ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

ATIĞI BİLE ÇOK DEĞERLİ !

ATIĞI BİLE ÇOK DEĞERLİ !
ATIĞI BİLE ÇOK DEĞERLİ !
Bu Habere Oy Verin!

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada; “Zeytin Atığının Tınlı Bünyeli Bir Toprakta Yüzey Akışı, Toprak Kaybı, Drenaj, pH, ve EC üzerine Etkileri” araştırıldı.

Araştırmada, insan yaşamanın en önemli besin kaynaklarından biri olan toprağın zenginleşmesi ve doğal mineral kaynaklarını işlemesiyle oluşan zengin besin atıklarının toprak üzerindeki etkisi incelendi.

Gökçen Yönter ve Huriye Uysal tarafından yapılan çalışmada, zeytin atığının toprak üzerindeki ph etkisi ve mineral faaliyetleri incelendi. Geliştirilen zirai teknikler ve yapay yağmur organizasyonu ile birlikte toprak üzerine empoze edilen zeytin atıklarının etkisi çeşitli materyaller ile incelenip değerlendirildi. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre zeytin atığının toprak üzerindeki erozyon faaliyetlerini durdurduğu ve toprağı mineraller bakımından zenginleştirdiği tespit edildi. Ayrıca sellerin meydana getirdiği toprak kayıplarından kaynaklanan humus miktarını da düzenlediği gözlemlendi.

ZEYTİN ATIĞI YAPAY GÜBRELERDEN DAHA ETKİLİ!

Araştırmanın bir diğer sonucuna göre de son yıllarda tarımsal faaliyetlerde kullanılan yapay ve sentetik gübrelerin, zeytin atığının oluşturduğu olumlu etkiyi göstermediği hatta doğal atıkların oluşturduğu mineral tabakasını deforme ettiği belirtildi. Tarımla ilgilenen çiftçilerin gerek duymadıkları sürece yapay gübrelerden uzak durup doğal humuslardan yararlanması tavsiye edildi. Bunun yanında atığın toprak yüzeyine serpilerek yapılan uygulamanın, atığın toprakla karıştırılmasından daha olumlu sonuçlar doğurduğu ifade edildi. Genel olarak çıkan sonuca göre tarımsal bitkisel atıkların toprak yüzeyindeki mineral erozyonu en aza indirdiği vurgulandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha