ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

 “AYVALIK’IN GELECEĞİ ÇOK PARLAK”    

 “AYVALIK’IN GELECEĞİ ÇOK PARLAK”    
 “AYVALIK’IN GELECEĞİ ÇOK PARLAK”    
Bu Habere Oy Verin!

TÜBİTAK’a sunmak üzere Ayvalık ile ilgili bir proje hazırlayan Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’i ziyaret ederek ilçenin tarihi ve coğrafi yapısı hakkında bilgiler aldılar.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, makamında kabul ettiği Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin Ayvalık hakkındaki sorularını yanıtladı, onların merak ettikleri konular hakkında aydınlattı.

Ayvalık Belediye Başkanı Gençer, “UNESCO projemiz var. Bu şehrin kültürel ve mimari yapılarının korunmasıyla ilgili örgüt olan UNESCO’nun Dünya miras listesi var. Geçmişten kalan kültürel şehirleri, kültürel olayları ve mekanları, binaları UNESCO’ya sunuyorsunuz. UNESCO’da bunu uzun bir süre değerlendiriyor. Bu değerlendirme sürecinde şehir de başta öğrenciler olmak üzere şehir halkını bilinçlendiriyor. Ayvalık’ın endüstriyel mirası olan zeytin, zeytinyağı sabunu ve zeytinyağı gibi ürünleri ve tarihi binaları var.

Bunlarla ilgili ilçe halkına 3- 5 sene sürecek bilgilendirme yapılıyor. Bu süreçte sizler çok önemlisiniz. Bizler de belediye olarak bunlara önem veriyoruz. Bu açıdan hazırladığınız proje konusu olarak bunu ele aldığınız için teşekkür ediyorum. Burası çok farklı bir şehir dünyada çok az örneği var” dedi.

Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri TÜBİTAK’a hazırladıkları proje için Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’den Ayvalık’ın SİT alanları, kentsel SİT alanları içindeki yapılaşmada uygulanan kurallar, bunlara uyulup uyulmadığı, restorasyon çalışmaları hakkında bilgiler aldılar.

İlçenin tarihi dokusunun korunması için belediye olarak pilot bölge seçilen Talatpaşa Caddesi için proje hazırladıklarını kaydeden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Talatpaşa Caddesi’ndeki tabela ve görüntü kirliliğinin kaldırılması yönünde bir projemiz var. Bu bahar aylarında projeyi uygulayarak binaların üzerindeki aşırı yoğunluktaki tabelaları düzenli hale getireceğiz, koruma kurulu tarafından Ayvalık için seçilen pastel tonlardaki beş renk ile boyatarak binaların o tarihi dokularını ön plana çıkartacağız. Bunu yapılan çalışmalar zamanla şehrin birçok yerinde uygulanacaktır. Daha sonra Atatürk Bulvarı’nda aynı projeyi uygulayacağız. Bu proje hayata geçtiğinde de halkın tarihi dokuların korunması bilinci arttırılmış olacak” diye konuştu.

Ayvalık’ın kendine özgü mutfak kültürü olduğunu da vurgulayan Başkan Gençer, Ayvalık’ın kendi kültürüyle yaşadığını, bu korunduğu takdirde kentin bunun faydasını çok fazlasıyla göreceğinin altını çizdi. Bunu devam ettirilmesi halinde Ayvalık’ın geleceğinin çok parlak olduğunu da sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha