerle beraber 340 bin ise bunun 34 bini Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışması lazım. Bunu gerçekleştiremezsek Balıkesir piyasasında para dönmez.”

MESLEK LİSELERİ SON UMUT OLMAMALI

Ara eleman konusunun Balıkesir için büyük bir sıkıntı olduğuna değinen OSB Müdürü Mesut Eray öğrencileri meslek liselerine yönlendirecek çalışma içerisinde olduklarını kaydetti. Eray şunları ifade etti:

“Ara eleman konusunda da çalışmalarda bulunuyoruz. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği bir çalıştaya katıldım. Meslek Liseleri müdürleri, Mesleki Eğitim ve Çıraklık Eğitim Merkezi müdürlerinin katıldığı bir çalıştaydı. Orada Meslek Liselerinin durumları konuşuldu. Bir müdürümüz şunu söyledi ve çok üzüldüm: “Bizim son sınıfta talep olmadığı için ağaç işleri ve mobilyacılık bölümünü kapattık” dedi. Ama marangozlar 50 metrekarelik işyerlerinden 250 metrekarelik işyerlerine çıkıyor. 2 kişi çalışıyorkeişir 50 metrekarelik işyerlerinden 250 metrekarelik işyerelrine erinin katıldığı bir çalıştaydı.Orta vadede 15 binkin 5 kişi çalışacak. Maalesef meslek lisesi öğrencilerimiz hedeflendirilmediği için bölümler kapatılıyor. İŞKUR ve Milli Eğitim Müdürümüzle görüşüp, Organize Sanayi Bölgesi’nden de meslek lisesinden mezun olmuş bir sanayicimizi yanımıza alarak bir heyet oluşturmayı düşünüyorum. Hazırladığı sunumla Organize Sanayi Bölgesi’nde kısa, orta ve uzun vadedeki hedeflerimizi anlatmak için okul okul dolaşacağım. Öğrencilerimizi hedeflendirmemizi lazım. Yani liseyi bitirmek için meslek lisesine giden öğrencimiz var veya ben buradan mezun olduktan sonra köye döneceğim diyenler var. Ama Organize Sanayi Bölgesi’nde gelecek var.

150 AİLELİK GÖÇ OLACAK

Şu anda Türkiye’nin ilk 50’si içinde yer alan bir firmayla görüşme halindeyiz. Balıkesir’e yatırım yapacak. Ben gelirsem yanımda 5 tane daha firma gelecek diyor. Toplam hepimizin istihdamı 1000 kişi olacak diyor. Yani ortalama 250’si vasıfsız olacaksa 750’si vasıflı eleman olacak diyor. Bunu Balıkesir’de bulabilecek misiniz? Diye soruyor. Ben hemen bulabileceğinizi düşünmüyorum ve yanımda gelirken 150 kişiyi getireceğim dedi. Yani şu anda 150 aile göç alacağız. Balıkesir buna hazırlıklı olması lazım. Önce kendi insanımız meslek lisesine gidip kendini hazırlaması lazım. Yani meslek liseleri kesinlikle son umut değil. Meslek liselerine son umut olarak bakılmasın.”

İTFAİYE VE ACİL SAĞLIK İSTASYONU

Organize Sanayi Bölgesi’nin gelişmesi için yapacakları hakkında da bilgilerv eren Mesut Eray şunları söyledi:

“Organize Sanayi Bölgesi’ne başladığımız zaman ilk olarak organizasyon şemasını oluşturduk. Önceden devam eden projeler vardı. Bir firma ile ortak Organize Sanayi Bölgesi’nde kreşimizi tamamladık. İnşallah çevre düzenlemesini yaptıktan sonra hizmete girecek. Burada bayanların çalışmasını özendirmek için bu kreş yapıldı. Buradaki çalışanlara yönelik gelsin çocuğunu buraya bıraksın diye düşündük. Yani bayanların ekonomiye katkısının olmasını istiyoruz. Bunun yanında güneş enerji sistemi oluşturmak için çalışmalar yapıyoruz. Bizim bir arıtma tesisimiz var. O arıtma tesisimiz yılda yaklaşık 350-400 bin liralık elektrik kullanıyor. O elektriği tamamen güneş enerjisinden karşılayacağız. İhalemiz Şubat ayı içinde yapılıyor, inşallah Haziran ayı içerisinde açılışını yapacağız. Biz bu projemizi Güney Marmara Kalkınma Ajansı ile birlikte yapıyoruz. Projenin yüzde 35’ini biz karşılıyoruz. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi ile birlikte burada bir İtfaiye İstasyonu oluşturmak için Şubat ayı içerisinde bir protokol imzalayacağız. Biz arazi tahsis edeceğiz, onlar da binasını yapacak. Buradaki firma sayısı arttıkça burada itfaiye istasyonu olması lazım. İl Sağlık Müdürlüğü ile de bir protokol yapacağız. O yerin bir köşesine 24 saat burada görev yapacak Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu kuracağız. Yatırımcı buraya gelirken itfaiye istasyonu ve sağlık istasyonunun olup olmadığını soruyor.

HAFİF RAYLI SİSTEM

Büyükşehir belediye başkanımız buraya bir kılçık atacağız dedi. Yani Hafif Raylı Sistemi Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar getireceklerini söyledi. Biz merkeze 7 kilometre uzaklıktayız. En önemli sorunlardan bir tanesi ulaşım. Bunu ortadan kaldırabilmek için Hafif Raylı Sistemi buraya getireceğiz diyor. Hafif Raylı Sistem İstasyonu’nun yanına banka, PTT şubesi, marketin yer alacağı mini bir çarşı yapmayı planlıyoruz. Burada maalesef sanayicimiz için birinci sınıf restoranımız yok. Yurtdışından çok önemli misafirlerimiz geliyor ama ağırlayacak yerimiz yok. Bunların hepsini Organize Sanayi Bölgesi’nin kalitesini arttırmak için projelendirip tamamlayacağız. Fırıntaş’ın da buraya gelmesi bizim elimizi güçlendirecek. Fırıntaş’ın fabrikası bitmek üzere. Marangozların, Fırıntaş’ın, Hafif Raylı Sistemin gelmesi, ulaşımın buradan geçmesi Organize Sanayi Bölgesi’ni gözbebeği haline getirdi. Ama bundan da Balıkesir’in haberi yok.”

BURASI MERKEZDEKİ ÜÇÜNCÜ BELEDİYE

Yatırımcıya her türlü imkanı sunmaları gerektiğinin önemini belirten OSB Müdürü Mesut Eray şunları kaydetti:

“Göreve geldikten sonra Türkiye’de prestij olmuş diğer Organize Sanayi Bölgelerini ziyaret ettim. Genişlemeyi yaptıktan sonra altyapısı, üstyapısı, yeşil alanları, sosyal alanları, yollarıyla çok güzel bir yer olacağız. Burası merkezdeki üçüncü ilçe belediyesi konumunda. Altyapısını, üstyapısını, ruhsatlarını biz veriyoruz. Elektrik ve su faturalarını biz kesiyoruz, yollarını biz yapıyoruz. Adam geleceğini buraya yatırmış, buradan bir yere ayrılamıyor. Bizim de her türlü imkanı ona sunmamız lazım.”

OSB’LER TEK BAŞINA BİR ŞEY YAPAMAZ

OSB’nin gelişmesi için bir bütün halinde hareket edilmesi gerektiğini ifade eden Mesut Eray bu sinerjinin Balıkesir’de var olduğuna dikkat çekti. Eray şunları söyledi:

“Çalışmaktan büyük zevk aldığım kişileri başında da Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur geliyor. Sanayi Odası başkanımızın otomotiv dahil söylediği her söz hayata geçebilecek projelerdir. Bizler onun her söylediğini hayata geçirebilecek dinamik bir ekibiz. Biz her şeye hazırız. O genişleme sürecinin hızlandırılmasının nedenlerinden bir tanesi de bu. Gelsinler, otomotiv sektörünü kurmak istiyoruz desinler 500 hektar yer geliyor. Biz şu anda Organize Sanayi Bölgesi olarak yerel yönetimi iyi değerlendirmemiz lazım. Organize Sanayi Bölgeleri tek başına hiçbir şey yapamaz. Yerel yönetimlerle, Sanayi Odası, Ticaret Odası ile bir bütün olarak hareket ettiğimiz sürece Balıkesir kalkınır. Bizim bunu çok iyi değerlendirmemiz lazım.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha