ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

CANBEY ” İNSANLARIN SORUNLARIYLA DERTLENMELİYİZ ”

CANBEY ” İNSANLARIN SORUNLARIYLA DERTLENMELİYİZ ”
CANBEY ” İNSANLARIN SORUNLARIYLA DERTLENMELİYİZ ”
Bu Habere Oy Verin!

 

Başakşehir İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği (BİHADER)’nin öncülüğünde düzenlenen ‘Kariyer Buluşmaları’ kapsamında Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı olan Mustafa Canbey, TOKİ Turgut Özal İmam Hatip Ortaokulu öğrencileriyle söyleşi yaptı. Söyleşiye BİHADER Başkanı Kamber Çal, ÖNDER yöneticileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Kariyerin, insanın sosyal hayatında, iş yaşamında, yaşadığı toplumda var olabilmesi için mutlaka dikkat edilmesi gereken önemli bir olgu olduğunu vurgulayan Canbey, öğrencilere daha kariyer sürecinin başında olduklarını hatırlatarak, “Önümüzdeki dönemde bilinçli bir insan, şuurlu bir Müslüman ve bu toplumun bir bireyi olarak hem kendi hayatınızı yönlendireceksiniz, süreçlerinizi yöneteceksiniz hem de bu topluma, ümmete ve insanlığa hizmet edeceksiniz inşallah. Zaten şu anda bu bilinçle eğitim alıyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

U8IYOJLKŞKJH

İmam Hatip öğrencisi farklı

1993 yılında İmam Hatip Lisesinden mezun olan Mustafa Canbey, kolay şartlarda okumadığını ve bugünün imkânlarının çok daha iyi olduğunu vurgulayarak, öğrencilik hayatından örnekler verdi. İlkokulu bitirdikten sonra ortaokul için ailesiyle zaman zaman ilçeden ev tutan zaman zaman da yurtta kalan Canbey, alışma sürecinde çok sıkıntı yaşadığını aktararak, “Sizler bu anlamda çok şanslısınız. Her türlü imkânınız var. Bununla birlikte İmam Hatipte okumak bir ayrıcalık; çünkü İmam Hatipte okuyan öğrenci gerçekten farklı oluyor. Diğer okullarda okuyanlar da iyi eğitim alıyorlar ama biz İmam Hatibi daha farklı görüyoruz.” dedi.

İmam Hatipliler olarak 1990’lı yıllarda birtakım zorluklar yaşadıklarını, bugün bütün o zorlukların bereketiyle İmam Hatiplerin ülkenin her yerinde itibarlı kurumlar haline geldiğini belirten Mustafa Canbey, “En büyük itibarlarından biri de bu ülkenin Cumhurbaşkanının İmam Hatipli olması. Başbakan yardımcılarımız da dahil olmak üzere bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde İmam Hatipli 80 milletvekilimiz var.” şeklinde konuştu.

POŞLKJH

Özgüveni yüksek bireyler olmanız gerek

Sivil toplum kuruluşları olarak öğrencilere destek vermeye çalıştıklarını kaydeden Canbey şunları kaydetti:

“Zamanında bunun mücadelesi verildi, ciddi çalışmalar yapıldı, emek verilip başarılar elde edildi ama asıl iş bundan sonra başlıyor. Sizlerin bu başarıların üzerine yeni başarılar koymanız gerekiyor. Bunun için önümüzdeki süreçlerde sizlerin bu ülkenin bir bireyi olarak iyi bir Müslüman olarak yetişmeniz, dünyadaki Müslümanların derdiyle, insanlığın sorunlarıyla dertlenmeniz önemli. O yüzden kendinizi çok iyi yetişmeniz, kendinize değer vermeniz lazım. Özgüveni yüksek bireyler olmanız gerek. Her biriniz çok değerlisiniz. Bu değeri bilerek özgüvenle hareket edeceksiniz, kendinizi geliştireceksiniz, yetiştireceksiniz ve inşallah bu toplumun en eğitimli, en donanımlı insanları arasında olacaksınız.”

YUIOPĞKLKJ

Alanınızın uzmanı olacaksınız

Öğrencilere, en az bir Doğu, bir de Batı dili öğrenmeleri gerektiği tavsiyesinde bulunan Mustafa Canbey, “Sadece dil bilmek de yetmiyor; kendi alanınızın uzmanı olacaksınız. Doktor olacaksanız o alanda başarılı olacaksınız, mühendis olacaksanız o alanda başarılı olacaksınız. Bu da yetmez; aynı zamanda sosyal bir insan olacaksınız. İnsanlarla iletişim kurabilen, insanlarla iyi anlaşabilen, girdiği ortamlarda öne çıkabilen, çok rahat söz alabilen, konuşabilen, soru sorabilen, sorgulayabilen bir insan olmanız lazım. Kendi içinize kapanmayacaksınız, arkadaşlarınızla sohbet edeceksiniz, spor etkinliklerine katılacaksınız, birlikte sivil toplum kuruluşlarına gideceksiniz, ileriki dönemlerde siyasetle ilgileneceksiniz, topluma faydalı olmaya çalışacaksınız. Böylece sosyal yönünüz de gelişmiş olacak.” sözlerine yer verdi.

Kariyer Buluşmaları ile lise öğrencilerinin üniversite tercihlerinde ve meslek seçmelerinde yardımcı olmak, ufuk açmak, ortaokul öğrencilerini İmam Hatip liselerini seçmeleri konusunda teşvik etmek ve en önemlisi şuurlu ‘İmam Hatipli’ olma bilincini oluşturmak hedefleniyor.

 

212haber.com

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha