ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BOŞA AKAN KAPLICA !

BOŞA AKAN KAPLICA !
BOŞA AKAN KAPLICA !
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’ne 10 km., şehir merkezine ise 15 km. uzaklıktaki Kiraz Köyü sınırları içinde 40ºC ısısı olan ve araştırılması gereken kaplıcalardan biri.

Buraya Balıkesir merkezden, ilçelerden ve köyler ile çevre illerden şifa bulmak isteyen insanlar geliyor. Henüz bir tesis yok. Yaklaşık 2500 yıllık olduğu tahmin ediliyor ve 1000 yıl önce Romalılar kullanmış burasını. Romalılardan ait izler var.

Kaplıca yeri Kiraz kırsal mahallesinin az aşağısında kalıyor. Bir havuza erkekler, diğer havuza ise kadınlar giriyor. Havuz suları borularla geliyor ve suyun gideri ise dereye boş akıyor. Havuzlar devamlı sirkülasyon halinde.
Buraya gelen ve kaplıca sularının rahatsızlığına iyi geleceğine inanan insanlar var. Yıllardır iptidai bir şekilde hizmet veriyor. Tamamen güzel bir doğal ortam içindeki Kiraz Kaplıcaları’nı şehrimizden kaplıca çalıştıran bir iş adamı gidip incelemiş. Suyun sıcaklığının yeterli olmadığı iddiası ile tesis yapılamıyormuş şimdilik. Hatta kaplıcanın başka yakın yerlerinde sondaj vurdurulduğu da söyleniyor.

Bu durumuna rağmen yine de ilgi görüyor Kiraz Kaplıcaları. Derdine derman arayan insanlar bu şifalı sıcak sudan bol bol yararlanarak sağlıklı kalmaya çalışıyorlar.

Henüz bir tesis yapılamayacağı ifade edilen bu kaplıcada suların boşa akması ise en büyük üzüntü. Bu suların seraların ısıtılmasında kullanılması halinde bol ürün alınabilir. Çünkü alan sera kurmaya son derece müsait. Suyun kontrol altına alınması ile sera ürünlerinin yetiştirilmesi imkan dahilinde. Yetkililerimizin bu konuya duyarlı olmaları ve yatırımcıları teşvik etmeleri ortak akla hizmet edecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha