ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

KUŞ CENNETİ YOK OLUYOR !

KUŞ CENNETİ YOK OLUYOR !
KUŞ CENNETİ YOK OLUYOR !
Bu Habere Oy Verin!

GÜMÇED Bandırma şube başkanı Gültekin Mutlu düzenlediği basın toplantısıyla Manyas Kuş Gölü’nün yok olmasına dikkatleri çekti.

Yönetim kurulu üyeleri ile beraber basının karşısına çıkan Mutlu “ Manyas Kuş Gölü’ndeki kirliliğin boyutlarını gösterilmek amacıyla TÜBİTAK’a su analizlerini yaptırmak için başvuruda bulunduksa da istenilen paranın 7 bin lirayı aşması sonucu bu işten vazgeçtik. Bunun üzerine CHP milletvekili Mehmet Tüm’le görüşerek konuyu meclise taşımasın istedik.

Manyas Kuşcenneti Gölü can çekişiyor. Su kalitesi kötüdür. Göl hipertrofik yani en kirlidir. Toplam azot ve klrofil bakımından en kirlidir. Kurşun yıllık ortalamanın on katıdır. Yayılı kaynaklı azot ve fosfor kirliliği oranı yüzde yetmiştir.

Gölün çevresi iki üç metre bataklıktır. Su miktarı azdır. Barajdan yeterli su gelmediği gibi Karacabey Ovası besleyen kapaklar ekili ürün olmadığı halde açılıyor. Suyun kirli, kıyının bataklık olması nedeniyle daimi ve göçmen kuşları da olumsuz etkiliyor. Adına festival yaptığımız Kuşcenneti bu durumu hak etmiyor.

GÜMÇED olarak gölümüze sahip çıkacağımızın altını çiziyor, öncelikle Bandırma’daki STK’ları ile halkımızı, Balıkesir milletvekillerimizi,bölgesel ve ulusal tüm doğa severleri bir olmaya, birlikte mücadele etmeye ve bizi desteklemeye çağırıyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha